Okosan hitelt felvenni
Hogyan kell okosan hitelt felvenni?
Céljaink megvalósításához nem mindig áll rendelkezésünkre elegendő anyagi forrás, erre találták ki a hitelt. Az utóbbi években maga a hitel szó is fekete báránnyá vált, és a hitelpiac erősen visszaszorult. Igaz, ami igaz, ha előre gondolkodunk, és idejekorán elkezdünk takarékoskodni, sokkal olcsóbban megszerezhetjük vágyaink tárgyát, mintha hitelből tennénk ugyanezt. De mindig jöhet egy olyan helyzet, amikor nincs más választásunk. Ilyenkor segíthet a hitel, és ha okosan választunk, elkerülhetjük a csapdákat is.
Lépések
- Az első lépés mindig az, hogy alaposan gondold át, valóban annyira kell-e az a dolog, hogy mástól kérj kölcsön.
- Ahhoz, hogy eldönthesd, a hitelfelvétel ésszerű e számodra, tudnod kell, hogy mekkora keretből gazdálkodsz, mennyit tudsz tartalékolni, és mekkora az a törlesztő részlet, amit jelentős életszínvonal romlás nélkül be tudsz vállalni. Ha már úgyis vezeted a háztartási naplót, ez a lépés nem okozhat nehézséget számodra.
- Ha a hitelfelvétel mellett döntesz, akkor a sokféle hitel közül ki kell választani a számodra megfelelőt
- Ma már több hitelkalkulátor is segít a választásban, használd ezeket, és ha megtaláltad a számodra megfelelőket, akkor személyesen keresd fel az adott pénzintézeteket, és úgy válassz.
Tippek
- Ha egyedül nem boldogulsz a megfelelő hitel kiválasztásával, kérj segítséget független pénzügyi szolgáltatótól. Ez még akkor is megéri, ha sikerdíjat is kell fizetned.
- Ma már komoly hitelbírálat előzi meg a hitel felvételét, ez mindig a Te érdekedet szolgálja.
- A törlesztő részletek kiszámításánál vigyázz arra, hogy ne kelljen erre fordítanod a költségvetésből kikalkulált pénzed utolsó forintját is. Mindig maradjon tartalék nem várt esetekre is.
- Érdemes olyan hitelt választanod, ahol a fennmaradó tartozásodat akár előtörleszteni is tudod.
- A konstrukciók összehasonlításánál mindig vedd figyelembe a futamidőket is. Tudnod kell, hogy minél hosszabb futamidőre veszed igénybe a hitelt, annál nagyobb összegű kamat fog felhalmozódni.
- A különböző típusú hitelek kamata jelentősen eltérhet egymástól, ezért alaposan gondold át, hogy melyiket érdemes felvenned.
- A hivatkozásokban találsz néhány független kalkulátort, mindegyik jó szolgálatot tehet.
- Nagy összegű, hosszú futamidejű hitelnél mindenképp érdemes hitelfedezeti biztosítást is kötni (nem azonos az életbiztosítással), ez védelmet nyújt egy tartós betegség, rokkantság, vagy munkanélküliség, stb. esetén a törlesztő részletek további fizetésére.
Amire szükséged lehet
- személyes irataid,
- jövedelmet igazoló dokumentumok,
- korábbi, még meglévő hiteleid adatai,
- összegtől függően esetleg kezes bevonása,
- bankszámla,
- hiteligényléshez szükséges dokumentumok,
- ingatlanhitelnél: adás-vételi szerződés, tulajdoni lap, ingatlan- és/vagy életbiztosítási kötvények (bankonként is változhat, hogy ezeken kívül még mire lesz szükséged)
Figyelmeztetések
- Legyél óvatos az „akciós” hitelekkel! Ezek kezdetben alacsonyabb törlesztő részlettel indulnak, de a különbözetet a későbbiek során biztosan meg fogod fizetni!
- Mindig alaposan olvasd el a szerződést!
- Soha ne válassz olyan hitelkonstrukciót, (még akkor sem, ha ezt kamatkedvezménnyel jutalmazzák) amihez bármilyen más terméket, pl. életbiztosítást kell kötnöd! (Nem vitás, erre szükséged van, de soha ne legyen része a hitelkonstrukciódnak!)
- Ne sajnáld az időt a legjobb kiválasztására, ez hosszú távon nagyon sok pénzt jelenthet számodra!
- Ha felkerültél a KHR (BAR) listára, akkor addig, amíg minden tartozásod nem rendezted, újabb hitelt nem kaphatsz!
- Hitelt csak akkor kaphatsz, ha a 18. évet betöltötted, legalább minimálbért igazolni tudsz, és van életbiztosításod (ha egyedül szeretnél hitelt felvenni)!
Kapcsolódó források, hivatkozások
Az oldal szerzői
Hogyankell, Sólyomné Szilágyi Mária, független pénzügyi tanácsadó