Vasalni

Innen: Hogyankell.hu

[szerkesztés] Hogyan kell vasalni?

Akár ez az első alkalom, hogy neki akarsz állni vasalni, vagy pedig már régóta vasalod a ruháidat, az alábbi cikkben mindenképpen találsz praktikus tippeket.

[szerkesztés] Lépések

  1. Ellenőrizd a mosási/vasalási tájékoztatót, amit a ruhákba szoktak belevarrni. Segíthet a cikkünk az értelmezésben: Hogyan kell értelmezni a mosási/vasalási tájékoztatókat? Vasalas1.jpg
  2. Ha gőzölős vasalód van, töltsd meg desztillált vízzel, de vannak kimondottan vasaláskönnyítő folyadékok is, melyek ráadásul jó illatot is adnak a ruhának. Az illatot magad is megadhatod, ha a desztillált vízben némi levendulát áztatsz egy darabig.
    • Ha nem gőzölős a vasalód, megoldhatod úgy is, hogy vízzel lepermetezed a ruhát, mielőtt vasalni kezdenéd vagy ráterítesz a ruhára egy vékony, nedves anyagot (pl. textilzsebkendőt).
    • Mielőtt a gőzölős vasalót használnád, először mindig egy konyharuhán próbáld ki a funkciót, így az esetleges vízkő és egyéb szennyeződés, ami a kis lyukakba jutott, távozik a vasalóból, és nem teszi tönkre a kedvenc ruhád.
  3. Állítsd be a vasalón a megfelelő hőmérsékletet (vasalási tájékoztató). Várj, amíg felmelegszik. A legtöbb vasalón a kis piros lámpa kialszik, amikor elérte a kívánt hőmérsékletet.
    • A ruhákat csoportosítsd aszerint, hogy milyen hőmérsékleten kell azokat vasalni, így nem lesz gondod azzal, hogy a selyemingedet szétégeted egy magasabb hőmérsékleten. Az alacsonyabb hőmérsékletet igénylő ruhadarabokkal kezd a vasalást.
  4. Tegyél alufóliát a vasalódeszkára. Mivel ez alulról is melegíti majd a ruhát, ezért olyan, mintha egy időben mindkét oldalról vasalnád.
  5. Kifordítva tedd a vasalni kívánt ruhadarabot a vasalódeszkára, kivéve, ha pamut vagy műselyem az anyaga. Vasalas2.jpg
  6. Ha keményíteni is szeretnéd a ruhát, akkor egy teáskanál kukoricakeményítőt keverj el két bögre vízzel, és permetezd be vele a ruhát.
  7. Kezdd el a vasalást. Folyamatosan mozgasd a vasalót, különben kiégetheti a ruhát. Ha van egy kitartó ránc, ami nem akar kijönni a ruhából, spricceld be vagy használd a gőzt. Kezdd a nagyobb részekkel, majd a sarkaknál fejezd be.
    • A nyakkendőnél tegyél kartonpapírt a közepébe, így elkerülheted, hogy átnyomódjon a varrás.
    • Bolyhos anyagokat csak fonákoldalról vasaljuk.
    • A krepp anyagok a gőzölés hatására összemehetnek, ráncosodhatnak.
    • Ingek vasalásához használjunk ujjvasaló állványt.
    • A varrások egyenesítését előbb kézzel végezd, simítsd ki, majd belülről, utána pedig kívülről vasald le a varrást.

[szerkesztés] Tippek

[szerkesztés] Amire szükséged lehet

  • vasaló

[szerkesztés] Figyelmeztetések

  • Ne használj csapvizet a gőzölős vasalóban, mert vízköves lesz.
  • A vasalót mindig húzzuk ki, ha végeztünk vagy hosszabb időre ott hagyjuk, és mindig állítva, könnyen éghető anyagtól távol hagyjuk lehűlni.

[szerkesztés] Kapcsolódó források, hivatkozások

Az oldal szerzői

Kiscsillag