Szívinfarktust felismerni és kezelni

Innen: Hogyankell.hu

[szerkesztés] Hogyan kell a szívinfarktust felismerni és kezelni?

Szivroham.jpg

A szívinfarktus a szívizom egy részének elpusztulása a vérellátás elégtelenné válása miatt. A szívinfarktusnál az egyik legfontosabb dolog a gyorsa reakció és szakszerű ellátás, amivel jelentősen növelhetjük a túlélés esélyét, és elkerülhetjük az hosszú távú maradandó károsodást, ezért érdemes mindenkinek jól megjegyezni a tüneteket és a legfontosabb lépéseket!

[szerkesztés] Lépések

  1. Milyen tünetek jellemzik a szívinfarktust?
    1. Nyomásérzés a mellkas közepén, szorító mellkasi fájdalommal és teltségérzettel kísérve.
    2. Kisugárzó fájdalom a mellkas irányából a leginkább a bal váll, hát felé, speciális esetekben a fogak és az állkapocscsont irányába.
    3. Folyamatos fájdalom a has felső tájékán.
    4. Légszomj.
    5. Izzadás.
    6. Hányinger, hányás.
    7. Ájulás.
  2. Egyes tünetek olyan általánosak, hogy akár bármilyen más betegségre is utalhatnak, ezért nem kell mindig a legrosszabbra gondolni. Azonban ha több tünet egyszerre hosszabb ideig fennáll, azonnal forduljon orvoshoz!
  3. Nőknél, idősebb betegeknél, illetve cukorbetegeknél a szívinfarktus tünetei kevésbé kifejezettek, mint más korosztályú és nemű embereknél.
  4. A szívinfarktus legelső figyelmeztető jele a vissza-visszatérő mellkasi fájdalom, ami mozgásra erősödik és pihenésre szűnik.
  5. Milyen gyógyszert adjunk a szívinfarktusosnak?
    1. Aszpirin: Jelentősen csökkenti a szívinfarktus miatti halálozási arányt, mivel megakadályozza a vérlemezkék (trombociták) kicsapódását, ezáltal elősegíti, hogy a vér a sérült falú ereken is keresztül tudjon folyni anélkül, hogy megalvadna. Amennyiben félrediagnosztizálná magát az aszpirin, akkor sem okozhat kárt a szervezetében, így ha szívinfarktus gyanúja merül fel Önben, azonnal vegyen be egy aszpirint!
    2. Trombolitikumok: Véralvadásgátló, mely segít a már meglévő véralvadék feloldásában is. Általában csak receptre írják fel olyanoknak, akik véralvadásra hajlamosak. Amennyiben ilyen gyógyszert írtak fel számunkra, és az infarktus tüneteit tapasztaljuk, vegyünk be egyet belőle. Alkalmazása azonban fokozott vérzésre való hajlamot okoz, ezért óvatosságot igényel, és orvosi felügyeletet.
  6. Szívinfarktust követően milyen gyógyszereket kell szedni?
    1. Béta-blokkolók: Ezek a gyógyszerek segítenek a szívizomnak elernyedni, csökkentik a szívverések számát és a vérnyomást, ami megkönnyíti a szív munkáját. Az infarktust követően korlátozhatják a szívizom károsodás mértékét, és megakadályozhatják egy későbbi szívinfarktus kialakulását.
    2. Koleszterin-csökkentő gyógyszerek: Ilyen gyógyszerek a niacin, a sztatinok, a fibrátok és az epesavkötő gyanták, amelyek csökkentik a koleszterin-szintet és hasznosak a további infarktusok megelőzésében.
  7. A szívinfarktus orvosi kezelésének módjai:
    1. Az érelzáródást okozó vérrög gyógyszeres feloldása: olyan anyagot juttatnak a szervezetbe, amely a vérröghöz kötődve aktiválja a szervezet saját vérrögoldó rendszerét, amely rövid időn belül a vérrögöt feloldva a véráramlást megindítja. Ez a módszer sajnos csak az esetek 10-50%-ban segít.
    2. Az érelzáródás mechanikus megnyitása szívkatéteres eljárással: ez a mechanikus eljárás a leggyakoribb a szívinfarktus kezelésében.
    3. Az elzáródott érszakasz megkerülése szívsebészeti beavatkozás során készített áthidalással (bypass): ezt csak szövődményes esetekben alkalmazzák.

[szerkesztés] Tippek

  • Hogyan lehet csökkenteni a szívinfarktus kockázatát? Az öröklött genetikai adottságokon túl a legtöbbet az életmóddal tehetünk azért, hogy elkerüljük a szívinfarktust: a táplálkozási szokások, a rendszeres testmozgás hiánya, a stressz mértéke és kezelésének képessége nagyban befolyásolja a betegség kialakulásának kockázatát!
  • A szívinfarktus lehetséges szövődményei:
    • Szívritmus zavar: Ha károsodik a szívizom, súlyos, akár halálos szívritmuszavarok követhetik.
    • Szívelégtelenség: Amikor már a szívizomból akkora rész károsodik, hogy a megmaradt rész nem tudja teljes mértékben ellátni feladatát. Így a test minden részén csökken a szövetek, szervek vérellátása, amelyet légszomj, fáradtság és a bokák megdagadása jelez.
    • Szívrepedés: a meggyengült szívterületek megrepedhetnek, ez pedig halálos vérzést okozhat.
    • Billentyűhibák: A károsodott billentyűk leszakadhatnak, ami súlyos, életveszélyes keringési zavart okoz.

[szerkesztés] Amire szükséged lehet

  • Aszpirin
  • Trombolitikumok
  • Azonnali orvosi ellátás
  • Pihenés
  • Életmódváltás

[szerkesztés] Figyelmeztetések

  • A cukorbetegség, az elhízás és a dohányzás súlyosan növeli a szívinfarktus kockázatát!
  • Bár ma már a széles körű tájékoztatásnak és a fejlettebb technológiáknak köszönhetően az emberek nagy része túléli a heveny fázist, szívinfarktus után hosszabb időre rosszabb életminőséggel és a szív eredetű elhalálozás fokozott kockázatával kell számolni!

[szerkesztés] Kapcsolódó videók

[szerkesztés] Kapcsolódó források, hivatkozások

Az oldal szerzői

Bianka