Kiválasztani és a megfelelő helyre felhelyezni a termosztátot

Innen: Hogyankell.hu

[szerkesztés] Hogyan kell kiválasztani és a megfelelő helyre felhelyezni a termosztátot?

Termosztat.jpg

Egy megfelelően kiválasztott termosztáttal, amely tökéletesen illeszkedik meglévő fűtési rendszerünk adottságaihoz, jóval hatékonyabbá és költségkímélővé tehetjük a fűtést. Az ideális termosztát kiválasztásához elég néhány szempontot figyelembe vennünk, míg a felhelyezés már megfontoltabb átgondolást igényel.


[szerkesztés] Lépések

  1. Vegyük elő a fűtőberendezésünk termékleírását!
  2. Keressünk információt a készülék csatlakozóinak és bemeneteinek számára vonatkozóan, amelyet a villamos bekötési vázlatban találunk meg. A készülék bemeneteinek száma kettő, illetve három lehet. A jövőbeli termosztát csatlakozóinak száma egyezzen meg az itt olvasható csatlakozószámmal!
  3. A termékleírásban keressük meg, hogy a fűtőberendezéshez milyen feszültségű termosztát való, vagyis milyen a vezérlő feszültsége. Ez általában 12 V, 24 V vagy 230 V. Mindenképpen olyan termosztátot válasszunk, amely megfelel a leírásnak!
  4. Keressük meg a termosztát leendő helyét! Ez függ az ingatlan típusától, illetve a termosztát tulajdonságaitól, de vannak általános igazságok, amik alapján érdemes meghatározni a helyét.
    • Ahova ne helyezzük: konyhába, konyha - étkező - nappali háromszögébe, fűtőtest közelébe, egyéb hőforrás (pl. sütő, TV, hűtőszekrény) közelébe, ablak vagy ajtó mellé! Ezek ugyanis „becsaphatják” a termosztátot.
    • Ahova helyezhetjük: a központi helyiségbe, ahol a legtöbb időt töltjük, illetve az északi tájolás is megfontolandó. Azért érdemes így választani, mivel a felszerelés helye lesz az a referenciapont, amely alapján a termosztát a házban uralkodó hőmérsékleti állapotról jelzést ad, és az északi tájolású helyiségek a legkedvezőtlenebbek fűtési szempontból.

[szerkesztés] Tippek

  • Ha a fűtésünkkel problémák merülnek fel termosztát használata mellett, akkor érdemes először a készülék áthelyezésével vagy a villamos bekötés átszerelésével próbálkozni.
  • Építkezés esetén jelezzük a fűtéstervezőnek a termosztát beépítésének szándékát, így egyszerűen ki tudja jelölni a készülék számára ideális helyet!
  • Ha intelligens termosztátot választunk, akkor kevésbé hangsúlyos a csatlakozók száma, ugyanis ezek a típusok más működési elv alapján dolgoznak.


[szerkesztés] Amire szükséged lehet

  • Fűtéstervező
  • Fűtőeszköz termékleírása
  • Termosztát
  • Szaküzlet vagy webshop

[szerkesztés] Figyelmeztetések

  • Ha egy fűtési rendszer nem megfelelően működik, azt gyakran a termosztát helytelen beállítása okozza.
  • Ha a termosztát bekötése kétcsatlakozású, viszont a fűtőkészüléké három, akkor a készülék nagy ingadozások mellett fog csak működni, így veszít a hatékonyságából! Éppen ezért termosztát vásárlása előtt tüzetesen olvassuk el a leírást, és a megfelelő csatlakozószámú termosztátot válasszuk!
  • Ha nem megfelelő, egymással kompatibilis feszültségű a termosztátunk és a fűtőkészülékünk, akkor a csatlakozás során fennáll a kiégés veszélye!
  • Ha olyan helyiségbe helyezzük el a termosztátot, ahol a fűtőtest mellett egyéb tényezők is befolyásolják a szoba hőmérsékletét (pl. napfény, sütő), azzal manipuláljuk a működést. Ez azt jelenti, hogy a készülék nem választja szét a különböző forrásokból jövő meleget, így csak a magas hőmérsékletet érzékeli, ami miatt nem aktivizálja a rendszert, annak ellenére, hogy a többi helyiségben hűvös van. Ezért célszerű északi tájolású elhelyezést választani.

[szerkesztés] Kapcsolódó források, hivatkozások

Az oldal szerzői

Szerelvénybolt