Főmenü megnyitása

Hogyankell.hu β

Módosítások

Köszönni

3 423 bájt hozzáadva, 2013. július 28., 15:14
Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell köszönni? == right Sajnos ma már egyre kevésbé köszönünk egymásnak. Míg régen falun például még mindenki kösz…”
== Hogyan kell köszönni? ==
[[Fájl:koszones-etikett.jpg|right]] Sajnos ma már egyre kevésbé köszönünk egymásnak. Míg régen falun például még mindenki köszönt az idegeneknek, és persze az idegenek is köszöntek, addig mára ez is erősen visszaszorult. Pedig a köszönés alapvető illedelmesség.
A gyerekeket is egyre kevésbé tanítják meg a szülők arra, hogy hogyan kell köszönni, és ezért sokuk zavarba jön, ha valakinek köszönnie kell – nem feltétlenül arról van tehát szó, hogy nem akar.
Ismerjük meg a legfontosabb szabályait a köszönésnek, és tanítsuk meg rá a gyermekeinket is.
== Lépések ==
# '''Mindig viszonozd a köszönést!'''
# '''Köszönj mindig érthetően.''' Ne motyogj, morogj! Ez nagyon tiszteletlennek tűnik. Ha nem tudod, pontosan mit is kellene köszönnöd, még akkor is jobb, ha a helytelen köszönést választod, mintha látszólag odavetnél egy köszönést.
# '''Ha nem tudod, hogy magázódva vagy tegeződve köszönj, inkább magázódj.''' Ha tévedtél, ez kevésbé sértő, és az illető majd úgyis szól, hogy nyugodtan tegezd. A Jó reggelt!, Jó napot! Jó estét! Jó éjt! köszönések nagyjából semlegesek, így ezek jó lehetőséget adnak ilyen helyzetben.
#''' Ha belépünk egy helyiségbe, és ott már vannak, nekünk illik előbb köszönni.''' Ha pedig mi távozunk előbb, akkor is nekünk kell előbb elköszönni.
# '''Ismerjük a köszönés sorrendjét:'''
#* A férfiak előre köszönnek a nőnek.
#* A fiatalabb előre köszön az idősebbnek.
#* A beosztott előre köszön a vezetőnek, az alacsonyabb társadalmi rangú a magasabb társadalmi rangban lévőnek.
#* Persze vannak esetek, amikor ezek a szerepek keverednek. A fiatal lány inkább előre köszönjön az idősebb férfinak, a fiatalabb vezető az idősebb beosztottnak, a férfi vezető a női beosztottnak. De ha nem vagyunk biztosak ilyen helyzetben, nyugodtan köszönjünk előre, az még mindig kevésbé rossz.
# '''Általános köszönés a Jó reggelt (kívánok)!, a Jó napot (kívánok)!, a Jó estét (kívánok)! és a Jó éjszakát (kívánok)!, valamint elköszönéskor a Viszontlátásra!''' A Viszlát! már pongyolább, ezért inkább jó ismerősök között lehet használni. Ha valakit tegezünk, akkor a Szia! és a Szervusz! a megfelelő, akárcsak gyerekek esetében.
# '''Bizonyos esetekben használhatunk más köszönési módot.''' Például a bányászok „Jó szerencsét” mondanak egymásnak, míg a reformátusok „Áldás, békesség” köszöntést használnak egymás között.
# '''A köszönéshez kapcsolódhat kézfogás, kézcsók és kalapemelés is.'''
== Tippek ==
* Ha külföldre utazunk, érdemes utána néznünk, hogy ott milyen illemszabályok vonatkoznak a köszönésre.
== Amire szükséged lehet ==
* Az illemszabályok ismerete
== Figyelmeztetések ==
* Ne köszönj dohányozva vagy zsebre dugott kézzel!
== Kapcsolódó források, hivatkozások ==
* [http://www.miillik.hu/koszontes.html Mi illik? – Köszöntés]
* [http://www.femina.hu/terasz/kepgaleria/fontos_illemszabalyok?img=2&code=0000114934tmna#kepgaleria Fontos illemszabályok]
* [http://www.femina.hu/terasz/a_koszones_szabalyai_illemtana A köszönés illemtana]

[[Kategória:Család-gyerek-kapcsolatok]]
[[Kategória:Munka-karrier]]

[[Kategória:Család-gyerek-kapcsolatok]]
[[Kategória:Munka-karrier]]
Névtelen felhasználó