Főmenü megnyitása

Hogyankell.hu β

Módosítások

Kártérítést kérni

6 bájt törölve, 2012. szeptember 15., 11:35
Lépések
# Amint észleled, hogy kárt szenvedtél, próbáld meg felmérni egészen pontosan, mi mindenben károsultál (a vagyonod vagy a személyed lesz az, amiben értékcsökkenést vagy állapotromlást kell, hogy tapasztalj).
 
# A kárt sok minden okozhatja. Ha megállapítottad, hogy kárt szenvedtél, keresd meg azt is, ki vagy mi okozta. A károkozás lehet egy jogellenes cselekmény (pl. betörés, verekedés, lopás, csalás, rongálás vagy más erőszak, kutyaharapás stb.), de lehet egy jogszerű aktus (pl. jogszabályváltozás) következménye is. Sőt: előre nem látható esemény is (villámcsapás), de még egy véletlen (pl. autóbaleset az autópályán) is okozhat kárt neked.
 
# Nos, már látod mi a károd, és azt is, hogy ki vagy mi okozta azt. Így már felveheted a kapcsolatot a károkozóval, akár személyesen vagy akár írásban. (Ha balesetet szenvedtél, ott rögtön járj el, ahogyan szokásos - pl. hívd a rendőrt vagy a mentőt, akik segítenek a károk felismerésében is neked, és azonnal jelezd a másik résztvevőnek, hogy károd van és ezt szeretnéd érvényesíteni). Ha nincs ilyen segítséged a kár elszenvedésekor, egyedül kell kinyomoznod az elkövetőt. Ha kárt nem ember, hanem pl. állat okozta, a gazdáját kell megkeresned, vagy vadállat esetén a vadászati társaságot, ahol az az állat él.
 
# A kapcsolatfelvétel legyen egy lista, amit közölsz a másik féllel, és azt tartalmazza, hogy mennyi károd van és azt hogyan kéred ellentételezni. Pl. X Ft. kártérítést igényelsz, vagy hozzák helyre a tönkre tett dolgot ingyen, esetleg pótolják a hiányzó elemeket, sőt, fizessenek kártalanítást az elszenvedett idegeskedését vagy maradandó testi sérülésért.
 
# Ne felejtsd el igénybe venni a biztosításokat és a biztosítók szolgáltatásait. Ha van biztosításod, akkor a saját biztosítódat is keresd meg az igényeddel, ha pedig a károkozónak is van biztosítása (pl. gépjármű felelősség biztosítás vagy valamilyen tevékenység biztosítás), akkor ott is kezdj érdeklődni az ügyfélszolgálaton. A kárbejelentés részleteiről kérdezősködj, és máris jó úton jársz.
 
# Ha a felszólításodra nem fizetnek, kénytelen leszel polgári perrel érvényesíteni a károdat. Ehhez pedig olvasd el a Hogyan kell pereskedni című cikket is!
 
# Ha a károkozó belátja, hogy fizetnie kell és nem akar pereskedni, egy rövid megállapodásban rögzítsétek azt, hogy ő kifizette a károdat, te pedig emiatt már nem fogsz többé igényt érvényesíteni. Ez így tisztességes.
Névtelen felhasználó