Főmenü megnyitása

Hogyankell.hu β

Módosítások

Felkészülni a digitális átállásra

131 bájt hozzáadva, 2014. január 23., 15:53
Hogyan kell felkészülni a digitális átállásra?
== Hogyan kell felkészülni a digitális átállásra? ==
[[Fájl:digitalisatallas.jpg|250 px|right]]2013 során Magyarországon is megtörténik a digitális átállás, melynek folyamatát a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) irányítja. A digitális átállással a televíziózás új korszakba lép. Mit is jelent ez? A már elavultnak számító analóg sugárzást a korszerű digitális váltja fel, mely számos előnnyel jár, például több ingyenesen fogható csatorna közül válogathatunk, jobb kép- és hangminőségben élvezhetjük az adásokat kedvenc műsorainkat és extra szolgáltatásokat vehetünk igénybeaz televíziózáshoz. Cikkünkben összegyűjtöttük a digitális átállással kapcsolatos teendőket.  
== Lépések ==
=== Akiknek van teendőjük a digitális átállás során:===
#'''Azoknak a háztartásoknak van, melyekben a lakók hagyományos szoba- vagy tetőantennával nézik az analóg földfelszíni adást, tehát előfizetési díj nélkül tévéznek, és csak három csatorna (M1, TV2 és/vagy RTL Klub) adásait tudják fogni.''' Ahhoz, hogy ők az átállás után is tudjanak tévéznitelevíziót nézni, a következő lehetőségek közül valamelyikét kell tenniük:#*'''Vásároljunk egy jelátalakító készüléket!''' Az ún. set-top-box (vevőegység, dekóder) az antenna és a televíziókészülék közé csatlakoztatva képes a digitális adások vételére. Készülékünkkel így ingyenesen, előfizetés nélkül az eddig megszokott három csatorna (M1, TV2, RTL Klub) mellett további négy televíziós csatorna (M2, Duna TV, Duna World, Euronews) és három közszolgálati rádió műsorai közül válogathatunk. A set-top-box 7000 forintért megvásárolható.[[Fájl:szereles.jpg|centre|350 px]]
#*'''Szerezzünk be új szoba- vagy tetőantennát!''' Ha valóban kiváló hang- és képminőséget szeretnénk, akkor érdemes újra cserélni a régi antennát.
#*'''Fizessünk elő televízió-szolgáltatásra!''' Ha az ingyenesen fogható csatornák mellé többet is szeretnénk, akkor lakóhelyünkön elérhető egyik kábeltelevíziós, műholdas, IPTV-s vagy digitális szolgáltatónál előfizethetünk egy számunkra kedvező csomagra. Ezekben az esetekben a szükséges technikai eszközöket a szolgáltató biztosítja.
#*'''Vásároljunk új televíziót!''' Az új televíziókba általában már bele van építve a digitális műsorok vételére alkalmas vevőegység, ezért ha nem akarunk külön bajlódni ezzel, akkor célszerű lecserélni régi készülékünket, így a dekóderrel sem kell külön bajlódnunk.
== Tippek ==
*Kérjük szakember segítségét akár a set-top-box, akár az antenna kiválasztásához, illetve ezek beszereléséhez.
*Akik bizonyos szempontok alapján szociálisan rászorultnak minősülnek, állami támogatással juthatnak hozzá a digitális műsorszórás vételéhez szükséges eszközökhöz. Erről bővebb információ [http://www.digitalisatallas.hu/tamogatas/ itt] található.
*A korszerű digitális rendszerben gyermekvédelmi zársegítségével gondoskodhatunk kiskorú gyermekünk biztonságos televíziózásáról, intelligens, elektronikus műsorújságot (EPG) érhetünk el, kedvenc filmjeinket akár eredeti nyelven is megnézhetjük, a műsorokat feliratozva is láthatjuk, az adásokat akár megállíthatjuk, rögzíthetjük és újranézhetjük.
== Amire szükséged lehet ==
*set-top-box vagy új televíziókészülék, melybe be van építve a jelátalakító egység
*esetleg új szoba- vagy tetőantennáttetőantenna
*pénz vagy támogatás igénylése
== Figyelmeztetések ==
*Az átállás első ütemére 2013. július 31-én, a második ütemére október 31-én kerül sor, területenként eltérően. Erről [http://www.digitalisatallas.hu/mikor/ itt] tájékozódhatunk.
*Ha több televíziókészüléken egyidejűleg különböző műsorokat szeretnénk megjeleníteni, akkor több jelátalakító készülékre, dekóderre lesz szükségesünk.
*Mielőtt megvásárolnánk a set-top-box készülékét, tájékozódjunk (akár az NMHH zöld számán: 06-80- 38-39-40), hogy a lakóhelyünkön elérhető-e a digitális földfelszíni vétel (az ország 98 százalékában elérhető). /Amennyiben lakóhelyünkön nincs digitális földfelszíni vétel, akkor a digitális műholdas (szatellit) műsorszórást (ún. DVB-S2) érdemes választanunk. A digitális műholdas adás vételéhez parabolaantenna és beltéri egység szükséges. A DVB-S2 vétellel a közszolgálati adások foghatók ingyenesen (M1, M2, DunaTV, Duna World)./
== Kapcsolódó videók ==
MEGJEGYZÉS: Ha találsz a témához kapcsolódó Youtube videót, akkor azt itt tudod befűzni az oldalba. Ehhez nem kell más tenned, mint az „IDE” szó helyett beírnod a kiválasztott Youtube videó egyedi kódját! <youtube>IDEzF-x2WwYdgs</youtube> 
== Kapcsolódó források, hivatkozások ==
1 859
szerkesztés