Főmenü megnyitása

Hogyankell.hu β

Módosítások

Céges tartozást behajtani

508 bájt hozzáadva, 2011. október 25., 21:00
Lépések
== Lépések ==
# '''Első lépésként figyelmeztessük a partnert!''' Írjunk neki hivatalos levelet, melyben megkérjük, hogy egyenlítse ki tartozását. Érdemes a számlaegyeztetőt is elküldeni, illetve a teljesítésre vonatkozóan határidőt megszabni!Az egyenlegközlő levelünk legyen udvarias, ám határozott és precíz számokat tartalmazzon a tartozás összegére vonatkozóan. A késedelmi napokat is tüntessük fel ebben, a késedelmi kamattal együtt.
# '''Küldjünk ügyvédi felszólító levelet!''' Ha ügyvédet bízunk meg, akkor a partner már komolyabb veszi a tartozás kiegyenlítését.
# '''Válasszuk a fizetési meghagyás opciót!''' A fizetési meghagyás segítségével a bírósági eljáráshoz képest gyorsabban és egyszerűbben juthat a cég a pénzéhez. A fizetési meghagyás lényege, hogy peres eljárás nélkül, a szükséges bizonyítékok csatolásával (számla, szerződés, egyéb kapcsolódó dokumentum) a bíróság az adóst utasítja a kérelem elfogadására, vagy elutasítására. Utóbbi 2011-ben ez az eljárás gyorsult és már a közjegyzők intézik. Nagyon hatékony. Az adós ellentmondása esetén az eljárás polgári perré alakulhat. A törvény ráadásul úgy rendelkezik, hogy amennyiben a tartozás nem haladja meg a 200 ezer forintot, úgy azt csak fizetési meghagyás útján lehet beszedni, mely a tapasztalatok szerint a kisebb összegek esetén lehet célravezető.# '''Indítsunk felszámolási eljárást!''' Felszámolási eljárás akkor indítható, amennyiben a cégnek tartozó partner a számla lejártát követően 15 napon belül nem jelzi, hogy nem ért egyet a tarozássaltartozással, illetve nem egyenlíti ki azt. Fontos, hogy a követelés összege 200 ezer forintnál magasabb legyen, különben csak a fizetési meghagyás, illetve a polgári peres út választható.Felszámolási eljárás csak nem vitatott összegre indítható, és csak ha a megelőző felszólításban minden benne volt, amit a törvények előírnak. Ezt ne intézd ügyvéd nélkül!
== Tippek ==
150
szerkesztés