Céges tartozást behajtani szerkesztése

Innen: Hogyankell.hu

Figyelem: Nem vagy bejelentkezve. Ha szerkesztesz, az IP-címed nyilvánosan látható lesz a laptörténetben. Ha bejelentkezel vagy regisztrálsz, a szerkesztéseid a felhasználónevedhez lesznek társítva, egyéb hasznos dolgok mellett.

A szerkesztés visszavonható. Kérlek ellenőrizd alább a változásokat, hogy valóban ezt szeretnéd-e tenni, majd kattints a lap mentése gombra a visszavonás véglegesítéséhez.
Aktuális változat A te változatod
1. sor: 1. sor:
 
== Hogyan kell céges tartozást behajtani? ==
 
== Hogyan kell céges tartozást behajtani? ==
  
[[Fájl:ceges-tartozas-behajtas-hogyan-kell.jpg|right|200px]]Sajnos gyakran előfordul, hogy a teljesítés ellenére a partner nem egyenlíti ki tartozását. Mit tehetnek ilyenkor a cégek, hogyan hajthatja be jogos követelését? Cikkünkben a céges tartozás behajtásának lépéseit mutatjuk be, a felszólítástól kezdve egészen akár a felszámolásig.
+
[[Fájl:ceges-tartozas-behajtas-hogyan-kell.jpg|right|200px]]Sajnos gyakran előfordul, hogy a teljesítés ellenére a partner nem egyenlíti ki tartozását. Mit tehet ilyenkor a cégek, hogyan hajthatja be jogos követelését? Cikkünkben a céges tartozás behajtásának lépéseit mutatjuk be.
  
 
== Lépések ==
 
== Lépések ==
  
# '''Első lépésként figyelmeztessük a partnert!''' Írjunk neki hivatalos levelet, melyben megkérjük, hogy egyenlítse ki tartozását. Érdemes a számlaegyeztetőt is elküldeni, illetve a teljesítésre vonatkozóan határidőt megszabni! Az egyenlegközlő levelünk legyen udvarias, ám határozott és precíz számokat tartalmazzon a tartozás összegére vonatkozóan. A késedelmi napokat is tüntessük fel ebben, a késedelmi kamattal együtt.
+
# '''Első lépésként figyelmeztessük a partnert!''' Írjunk neki hivatalos levelet, melyben megkérjük, hogy egyenlítse ki tartozását. Érdemes a számlaegyeztetőt is elküldeni, illetve a teljesítésre vonatkozóan határidőt megszabni!
# '''Küldjünk egy ügyvédi felszólító levelet, mielőtt eljárásokat indítanánk!''' Ha ügyvédet bízunk meg, akkor a partner már komolyabb veszi a tartozás kiegyenlítését. Az ügyvéd tudni fogja, hogy a behajtás következő lépéseinek hatékonysága érdekében már most mi mindent írjon bele ebbe második (perlést megelőző) felszólításba. Ha az első felszólításod pontos, precíz volt, az ügyvéd is gyorsabban tud dolgozni a hibátlan adatokkal, így akár ügyvédi óradíjat is spórolhatsz.  
+
# '''Küldjünk ügyvédi felszólító levelet!''' Ha ügyvédet bízunk meg, akkor a partner már komolyabb veszi a tartozás kiegyenlítését.  
# '''Válasszuk a fizetési meghagyás opciót!''' A fizetési meghagyás segítségével a bírósági eljáráshoz képest gyorsabban és egyszerűbben juthat a cég a pénzéhez. A fizetési meghagyás lényege, hogy peres eljárás nélkül, a szükséges bizonyítékok csatolásával (számla, szerződés, egyéb kapcsolódó dokumentum) a bíróság az adóst utasítja a kérelem elfogadására, vagy elutasítására. 2011-ben ez az eljárás gyorsult és már a közjegyzők intézik. Nagyon hatékony. Az adós ellentmondása esetén az eljárás polgári perré alakulhat. A törvény ráadásul úgy rendelkezik, hogy amennyiben a tartozás nem haladja meg a 200 ezer forintot, úgy azt csak fizetési meghagyás útján lehet beszedni, mely a tapasztalatok szerint a kisebb összegek esetén lehet célravezető.
+
# '''Válasszuk a fizetési meghagyás opciót!''' A fizetési meghagyás segítségével a bírósági eljáráshoz képest gyorsabban és egyszerűbben juthat a cég a pénzéhez. A fizetési meghagyás lényege, hogy peres eljárás nélkül, a szükséges bizonyítékok csatolásával (számla, szerződés, egyéb kapcsolódó dokumentum) a bíróság az adóst utasítja a kérelem elfogadására, vagy elutasítására. Utóbbi esetén az eljárás polgári perré alakulhat. A törvény ráadásul úgy rendelkezik, hogy amennyiben a tartozás nem haladja meg a 200 ezer forintot, úgy azt csak fizetési meghagyás útján lehet beszedni, mely a tapasztalatok szerint a kisebb összegek esetén lehet célravezető.
# '''Indítsunk felszámolási eljárást!'''  Felszámolási eljárás akkor indítható, amennyiben a cégnek tartozó partner a számla lejártát követően 15 napon belül nem jelzi, hogy nem ért egyet a tartozással, illetve nem egyenlíti ki azt. Fontos, hogy a követelés összege 200 ezer forintnál magasabb legyen, különben csak a fizetési meghagyás, illetve a polgári peres út választható. Felszámolási eljárás csak nem vitatott összegre indítható, és csak ha a megelőző felszólításban minden benne volt, amit a törvények előírnak. Ezt ne intézd ügyvéd nélkül!
+
# '''Indítsunk felszámolási eljárást!'''  Felszámolási eljárás akkor indítható, amennyiben a cégnek tartozó partner a számla lejártát követően 15 napon belül nem jelzi, hogy nem ért egyet a tarozással, illetve nem egyenlíti ki azt. Fontos, hogy a követelés összege 200 ezer forintnál magasabb legyen, különben csak a fizetési meghagyás, illetve a polgári peres út választható.
 +
 
  
 
== Tippek ==
 
== Tippek ==
21. sor: 22. sor:
  
 
* Cégügyekben jártas jogász
 
* Cégügyekben jártas jogász
* Tartalékolt összeg a behajtási költségek megelőlegezésére (ezt a vesztes fél majd kifizeti ugyan az eljárások végén, de neked kell megelőlegezni az eljárások indításához az illetéket vagy az ügyvédi díjakat)
+
 
* A partner ellenőrzéséhez céginformáció vagy nyomozó cég
 
  
 
== Figyelmeztetések ==
 
== Figyelmeztetések ==
  
* Mindenképpen célszerű a követelés behajtása során behajtási ügyekben jártas jogász segítségét kérni.  
+
* Mindenképpen célszerű a követelés behajtása során jogász segítségét kérni.  
* A fizetési meghagyás nem peres jogi eljárás, amennyiben pedig az adós elutasítja a tartozást és ellentmondást nyújt be a kérelem ellen, polgári peres eljárássá alakul. A polgári peres eljárásnak jelentős a költségvonzata, illetve sokszor akár évekig is elhúzódhat, ez alatt az adós akár be is döntheti a céget.Az eljárás alatt is figyelni kell az adós céget.
+
* A fizetési meghagyás eljárás, amennyiben az adós elutasítja a tartozást, polgári peres eljárássá alakul. A polgári peres eljárásnak jelentős a költségvonzata, illetve sokszor akár évekig is elhúzódhat, ez alatt az adós akár be is döntheti a céget.  
 +
 
 +
 
  
 
== Kapcsolódó források, hivatkozások ==
 
== Kapcsolódó források, hivatkozások ==
  
 
* [http://www.fovarosi.birosag.hu/mielott_birosaghoz_fordulna.htm Fővárosi bíróság]
 
* [http://www.fovarosi.birosag.hu/mielott_birosaghoz_fordulna.htm Fővárosi bíróság]
* [http://www.e-cegjegyzek.hu/ Ingyenes céginfók (nem mindig friss!)]
 
* [http://www.drnemethlaw.hu/TARTOZASBEHAJTAS_Szamlabehajtas/5 Néhány ügyvédi tipp a tartozások megelőzéséhez és a behajtás indításához]
 
 
[[Kategória:Üzlet-jog]]
 

Vedd figyelembe, hogy a Hogyankell.hu wikin végzett összes módosítást szerkeszthetik, módosíthatják vagy eltávolíthatják más szerkesztők. Ha nem akarod, hogy az írásodat módosítsák, akkor ne küldd be.
Azt is megígéred, hogy ezt magadtól írtad, vagy egy közkincsből vagy más szabad forrásból másoltad (lásd a(z) Hogyankell.hu:Szerzői jogok lapot a részletekért). NE KÜLDJ BE JOGVÉDETT MUNKÁT ENGEDÉLY NÉLKÜL!

Kategóriák kiválasztása:

A lap szerkesztéséhez kérlek válaszolj az alábbi kérdésre (további információk):

Mégse Szerkesztési segítség (új ablakban nyílik meg)