Főmenü megnyitása

Hogyankell.hu β

Módosítások

Az ujjszopásról leszoktatni a gyereket

120 bájt hozzáadva, 2014. január 23., 19:22
Hogyan kell az ujjszopásról leszoktatni a gyereket?
== Hogyan kell az ujjszopásról leszoktatni a gyereket? ==
[[Fájl:ujjszopas_leszoktatasujjszopas.jpg|250 200 px|right]]Az ujjszopás természetes tevékenység a babáknál és a kisgyermekeknél, sokan magzatként is szopták az ujjukat. Ösztön kielégítő, megnyugtató elfoglaltság ez számukra, ha álmosak, ha fáj valamilyük, ha nyűgösek, akkor gyakran veszik a hüvelykujjukat a szájukba. A legtöbb gyermek bekerülve az óvodába, 3-4 éves korára magától abbahagyja az ujjszopást, de legkésőbb az iskolás korra, 6-7 évesen végleg leszoknak róla. Nem kell tehát aggódnunk, ha a gyermekünk szopja az ujját, azonban a vízválasztó időszakban (3-4 éves kor) érdemes megpróbálkozni a leszoktatással, mielőtt az ujjszopás miatt egészségügyi és/vagy lelki problémák alakulnának ki a gyermeknél.
== Lépések ==
== Tippek ==
*Kaphatók ujjvédő/takaró műanyag, illetve textil kesztyűk, melyek csak a hüvelykujjat takarják le, ezzel megakadályozva, hogy a gyermek a szájába vegye az ujját. Ilyen eszközt azonban csak nagyobb gyermekeknél vessünk be, amikor már más megoldás nem segít! *[http://www.hogyankell.hu/A_cumiz%C3%A1sr%C3%B3l_leszoktatni_a_gyereket Hogyan kell a cumizásról leszoktatni a gyereket?]
== Amire szükséged lehet ==
== Figyelmeztetések ==
*Dicsérjünk, dicsérjünk! Amikor valamilyen módszerrel rá tudjuk venni a gyermeket, hogy ne szopja az ujját, akkor dicsérjünk dicsérjük meg, hogy milyen ügyes/olyan ügyes mint a nagyok stb.*Kerüljük el a beszédhibákat! Az ujjszopásról való - még időben történő - leszoktatás azért is olyan fontos, mert az ujjszopás befolyásolja a szájpadlás boltozatának alakját, és továbbá ha a gyermek 4 éves kora után sem hagyja abba az ujjszopást, akkor a fogváltás után a maradandó fogak deformáltan fognak kinőni, illetve a hosszú ideig tartó ujjszopás következtében a felső fogsor kifelé, az alsó fogsor befelé torzul el. A keletkező eltérések torzulások pedig súlyos hang/beszédhibákhoz vezetnek.
*Amíg „megengedett” az ujjszopás, figyeljünk oda a gyermekre, mert a piszkos ujját veszi a szájába, könnyen kaphat valamilyen szájbetegséget, illetve az ujja is gyorsan kisebesedhet, amely szintén elfertőződhet, a további ujjszopás miatt pedig nehezen is gyógyul meg!
*Ha a gyermek az óvodában a többi gyerekkel való játszás helyett gyakran ül a sarokban és szopja az ujját, akkor még inkább gyanakodjunk valamilyen lelki problémára!
*Ha még iskolás korban sem tud leszokni a gyermek az ujjszopásról a gyermek, akkor a háttérben szintén valamilyen feszültség, szorongás, lelki trauma állhat!
== Kapcsolódó források, hivatkozások ==
1 859
szerkesztés