Megszabadulni a fejtetűtől
Innen: Hogyankell.hu
Hogyan kell megszabadulni a fejtetűtől?
A fejtetű olyan parazita, ami az emberek hajában telepszik meg. Ember emberre könnyedén átadhatja, illetve esetenként ruhával is. Leggyakrabban az iskoláskorú gyerekeknél jelent problémát.
Lépések
- Ismerd fel a tüneteket! Ha a tünetek alapján fejtetűre gyanakszunk, használjunk nagyítót.
- A fejbőrön, a fülek mögött és a nyak hátsó felszínén apró, tojás alakú, szürkésfehér serkék. Nehéz lehúzni a hajszálról, nem úgy, mint pl. a korpát.
- Erős viszketés, a fejbőrön vörös, kiütésszerű foltok.
- A vakarózás miatt gennyesedés alakul ki.
- Nagyon rossz higiénés körülmények között más területeken, pl. a nemi szervek szörzetén is előfordulhat tetvesség.
- Készülj fel egy hosszú harcra! Sajnos a fejtetűt ugyan viszonylag könnyű elpusztítani, a petéket már kevésbé. Ráadásul nem csak a fejen folyik a harc, hanem a használati tárgyakon is!
- Végy minőségi fejtetű elleni hajszeszt! Vannak vény nélkül kapható hajszeszek. A fejbőlt és a hajat is jól itassuk át vele, és hagyjuk, hogy rászáradjon a hajra (5-15 perc). (Utána ne moss 1-2 napig hajat!)
- Szerezz be egy nagyon sűrű fogazatú fésűt! A serkéket (a tetűbébiket) nagyon nehéz eltávolítani, mert erősen rögzülnek a hajszálakhoz. Mártsunk ecetes vízbe sűrű fogazatú fésűt, és egyenként húzzuk le. A gyógyszertárakban kifejezetten erre alkalmas, nagyon sűrű fésű is kapható.
- A kezelés után tiszta ruhába kell bújni, ami biztosan nem tetves!
- Naponta ellenőrizzük a fejbőrt! Két-három hétig rendszeresen ismételjük meg a kezelést, hogy biztosan az összes fejtetű és pete elpusztuljon. A második kezelésre 10 nap után van szükség.
- Valamennyi olyan ruhát és egyéb dolgot tisztítsunk ki alaposan, ami fertőzött lehet, úgy mint ruhák, törölközők, ágynemű. Ezeket forró vízben mossuk ki. A matracot és a szobát alaposan porszívózzuk ki. A ruhaneműket érdemes át is vasalni.
Tippek
- A hajszesz helyett megpróbálkozhatunk természetesebb megoldással is. Ehhez egy üveg ecettel masszírozzuk a fejet. Hagyjuk két órát hatni, majd alaposan mossuk ki samponnal. Majd jöhet a fésülés.
Amire szükséged lehet
- hajszesz vagy ecet
- sűrű fésű
- mosás, porszívózás
Figyelmeztetések
- Téves az az általános felfogás, miszerint csak a szegénységben, elhanyagolt higiénés környezetben élő embereknek lehet fejtetűje. A fejtetű a piszkos és tiszta hajat egyaránt eláraszthatja, bárkinél előfordulhat.