Főmenü megnyitása

Hogyankell.hu β

Módosítások

Kazántípust választani

7 309 bájt hozzáadva, 2015. június 9., 14:32
Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell kazántípust választani? == right|250pxA kazán típusának kiválasztása nem legkönnyebb feladat, már csak azért sem, mer…”
== Hogyan kell kazántípust választani? ==

[[Fájl:21571 futes2.jpg|right|250px]]A kazán típusának kiválasztása nem legkönnyebb feladat, már csak azért sem, mert nem minden kazán illeszkedik egy adott lakásba, házba. Az épület beépíthetősége mellett a kazán gazdaságos működése sem elhanyagolandó szempont, hiszen jelentős különbségek lehetnek az egyes kazántípusok üzemeltetési költségeiben. Ebben a cikkben a kazántípusok jellemzőit mutatjuk be, megkönnyítve vele a kazán kiválasztását.


== Lépések ==

#'''Milyen típusú energiával fűtenénk, és milyenek az ingatlan adottságai?''' Attól függően, hogy milyen energiatípust szeretnénk felhasználni (fa, gáz, elektromos energia), illetve milyen beépítési lehetőségekkel élhetünk, az alábbi kazántípusok közül válogathatunk:
#*'''Gázkazán:''' [[Fájl:800px-Kondenzációs kazán.svg.png|right|250px]]Alapvetően négy típusa létezik. A '''kéményes gázkazán''' az égéshez felhasznált levegőt magából a helyiségből nyeri, felmelegíti a fűtővizet, majd azt keringeti a fűtési rendszerben. Nagyon komoly beépítési feltételei vannak, csak megfelelő huzatú kémény megléte esetén használható. A '''turbós kazán''' égése ezzel szemben zárt terű, így egy alumíniumból épített füstelvezetővel helyettesíthető a kiépített kémény. Az égéshez használt levegőt a kazánba épített ventilátor szippantja be a szabadból. A harmadik típus a '''kondenzációs kazán''', amely szintén kémény kiépítése nélkül használható, csupán műanyag füstelvezetőt kell kiépíteni hozzá. Bár beszerzési költsége magasabb, a befektetés hamar megtérül, ugyanis az előbbi típusokkal ellentétben képes felhasználni a kondenzátum hőjét, ezáltal sokkal gazdaságosabban üzemeltethető. A legdrágább, ugyanakkor leggazdaságosabb kazántípus a '''hybrid gázkazán''', amelyben egy gázkazánt és egy hőszivattyút kombinálnak. Utóbbi a levegőből képes előállítani a fűtésre használt hőenergiát.
#*'''Szilárdtüzelésű kazánok:''' [[Fájl:21571_fafutes1.jpg‎|right|250px]]A gázkazánokhoz viszonyítva jóval több energiabefektetést és időt igényel a használatuk, hiszen folyamatosan biztosítani kell a tüzelőanyag utánpótlását. Gondoskodni kell a tüzelőanyag nedvességtől védett tárolásáról is, ami nem mindenhol megoldható. Egy puffertároló beépítésével ugyanakkor jelentősen növelhetjük a komfortszintjét. Míg a '''vegyestüzelésű kazánok''' a fa és szén mellett más anyagokkal is fűthetők, addig a '''faelgázosító kazánok''' kizárólag száraz fával működnek gazdaságosan. A szilárdtüzelésű kazánok harmadik fajtája a '''pellet kazán''', amely fenyőforgácsból készült pellet használatával fűthető, így kifejezetten környezetbarát megoldás. A gépbe öntött forgácsot a kazánban elhelyezett csiga adagolja, így rendkívül szabályozott és automatizált működést eredményez.
#'''Milyen a meglévő fűtési rendszerünk, ahová szeretnénk beilleszteni a kazánt?''' Ez az egyik legmeghatározóbb kérdés kazánválasztáskor.
#*'''Radiátoros fűtési rendszer''' esetén a kéményes gázkazán, illetve a turbós kazán a legoptimálisabb, figyelembe véve a beépítés lehetőségeit. Ha a rendszer megfelelően van méretezve, akkor a kondenzációs kazán is hasonlóan jó választás.
#*Alacsony hőmérsékletű fűtési rendszerek esetén (falfűtés, padlófűtés, felületfűtés) a '''kondenzációs vagy a hybrid kazán''' a megfelelő választás.
#'''A fűtés mellett a melegvíz ellátását is a kazán segítségével szeretnénk megoldani?''' Ha mindkét funkciót egy készülékkel szeretnénk ellátni, akkor az alábbi kazántípusok közül választhatunk:
#*'''Kombi kazán:''' A használati melegvizet átfolyó rendszerben melegíti fel. Ennél a típusnál esetenként hőingadozás is felléphet, valamint nem azonnal áll rendelkezésre a melegvíz.
#*'''Beépített tárolóval rendelkező kazán:''' A felmelegített vizet a tároló eltárolja, így amikor szükségünk van rá, azonnal melegvíz folyik a csapból. Bár beszerzési költsége magasabb, mint a kombi kazánoké, a gazdaságosabb működésnek köszönhetően hamar megtérül, valamint lényegesen nagyobb komfortérzetet biztosít, mint egy kombi kazán.
#*'''Fűtő kazánhoz csatlakoztatott különálló indirekt tároló:''' Az indirekt tároló egy hőcserélőn keresztül kapja meg a megtermelt hőt, majd ezzel a hővel indirekt módon melegíti fel a tárolóban lévő használati melegvizet. Alkalmas szolár rendszerrel való összekapcsolásra is. Több fürdőszoba esetén vagy nagyobb mennyiségű melegvíz-használatkor ideális választás.



== Tippek ==

*A szilárdtüzelésű kazánoknál puffertároló használatával csökkenthetjük a működtetés és hő fenntartásának időigényességét. Ilyenkor ugyanis a megtermelt, de átmenetileg fel nem használt fűtési energiát elraktározhatjuk a puffertárolóban, ezáltal jóval gazdaságosabb működést érhetünk el. Ha műanyag csöves fűtési rendszerünk van, akkor a puffertároló segítségével megelőzhetjük a túl magas hőmérsékletű fűtővíz okozta károsodásokat. [[Fájl:Szolar.jpg|right|200px]]
*Ha szolár rendszerrel szeretnénk a kazánunkat összekapcsolni, érdemes mindkét eszközt ugyanattól a gyártótól beszerezni. Ilyenkor gondoljuk végig a szolár rendszer kialakításával kapcsolatos terveinket: hogyan szeretnénk felépíteni, milyen elemekre lesz szükségünk stb.? Nézzük meg, hogy melyik gyártó kínál teljes körű megoldást, és ez alapján válasszunk a kazánok közül! Így elkerülhetjük, hogy egy jövőbeli szolár rendszer kialakításánál kazáncserére is szükség legyen.



== Amire szükséged lehet ==

*Hozzáértő szakember
*Kazán
*Ház vagy lakás



== Figyelmeztetések ==

*2015. szeptember 26. után az Európai Unión belül nem lehet olyan kazánokat forgalomba hozni, melyek nem érnek el egy meghatározott hatásfokot. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy kizárólag kondenzációs kazánok kerülnek majd forgalomba. Bár a hagyományos készülékekből felhalmozott készleteket a kereskedők még egy türelmi időszakon belül értékesíthetik, érdemes jó előre felkészülni a változásra. Egy hagyományos készülék kondenzációs kazánra való cseréje esetén ugyanis a fűtési rendszert át kell alakítani, ez pedig jelentős plusz költségekkel jár. Így érdemes lehet még a türelmi időszakban egy új hagyományos készüléket beszereltetni.
*Nem biztos, hogy a legalacsonyabb beszerzési költségű kazán a leggazdaságosabb. Egy magasabb árkategóriájú kazán beszerzése a hatékonyabb működésnek köszönhetően hamar megtérülhet, így hosszú távú költségeinket csökkenthetjük vele.


== Kapcsolódó források, hivatkozások ==

* [http://www.szerelvenybolt.hu/hogyan-valasszunk-kazant-1-resz Hogyan kell kazánt választani? ]
*[http://szerelvenybolt.hu/kazanok-es-keszulekek Kazánok és készülékek ]

[[Kategória:Otthon-kert]]
[[Kategória:Számítástechnika-műszaki-cikkek]]
94
szerkesztés