Főmenü megnyitása

Hogyankell.hu β

Módosítások

Esszét írni

1 985 bájt törölve, 2014. június 10., 11:57
nincs szerkesztési összefoglaló
== Hogyan kell esszét írni? ==
[[Fájl:Essay.jpg|right|250px]]Az esszé a szépirodalmi alkotások egyik sajátos válfaja. Műfaja közismerten nehezen definiálható. Valószínűleg nyugodt szívvel állíthatjuk, hogy annyiféle esszé létezik, ahány esszéíró. Rövid terjedelműTerjedelme rövid, témáját tekintve merítheti az irodalomból, a tudományos felfedezésekből, a politikai életből, vagy a mindennapi élet megfigyeléséből. Erősen Az esszé erősen tükrözi írója véleményét, nézőpontját, és sokszor szépirodalmi igénnyel íródik. Az Általában a középiskola során találkozunk először ezzel a műfajjal, és most pedig kis segítséget nyújtunk hozzáahhoz, hogyan is kezdjünk nekiaz esszéírásnak.
== Lépések ==
# '''Az irodalmi esszé műnemek hagyományos hármas csoportosítása:''' líra-dráma-epika közül az epika szerepel a gyakran használt elemek közül. Azonban ha kibővítjük a fogalmát (ez alapján létezik esszévers, esszéregény stb.), akkor a negyedik műnemnek tekinthetjük. Azonban még a szűkebben vett esszé is átmeneti műfaj, mégpedig az irodalmi-irodalmiatlan/irodalom alatti szöveg között, mivel írója az irodalmi és bölcseleti beszédmód határsávján mozog.# Miért írunk esszét?'''Az esszé kinézete:''' az esszének általánosan a esszéírás lényege, hogy egy konkrétan megfogalmazott konkrét feladatban , az adott témán, korszakon belül, a probléma megfogalmazására koncentráljon. Ezért mindig rendelkezésünkre állnak források, amelyek fel kell használnunk amelyeket felhasználhatunk az esszéírás írás során (ezek lehetnek képek, karikatúrák, szövegek), valamint ezeken kívül is kell még pedig írásunkba beépíthetjük egyéb információkkalinformációinkat, saját ismeretekkel rendelkeznünk, s azokat szintén beleépítenünk az esszébeismereteinket is.
=== Az esszé szerkezete ===
# '''Az esszé felépítése:''' lehetőleg a legelején tisztáznunk kell a tért és időt - helyezzük el időben és helyben is (nem elég annyi, hogy pl. Magyarország, az is kell, hogy pl. Magyarország, amely ekkor a Habsburg Birodalom része). Ezután minimális mesével (nem szükséges sok, inkább bevezetés féle) az adott feladatra, problémára, kérdéskörre összpontosítva írjuk le, hogy mit tudunk azokról, összetett és értelmes mondatokban megfogalmazva.# '''A fedőlap:''' itt meg kell jelenítenünk a készítő nevét, az esszé címét, a műfajt, képző szervezet nevét, székhelyét, az elkészítés dátumát, a kurzust vagy a tantárgyat és az oktató nevét.# '''A bevezetés:''' ennél a résznél távolabbról mutatjuk be és nevezzük meg tömören a témánkat, és itt foglaljuk röviden össze a szakirodalomból tudható tényeket. Helyezzük el térben és időben a témát.# '''A téma definiálása:''' e ennél a szakasznál határozzuk meg a vizsgált témánkat, és a kapcsolódását a szakterülethez, valamint az áttekintett irodalomhoz kötődveválasztott elemzési szempontok megnevezése mellett. # '''A tárgyalás:''' most lesz lehetőségünk a választott szempontok mentén kifejteni hosszasan a témánkat és vizsgálni annak a problémafeltevését. A téma tárgyalásának szempontjai a feldolgozott forrásokban, a szerzők által alkalmazott vizsgálati módszerekben, vélekedéseikben mutatkozik meg, valamint a készítő saját véleményének illesztésében az említett tényekhez. # '''Az összegzés:''' az esszé lezárása, ahol leírhatjuk a saját tapasztalatunkat, véleményünket, a témával kapcsolatos saját álláspontunk rövid összefoglalását, illetve, hogy milyen új információhoz jutottunk a téma feldolgozása során.Fogalmazzunk meg következtetéseket is!# '''A forrásjegyzék:''' a legvégén meg kell megjelölnünk jelölnünk a felhasznált forrásokat.
=== Az esszéhez felhasználható források ===
# '''Tudományosan elfogadott nyomtatott és digitalizált források:''' a könyvek, tanulmányok és cikkek lehetnek. # '''Szemléltetésre felhasználható illusztrációk:''' a fotók, a képek és az irodalmi idézetek szabadon felhasználhatóak. # '''A forrásjegyzék formai követelményei:''' a forrásjegyzékben szükséges pontosan jelölni az alábbi pontokat.:#* A a forrás címét szerzőjét, szerzőit, #* A a forrás kiadóját címét, #* A a forrás szerzőjétkiadóját, szerzőit #* A a kiadás évét ,#* A források esetén feltalálási az idézet helyét, letöltési(oldalszám) idejét is #* A forrásokat abc sorrendben kell megadni #* A szöveget másfeles sorközzel, 12-es betűnagysággal kell szerkeszteni.
== Tippek ==
* Használjuk az elektronikus könyvtári katalógust - ezek a használatához ma már ki sem kell lépnünk otthonról, interneten egyszerűen hozzáférhetőekhozzáférhetünk.
* Az előzetes megtervezés segíthet megtalálni azt a szintet, ahol a bemutatás megtalálja az egyszerűsítés és a pontos kidolgozottság közti kompromisszumot.
* Az idézés szabályai, a hivatkozások pontos megadásának kötelezettségei a nem-szóbeli eszközökre is vonatkoznak.
* A témánk tárgyalásában meg kell találnunk az általánosság megfelelő szintjét. A túl általános kidolgozás azt a benyomást teszi az olvasóban, hogy trivialitások sorozatát olvassa.
* A túlrészletezett túl részletes bemutatás pedig elbizonytalanítja az argumentáció követésében, és az álláspontunk valószínűségének növekedését így nehezebben tudja nyomon követni. * A szigorú, akár formális érvelésben is el lehet bolyongani a tárgytólolvasót.
== Kapcsolódó források, hivatkozások ==
 
* [http://www.uni-miskolc.hu/~bolantro/esszeiras/e_frm_1.0.html Hogyan írjunk tudományos esszét tananyaghoz.]
593
szerkesztés