Főmenü megnyitása

Hogyankell.hu β

Módosítások

Csempével ízlésesen dekorálni

6 051 bájt hozzáadva, 2021. december 20., 05:35
Új oldal, tartalma: „ ==Hogyan kell csempével ízlésesen dekorálni? == right|400pxHa új fürdőszoba vagy konyha kialakításá…”

==Hogyan kell csempével ízlésesen dekorálni? ==
[[Fájl:Hogyan-kell-csempevel-izlesesen-dekoralni-1.jpg|right|400px]]Ha új fürdőszoba vagy konyha kialakításáról, felújításáról van szó, akkor egyszerre nehéz és egyszerre izgalmas a feladatunk, ugyanis manapság szinte végtelen a lehetőség a dizájn, a stílus, a színek és a formák tekintetében. Egy biztos: örökre elfelejthetjük a plafonig kicsempézett, sablonos fürdőszobákat és konyhákat! De akkor hogyan válasszuk ki ebből a hatalmas kínálatból a számunkra leginkább tetsző csempevariációt?

== Lépések ==
# Először is érdemes átgondolnunk, hogy '''milyen stílusú a lakásunk, milyen színek, formák, milyen hangulat jellemzi''', ugyanis a fürdőszobának vagy a konyhának értelemszerűen a lakás többi részéhez kell stílusban illeszkednie. Határozzuk tehát meg a csempézni kívánt helyiség stílusát! Döntsük el, hogy alapvetően klasszikus, modern, mediterrán, esetleg country vagy valami egészen más jellegű stílusjegyeket szeretnénk a helyiségen viszontlátni.
# Ha a stílust kiválasztottuk, határozzuk meg, hogy ehhez '''milyen színek és milyen formák – letisztult vagy díszesebb – illenek'''.
#* Döntsük el, hogy '''a falat mennyezetig, teljesen vagy csak kis felületen, részlegesen szeretnénk-e burkolni'''. Régen az egész fürdőszobát csempézték padlótól a mennyezetig, de manapság ez már egyre kevésbé divat. A helyiség többi falrészletét vízálló festékkel vagy vízálló tapétával burkolják. Természetesen a mosdó, a zuhanyzó és a kád környékén továbbra is a csempe ajánlott!
#* '''Találjuk ki a színeket!''' Erőteljesebb telített színeket, vidám atmoszférát szeretnénk vagy inkább visszafogottabb, lágyabb színeket és nyugalmat árasztó hangulatot? Ha friss, fiatalos helyiség kialakítása a célunk, akkor választhatunk a piros, a narancs , a citromsárga különféle árnyalataiból, esetleg erőteljesebb, intenzívebb kékeket, zöldeket. Ha ezzel ellentétben a nyugalom, a tisztaság érzetének megteremtése a célunk, akkor viszont a visszafogott, világos vagy sötét árnyalatokat és színeket válasszuk, például: fehéret, bézst, szürkét, barnát, halványabb kéket vagy pasztellzöldet.
#* '''Vegyük számításba, hogy mekkora helyiséget szeretnénk dekorálni.''' Ha ugyanis egy apró fürdőnk van, akkor a legideálisabb, ha egyszerű felületű fehér vagy más világos csempét választunk, hiszen a legfőbb cél, hogy optikailag tágítsuk a teret. Ha viszont nagy helyiségünk van, akkor bátrabban választhatunk sötétebb színeket és nagy, változatos mintákat is.
# Ha megvan a stílus, akkor vagy katalógusokból, áruházakban vagy weboldalakon '''keressük meg azt a csempefajtát, ami számunkra a legideálisabb'''. Nagyon fontos, hogy a helyiség padlója, a csempe, a bordűrök, a listellók, a dekorcsempék is illeszkedjenek egymáshoz. A legegyszerűbb, ha egyféle termékcsaládot választunk, így biztosan nem fogunk mellé.
# A vásárlás előtt jó alaposan meg kell tervezni, hogy '''mekkora felületet szeretnénk beburkoltatni''', esetleg magunk beburkolni. Ebbe a dizájn kiválasztása és megtervezése is beletartozik, hiszen csak így tudjuk pontosan meghatározni az anyagszükségletet. Nem árt egy méretarányos papíron, esetleg tervezőprogramban meg is rajzolni a helyiség pontos képét, és azt, hogy hol és milyen formában fognak elhelyezkedni a csempék. Ha szerencsés helyzetben vagyunk, akkor ezt a műveletet egy lakberendező végzi el helyettünk.
# Ha megszámoltuk, hogy miből mennyire van szükségünk, akkor erre '''érdemes még rászámolni 5-10 %-ot''', felkészülve arra, hogy esetlegesen az idők folyamán egy-két darabot pótolni kell.
# Ha mindezzel megvagyunk, akkor '''már csak meg kell rendelnünk''' a kiválasztott termékcsalád minden elemét.

== Tippek ==
[[Fájl:Hogyan-kell-csempevel-izlesesen-dekoralni-2.jpg|right|400px]]
* Vannak úgynevezett dekorcsempék is, amelyekből pár darab is elég, hogy feldobjuk a helyiség hangulatát. Ezek általában kiadnak egy nagyobb képet, vagy önmagukban dekoráltak.
* A „több kevesebb” elvét alkalmazzuk, és ne válasszunk túl sok díszített elemet, hiszen akkor a harmonikus megjelenés helyett egy giccses összképet fogunk kapni.
* A csempéket fel lehet helyezni a falra sorban egymás után, sorban eltolva, és lehet élére állítva is.
* A fürdőszobát sokan relaxációra is használják, érdemes tehát a színek tekintetében ezt is figyelembe venni. Nyugtató színek: a bézs, a barna, a zöld.

== Amire szükséged lehet ==
* papír, toll a rajzoláshoz
* online tervezőprogram
* katalógusok, weboldalak (pl. Pinterest) a stílus kiválasztásához
* fürdőszobadizájnnal kapcsolatos szakkiállítások


== Figyelmeztetések ==
* Soha nem vásároljunk ötletszerűen, csak alapos tervezés és megfontolás után!
* Ha bordűrt (záróelem) vagy listellót (díszcsík) használunk, minden esetben ezek mérete egyezzen meg a csempe méretével. Ugyanez vonatkozik a fal és a padló találkozásánál alkalmazott lábazati szegőkre is.
* Ne a legújabb trendeket vegyünk alapul, hanem a saját ízlésünket, mert a divat ezen a területen is évről évre változik, csak itt nem olyan könnyű lecserélni a csempét, mint pl. egy kabátot vagy egy párnahuzatot.


== Kapcsolódó források, hivatkozások ==
* [https://www.bauhaus.hu/padlo-fal/csempe-es-padlolap/bordurok-labazatok-falikepek.html Csempe kiegészítő dekorációk]
* [https://www.bauhaus.hu/padlo-fal/csempe-es-padlolap.html?utm_source=hogyankell&utm_medium=blog&utm_campaign=2021ND0060 Csempe és padlólap]
* [https://www.bauhaus.hu/padlo-fal/csempe-es-padlolap.html?utm_source=hogyankell&utm_medium=blog&utm_campaign=2021ND0060#a575_alias_ids=9282 Beltéri dekorcsempe]
* [https://www.bauhaus.hu/padlo-fal/csempe-es-padlolap.html#a575_alias_ids=16673 Listello]
3 608
szerkesztés