A gázszámlát csökkenteni
A lap korábbi változatát látod, amilyen Kiscsillag (vitalap | szerkesztései) 2013. március 4., 08:28-kor történt szerkesztése után volt. (→A fűtés kapcsán felmerülő spórolási lehetőségek)
Hogyan kell gázszámlát csökkenteni?
A téli hónapok idején jelentősen nő a gázfogyasztás, s persze ezzel együtt a gázszámla is. Van azonban néhány praktikus lehetőség, amivel csökkenteni tudod a gázfogyasztást, s ezzel együtt a gázszámla összegét is.
Lépések
Általános tanácsok
- Ha teheted, válts gázszolgáltatót! Nézd meg a gáz árát, amit általában köbméterre adnak meg, majd keress olyan alternatív szolgáltatót, ahol olcsóbb a gáz ára.
- Használj szigetelést az ablakoknál és az ajtóknál. Ha sok a rés a nyílászáróknál, akkor, ahogy mondani szokták, az utcát is fűtöd. A szigetelésről olvasd el a Hogyan kell utólag szigetelni a nyílászárókat? című praktikus tanácsainkat.
A fűtés kapcsán felmerülő spórolási lehetőségek
- Ha elmész otthonról, és üres lesz a lakás, akkor néhány fokkal vedd le a termosztátot.
- A fűtésszámla jelentősen csökkenthető a jó külső szigeteléssel is, érdemes a homlokzatot, illetve a padlásteret is szigetelni, így télen nehezebben szökik ki a meleg, míg nyáron nem melegszik fel annyira a lakás.
- A fűtőtest környékét hagyjuk szabadon, így a meleg könnyebben áramlik a szobában, amit a termosztát ritkább bekapcsolással hálál meg.
- Éjszakára 1-2 fokkal vegyük le a fűtést. A szoba átlaghőmérsékletének 2 fokos csökkentése fokonként 5%-os energia-megtakarítást eredményez, ezáltal a gázszámla 10%-kal csökkenthető!
- Ha van olyan helység, amit télen nem, vagy csak nagyon ritkán használunk, csavarjuk le a radiátort és zárjuk be az ajtót.
- Szellőztetéskor kapcsold minimum állásba a fűtőkészülék szabályozóját (a termosztátot).
- A megfelelő hőmérséklethez társuló komfortérzet az ideális páratartalom segítségével alacsonyabb hőmérsékleten is kialakítható. 0°C hőmérsékleten, 60 százalékos páratartalom esetén a melegérzet ugyanolyan, mintha 40 százalék páratartalom mellett 22°C lenne. Ellenőrizd a fűtött helyiségek páratartalmát, szükség esetén párologtass!
- Válassz olyan termosztátot, amely tanítható. Megtanulja a család vagy személy napi menetrendjét, fűtési szokásokat, a lakás, ház hőállapotait. Ennek figyelembevételével kapcsolgatja a fűtőberendezést, ha szükséges apró lépésekkel, kis eltéréseket figyelve irányítja a cirkó működését.
Gázfogyasztás csökkentése a fürdőszobában
- Nézd meg a forró víz hőfokának beállítását, csökkentsd le annyira, amilyen hőfok még éppen elegendő a fürdéshez, mosogatáshoz.
- Fürdés helyett inkább válaszd a zuhanyozást. Tusolás során sem célszerű folyamatosan folyatni a meleg vizet.
Gázfogyasztás csökkentése a konyhában
- Ne folyó forró vízben mosogass, töltsd meg meleg vízzel a mosogatót, majd abban mosd el az edényeket, végül hideg vízzel öblítsd le azokat.
- Főzés és sütés során a gázlángot mindig akkorára állítsd be a gáztűzhely szabályozó gombjaival, hogy a gázláng ne legyen nagyobb az edénynél, mivel a gázláng a legtöbb hőt a lángcsúcsnál adja át.
- Főzéskor - ha az étel jellege lehetővé teszi - használjunk fedőt. Így az étel előbb megfő, vagyis kevesebb gáz fogy.
Tippek
- Vásárolj programozható termosztátot (hőfokszabályzó), így azokban a napszakokban, amikor a lakás üresen áll, automatikusan csökken a hőfok.
- A modern kazánok (cirkók) jobb hatásfokkal működnek, ezért ezek hosszútávon megtérülő befektetésnek tekinthetők. Ha tehetjük, ne sajnáljuk a pénzt a drágább cirkóra, mert később az lesz az olcsóbb.
- Egy extrém magas számla kapcsán azt is érdemes végiggondolni, hogy esetleg az gázszolgáltató túlszámlázott. Ha gyanús a magas összeg, mindenképpen forduljunk az ügyfélszolgálathoz.
Amire szükséged lehet
- Szigetelő anyagok
- Odafigyelés
- Modern kazán, cirkó
Figyelmeztetések
- Érdemes évente ellenőrizni a fűtőberendezéseket, ez nem csak a fogyasztásra lehet kihatással – például a gázégő megfelelő beállítása révén – de a biztonságunkra is.
- Ha a gáztűzhely főzés során erősen kormoz, érdemes szerelőt hívni. Az égés hatásfoka a javítás révén is nagymértékben javulni fog, ami megtakarítást eredményezhet, nem beszélve a kellemetlen korom megszűnéséről.