Főmenü megnyitása

Hogyankell.hu β

Fejleszteni a memóriánkat

A lap korábbi változatát látod, amilyen Anniegy (vitalap | szerkesztései) 2013. január 27., 13:02-kor történt szerkesztése után volt. (Lépések)

Lépések

  1. Alkoss kreatív asszociációkat!

Amikor új szavakat vagy nyelvtani szabályokat kellett memorizálnom, próbáltam kifejleszteni szórakoztató módszereket, hogy megjegyezzem őket. Minél idegenebb az asszociáció a megtanulandó szótól, annál bizarrabb társításokat lehet létrehozni, és annál könnyebben megragad a fejben. Nagyon egyszerűnek hangzik, de annál hatásosabb. Néha még vicces kis rajzokat is rajzoltam a kártyáim hátuljára, hogy valóban emlékezetessé tegyem ezeket a bizarr asszociációkat.

    • Tarts szünetet tanulás közben!

Az agyunk egyre kevesebbre emlékszik, minél többet tanulunk. Ezért van az, hogy könnyebben emlékszünk vissza a megtanulandó anyag elejére és végére, mint a köztes információkra. Szóval rájöttem, hogy ha rövid, egyórás periódusokban tanulok, több dolgot tudok megjegyezni. Mindenki máshogy működik, így neked is meg kell találnod, hogy mi a számodra optimális tanulási idő. Talán Te is rájössz, hogy könnyebben tanulsz három egyórás időintervallumban, mint egy négyórás időszakban.

    • Használd az agyadat és a testedet!

Ülni az íróasztalnál és a nyelvtani szabályokat bámulni, talán működik néhány embernél, de én mindig gyorsabban tanultam, ha aktívan dolgoztam fel az adott információt. Asszociációs képeket rajzoltam, vagy hangosan felolvastam a könyvet, hogy a fejemben tartsam a dolgokat. Arra is rájöttem, hogy ha a tanulókártyáimat tanulmányozva sétálgattam a kampuszon, az segített energikusnak maradnom, és összpontosítanom.

    • Ismételd el, amit tudnod kell!

Ahhoz, hogy valami megragadjon a fejedben, jó módszernek bizonyul, ha folyamatosan ismételgeted magadnak. Olvasd fel magadnak hangosan, és utána olvasd el még egyszer! A lényeg, hogy juttasd el az agyadba az információt a lehető legtöbb módon. Egy vicces módszer, hogy ha elképzeled, hogy egy számodra szórakoztató személy olvassa fel a könyvedet vagy a kártyáidat. Kicsit érdekesebbé teszi majd a dolgokat.

    • Csökkentsd a zajt!

Néhányan jól tudnak tanulni zenehallgatás mellett. Ez a tantárgytól is függ. Azonban ha azon kapod magad, hogy elkalandozol és csak a zene szövegére figyelsz, jobb, ha inkább kikapcsolod a zenét. Ha élvezed a zenét, akkor inkább hallgass klasszikus zenét, vagy bármi olyat, ami segít koncentrálni. Alapvetően olyan helyet válassz a tanulásra, ahol a legkevesebb zaj ér!

    • Maradj pozitív (ha lehetséges)!

Sokkal több információra fogsz emlékezni egy témáról, ha próbálod érdekesnek találni. Ha azt gondolod, hogy a téma unalmas, és haszontalan, akkor jóval nehezebben fogod memorizálni az információkat. Próbálj valamilyen kapcsolatot találni, hogy hogyan fog a tantárgy beleilleszkedni a későbbi munkádba, az életedbe.

    • Tanulj, amikor a leginkább produktív vagy!

Mindenkinek megvan a legjobb tanulási ideje, és leggyakrabban napközben van. Van valami ebben az időszakban, amitől motiváltabb vagy és ekkor tudsz a leginkább összpontosítani. Azt vettem észre, hogy én a korareggeli órákban voltam a leghatékonyabb. Gyakran leugrottam egy kávézóba fél 7 körül, és megittam egy kávét miközben írtam és tanultam. Találd meg a legjobb időpontot a tanulásra és mindig ekkor tanulj! Csodákat fog művelni a memóriáddal!

Kapcsolódó források, hivatkozások

Az oldal szerzői

Anniegy, Kiscsillag