Kártérítést kérni
A lap korábbi változatát látod, amilyen DrnemethLAW.hu (vitalap | szerkesztései) 2012. szeptember 14., 15:48-kor történt szerkesztése után volt. (→Amire szükséged lehet)
Hogyan kell Kártérítést kérni?
Ha valaki vagy valami kárt okoz(ott) neked, akkor neked kártérítés jár. No de hogyan kell elkezdeni egyáltalán? Kihez kell először menni? Kell-e írni valakinek? Hogyan találod meg azt, aki majd fizetni fog? és vajon: mennyi ideig tart majd ez az egész? No és még pénzembe is kerül? Rengeteg új kérdéssel kerülsz szembe ilyen helyzetben. Igyekszünk most megmutatni az utat, merre indulj el...
Lépések
- Amint észleled, hogy kárt szenvedtél, próbáld meg felmérni egészen pontosan, mi mindenben károsultál (a vagyonod vagy a személyed lesz az, amiben értékcsökkenést vagy állapotromlást kell, hogy tapasztalj).
- A kárt sok minden okozhatja. Ha megállapítottad, hogy kárt szenvedtél, keresd meg azt is, ki vagy mi okozta. A károkozás lehet egy jogellenes cselekmény (pl. betörés, verekedés, lopás, csalás, rongálás vagy más erőszak, kutyaharapás stb.), de lehet egy jogszerű aktus (pl. jogszabályváltozás) következménye is. Sőt: előre nem látható esemény is (villámcsapás), de még egy véletlen (pl. autóbaleset az autópályán) is okozhat kárt neked.
- Nos, már látod mi a károd, és azt is, hogy ki vagy mi okozta azt. Így már felveheted a kapcsolatot a károkozóval, akár személyesen vagy akár írásban. (Ha balesetet szenvedtél, ott rögtön járj el, ahogyan szokásos - pl. hívd a rendőrt vagy a mentőt, akik segítenek a károk felismerésében is neked, és azonnal jelezd a másik résztvevőnek, hogy károd van és ezt szeretnéd érvényesíteni). Ha nincs ilyen segítséged a kár elszenvedésekor, egyedül kell kinyomoznod az elkövetőt. Ha kárt nem ember, hanem pl. állat okozta, a gazdáját kell megkeresned, vagy vadállat esetén a vadászati társaságot, ahol az az állat él.
- A kapcsolatfelvétel legyen egy lista, amit közölsz a másik féllel, és azt tartalmazza, hogy mennyi károd van és azt hogyan kéred ellentételezni. Pl. X Ft. kártérítést igényelsz, vagy hozzák helyre a tönkre tett dolgot ingyen, esetleg pótolják a hiányzó elemeket, sőt, fizessenek kártalanítást az elszenvedett idegeskedését vagy maradandó testi sérülésért.
- Ne felejtsd el igénybe venni a biztosításokat és a biztosítók szolgáltatásait. Ha van biztosításod, akkor a saját biztosítódat is keresd meg az igényeddel, ha pedig a károkozónak is van biztosítása (pl. gépjármű felelősség biztosítás vagy valamilyen tevékenység biztosítás), akkor ott is kezdj érdeklődni az ügyfélszolgálaton. A kárbejelentés részleteiről kérdezősködj, és máris jó úton jársz.
- Ha a felszólításodra nem fizetnek, kénytelen leszel polgári perrel érvényesíteni a károdat. Ehhez pedig olvasd el a Hogyan kell pereskedni című cikket is!
- Ha a károkozó belátja, hogy fizetnie kell és nem akar pereskedni, egy rövid megállapodásban rögzítsétek azt, hogy ő kifizette a károdat, te pedig emiatt már nem fogsz többé igényt érvényesíteni. Ez így tisztességes.
Tippek
- Ki korán kel, aranyat lel. Ne húzd, halogasd ezt, mert az idő múlása sokszor megnehezíti a bizonyítást, és a valódi állapotok rekonstruálását.
- Légy precíz, a történések bekövetkezte után nem sokkal részletesen írd fel, ami eszedben van, mert így jó sok fontos részletet megmentesz az elveszni készülő emlékeidből. Persze a feljegyzéseidet ne veszítsd el.
- Ha sokáig is tart az eljárás, ne add fel, ilyen ügyekben különösen kell a kitartás!
Amire szükséged lehet
- Kellhet egy szakértő a károk felméréséhez (pl. ha kidőlt egy fa a házadnál, vagy ha összetört a kocsid, netán megsérült a bőröd vagy szétégett egy berendezésed stb.) A szakértő mondja meg, mi mennyit ér.
- Jól jöhet egy ügyvéd a biztosítókkal szembeni küzdelemben vagy a polgári perekhez, vagy éppen a pert elkerülő egyezségekhez.
- Igazolványok, személyes adatok, azonosítók, biztosítási kötvényszám, mindenféle ügyszámok kellenek ezeket mindig tartsd kéznél, ha ilyen ügyed van
- Nem árt ismerned a Polgári törvénykönyv kártérítésekre vonatkozó szabályait sem.(Vannak szerződéses károk, és léteznek a szerződésen kívüli egyéb károkozás szabályai. Kérdezz egy ügyvédet.)
Figyelmeztetések
- Vigyázz, ne próbálj meg olyan károkat is érvényesíteni, amelyek nem is következtek be (a biztosítók sokszor bevetnek nyomozókat, akik kiderítik a részleteket is...)
- A határidőket tartsd be az ügyintézéskor, mert néha előfordul, ,hogy még ha jár is neked valami, ha lekésed a jogvesztő vagy az elévülési határidőket, nem tudod sikerrel érvényesíteni.
- Ne légy lusta, menj a saját érdekeid után!