Főmenü megnyitása

Hogyankell.hu β

Pereskedni

A lap korábbi változatát látod, amilyen DrnemethLAW.hu (vitalap | szerkesztései) 2012. szeptember 5., 13:11-kor történt szerkesztése után volt. (Hogyan kell {{PAGENAME}}?)

Hogyan kell Sablon:Pereskedni?

Sok-sok vita van manapság, és egyáltalán nem könnyű eldönteni, hogy vajon a vita jó szájízű egyezséggel, esetleg egyetlen felszólítás után magától, vagy éppen peres úton oldódik majd meg. Ahhoz, hogy eldönthesd, melyik úton járj, jó tisztában lenned azzal is: hogyan kell pereskedni? Ebben segítünk neked ezzel a cikkel.

Lépések

  1. Pereskedni igazán csak akkor érdemes, ha igazad van. Ahhoz, hogy ezt eldönthesd, nem elég érezned, azt tudnod is kellene. A perekben mindig jogszabályok és szerződések alapján dönt a bíró, ezért érdemes elmenned egy jogászhoz, elmondani neki a helyzetet, a problémát, a vitádat, és kikérni a javaslatát.
  1. Ha úgy döntesz, hogy igazad is van és a jog is támogatni fog, akkor el kell tudnod dönteni, hogy melyik bíróság előtt kell megindítanod a pert. Erre a Polgári perrendtartás adja meg az útmutatást, mert attól is függ majd a pereskedés helye, hogy ki az alperes, akit beperelsz, hol van az ingatlan, amin vitatkozol vagy éppen külföldi állampolgár-e az, akit perbe szeretnél vonni vagy nem.
  1. Ha a per mellett döntesz, fontold meg, hogy felfogadsz-e egy pereskedésben jártas ügyvédet vagy saját magadat képviseled inkább. Ez utóbbi biztosan olcsóbb lesz, de nem biztos, hogy ugyanolyan hatékony pervitelt tudsz elérni saját magad, mintha inkább szakértőre bízod a perjogi trükköket.
  1. A pert egy keresetlevél benyújtásával kell elindítani, amiben le kell írnod, hogy: 1) Mit szeretnél? 2) Miért szeretnéd (mert ez vagy az történt veled)? 3) Mivel tudod bizonyítani a történteket és az állításaidat (tanúk, okiratok, számlák, levelek stb.)? 4) És melyik jogszabálynak hanyas paragrafusa támogat téged az igazadban? Ha ezeket nem írod bele a keresetlevélbe, akkor esélytelenül indítasz.
  1. A pernek költsége is lesz ám. Az illetéktörvényben megtalálhatod, melyik perben mekkora összegű illetéke kell lerónod (egészen más a helyzet egy többmilliós kártérítési perben vagy egy közigazgatási perben). Tájékozódj ügyvédnél is. Az illetéket mindig a keresetlevél benyújtásakor kell leróni. Enélkül be sem fogadja a bíróság a papírodat.
  1. Ha a keresetet befogadták, már csak meg kell várni, hogy megkapd az első tárgyalásra szóló idézést. Ebben részletesen le lesz majd írva: mi a teendőt a továbbiakban a bíróság előtti eljárásban.


Tippek

  • Csak akkor pereskedj, ha hiszel az igazadban. A jog útvesztőihez a hit ereje is kell!
  • Mindig légy tájékozott, járj utána a jogszabályokat is, mert a jog nem ismerete senkit nem mentesít semmi alól.
  • Már a per elején készítsd össze az összes iratodat és bizonyítékodat, beszélj a tanúiddal, hogy a dossziéd minden tárgyaláskor egyben a rendelkezésedre álljon, ne kelljen havonta, félévente mindig újra keresgélni az iratokat.
  • Készülj fel, hogy a pereskedés nem egy gyaloggalopp. Mindenkit megvisel, idegesít, ha a bíróságra kell járkálni, még akkor is, ha igazad van.Erre fel kell készülnöd!


Amire szükséged lehet

  • Pénz az illetékhez és az igazságügyi szakértői díjakra is.
  • Egy jó ügyvéd sosem árt. Keress a pered témájában jártas specialistát, az a leghatékonyabb.
  • Kitartás és hit, valamint jó idegrendszer.
  • Képesség ahhoz. hogy felfogd, megértsd a jogszabályokat és elviseld a hamis tanúkat is. ha találkozol velük a bíróságon.


Figyelmeztetések

  • Sose pereskedj ész nélkül, és akkor sem, ha tudod, hogy nincs igazad. Nem éri meg.
  • Mindig légy felkészülve a legrosszabbra, így nem érhet majd meglepetés.
  • Sose mulassz perjogi határidőt, mert megjárod. Tarts be a 8 és 15 napokat, mindig határidőben add be a hiánypótlást, melyet a bíró bekér. vagy ródd le a szakértői díjakat.

Kapcsolódó videók

Kapcsolódó források, hivatkozások

Az oldal szerzői

DrnemethLAW.hu, Kiscsillag