Gipszkartont javítani, festeni
A lap korábbi változatát látod, amilyen Szobafestő Attila (vitalap | szerkesztései) 2012. március 7., 11:30-kor történt szerkesztése után volt. (Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell {{PAGENAME}}? == Mindig téglafalakról beszélünk, pedig körülvesznek bennünket a gipszkartonok. A gipszkartonnak van egy óriási hátránya: könnye…”)
Hogyan kell Gipszkartont javítani, festeni?
Mindig téglafalakról beszélünk, pedig körülvesznek bennünket a gipszkartonok. A gipszkartonnak van egy óriási hátránya: könnyen sérül, lyukad. Ez nagyon idegesítő, mert ki kell cserélni az egész elemet, aztán lehet újra glettelni, festeni. A cikkből kiderül miként lehet megjavítani egy lyukat a gipszkarton lapon.
Lépések
- Jelöljünk ki a hibás rész körül egy négyzetet, majd fogjuk meg a kis fűrészünket vagy késünket és kezdjük el körbevágni. Azért a négyzetet javasoljuk, mert majd a pótlást így lesz könnyebb beilleszteni. Márpedig a hatékonyság a házi munkálatok kulcsszava, így ne formátlan, furcsa alakú izét vágjunk ki, mert nehéz lesz később a rögzítés.
- Olyan méretűre vágjuk, amelyet jól tud kezelni a fűrész, de azért ne legyen túl nagy a lyuk!
- Most a lyuk széleinek tisztítása következik. A vágás után maradtak apró papírdarabok, kis gipszmorzsák, amelyek odaragadtak. Ezeket egy kis sniccerrel tüntethetjük el. Ha már egyenes és sima a felület, fogjunk egy nedves rongyot, és tisztítsuk le a széleket, hogy a por se üljön meg rajta.
- Fogjunk egy vékony fa lapot, amelyet a kivágott lyuk teteje felett és alja alatt csavarral rögzítsünk hátul a gipszkartonhoz. Süllyesztett fejű csavart használjunk. Mielőtt a csavart bevinnénk, fogjuk a csillagcsavarhúzót és egyszer-kétszer forgassuk meg a csavar bemeneténél. Így a csavarfej jobban belesüllyed a gipszkarton anyagába, és nem áll ki később, amikor a glettet és a festéket felvisszük rá.
- Ezután jöhet a pótló gipszkarton darab behelyezése. Ezt tulajdonképpen nem a „nagy” gipszkartonhoz, hanem az előbb felrakott falaphoz kell rögzíteni. A darabot értelemszerűen előbb vágjuk akkorára, amekkora helyünk van. Lyukasszuk át két helyen, ahol a csavarok belemennek, majd fogjuk oda a helyre és finoman csavarozzuk oda. Tényleg ne túl erősen!
- Immár bent van a pótlás, most arra van szükség, hogy eltakarjuk eddigi munkálkodásunk nyomait.Először is a háló anyagú ragasztószalaggal fedjük be a felületet. Ez odaragad és ez teszi lehetővé, hogy a javítóanyag és a festés is megtapadjon.Ezután a gipszkartonhoz való glettanyagra lesz szükség, amelyet spaklival kell felvinnünk. Kicsit habosabb ez, mint megszoktuk, ne hagyjuk, hogy túlzottan besűrűsödjön.Lassan és határozott mozdulatokkal vigyük fel, és olyan rétegben, hogy a ragasztószalag hálója éppen hogy csak átüssön rajta. A széleit kenjük el, vékonyítsuk, hogy a festéskor ne látsszon ki a széle. Kell neki egy éjszaka, hogy megszáradjon, úgyhogy addig mi is pihenjünk, aztán folytatása következik!
- A munka végé felé közeledve először is vegyük elő a csiszolópapírt, amely már 4 résszel ezelőtt várni kezdte, hogy végre munkába álljon. Szép egyenletes felületet kell elérnünk a javítási területen vele, így aztán végezzünk alapos munkát.
- Most jön a glettelés második rétege. Ez azonban legyen 15-20 centivel nagyobb minden irányban az első rétegnél. Itt már az a cél, hogy eltakarjuk a javítás javításának a nyomait, és közben a felület ugyanolyan laposnak tűnjön, mint a mellette húzódó többi fal. Vagyis itt több anyagot is kell használnunk. A száradási idő ugyanannyi, mint az első esetben.
- Most következhet a második csiszolás, amelyet közepesen finom smirglivel kell elvégeznünk. Körkörös mozdulatokkal dolgozzunk, és vigyázzunk, hogy nehogy túlcsiszoljuk a dolgot. Időnként simítsuk végig a falat puszta kézzel, mert így tudjuk a legjobban megállapítani, jó munkát végeztünk el.
- Ha megfelelő a felület, jöhet az alapozó majd a végső festékréteg.
Amire szükséged lehet
- Kés vagy kisebb fűrész
- Mérőszalag
- Sniccer – a kilógó papírdarabok levágásához
- Spakli – a gletteléshez
- Csiszolópapír – a felületkezeléshez
- Gipszkarton pótlás
- Hálós ragasztószalag
- Csillag csavarhúzó
- Glett
Kapcsolódó videók