Párásítani/páramentesíteni
A lap korábbi változatát látod, amilyen Kiscsillag (vitalap | szerkesztései) 2012. január 9., 11:22-kor történt szerkesztése után volt. (→Kapcsolódó források, hivatkozások)
Hogyan kell párásítani/páramentesíteni?
Az, hogy milyen az ideális hőmérséklet a lakásban nem csupán attól függ, hogy hány fok van, hanem attól is, hogy milyen magas a páratartalom. Megfelelő páratartalom mellett nem csupán egészségesebb a lakás levegője, de gázszámlánkat is csökkenthetjük.
Lépések
- Higrométerrel mérjük meg a relatív páratartalmat! A felnőttek esetében az ideális páratartalom 21C környezeti hőmérséklet mellett 45-55%, a gyermekeknél valamivel magasabb, 60-70%.
- Ha túl alacsony a páratartalom, párásítsunk! Az alacsony páratartalom irritálja a nyálkahártyát, fejfájást, ingerlékenységet, fáradtságot okoz. A párásításhoz telepítsünk szobanövényeket, és használjunk párologtató vagy párásító készüléket. Szintén jó ötlet a szobai szökőkút és az illóolajokkal történő párologtatás.
- Ha túl magas a páratartalom, páramentesítsünk! Egy négytagú család naponta átlagosan 15 liter vizet juttat a lakás levegőjébe. A túl párás levegő kedvez a kórokozóknak, elszaporodhatnak a gombák és az atkák, könnyebben alakul ki allergia. Csökkent a komfortérzetünk is, hiszen dohosak lesznek a falak, a berendezések. Ezért gyakran szellőztessünk, építsünk résszellőzőt (ha eredetileg nincs) az ablakokba és/vagy használjunk páramentesítő készüléket.
- A párásító készülék kiválasztásakor ügyeljünk rá, hogy mekkora légtérben használható és milyen módszerrel párásít!
- A párásítás módszere lehet hideg eljárás vagy meleg elgőzölögtetés.
- A párakibocsátás meghatározza, hogy mekkora légtérre való a készülék. Egy 50 m3-es szoba télen nagyjából 4-5 liter vizet vesz fel, ha a 30%-os páratartalmat 50%-osra emelnénk.
- Fontos, hogy milyen gyakran kell utántölteni a víztartályát, van-e benne vízlágyító vagy csírátlanító, és hogy mekkora a fogyasztása.
- A páramentesítő készülékeknek két elv alapján működnek: a levegő be- és elvezetésen alapuló, valamint a hőszivattyúval végzett hővisszanyeréses páramentesítéssel. Mindkettő egyformán megfelel a páramentesítésre, utóbbi azonban költséghatékonyabb.
Tippek
- A páratartalom hatással van a hőérzetünkre is: a magasabb páratartalmú levegőt melegebbnek érezzük. További információ: Hogyan kell gázszámlát csökkenteni?
- Ha a lakásban nagyobb felületen ruhát szárítunk, az növeli a páratartalmat, ilyenkor a párásítót érdemes kikapcsolni.
Amire szükséged lehet
- higrométer
- párásító/páramentesítő
- növények
Figyelmeztetések
- A párásítókban a gyártók a csapvíz használatát javasolják. Az ioncserélt vizet mindenképpen kerüljük, mivel káros anyagokat tartalmaznak.
- A szellőztetés nem megoldás a párásításra, ugyanis az egyébként magas relatív páratartalmú levegő a lakásba kerülve fölmelegszik, miközben relatív páratartalma 20-30 százalékra csökken.
- Nyáron a klimatizálás is alacsony páratartalommal jár.