Elkerülni a másnaposságot
A lap korábbi változatát látod, amilyen Andi02 (vitalap | szerkesztései) 2011. január 6., 09:10-kor történt szerkesztése után volt. (→Tippek)
Hogyan kell elkerülni a másnaposságot?
Bár az alkoholfogyasztás igen kellemes társas tevékenység lehet, a legtöbben ismerjük annak nemkívánatos kísérőjelenségét, a másnaposságot. Fejfájás, remegés, émelygés, kiszáradt száj, erős verejtékezés: nem a legszebb ébredés. A jó hír, hogy lehet tenni ellene. A másnaposság oka, hogy az alkohol elvonja az ásványi anyagokat és a vizet a szervezettől, emellett savassá teszi a vért. Ezek ellen kell védekeznünk.
Lépések
- Ivás előtt evés: Ha tudod, hogy alkoholt szeretnél fogyasztani, ne indulj el üres gyomorral. Ez segíti az alkohol felszívódását, illetve csökkenti a gyomor acetaldehid (etanol) tartalmát, ami a másnaposság egyik fő oka.
- Ne keverd: Jó előre gondold át, hogy mit szeretnél inni, az ugyanis sosem vezet jóra, ha kevered a különböző borokat, a rövidet pezsgővel öblíted le vagy csak rövidet iszol, de abból aztán bármit.
- Válassz világos italokat! A macskajajért nem egyedül az etil-alkohol tehető felelőssé, hanem az italok egyéb összetevői is, például azok, amik az ital színét, ízét adják. Ezért a tiszta szeszek, mint a vodka, a gin vagy a fehérbor, könnyebben kiheverhetők, mint az édes borok, likőrök vagy éppen a brandy.
- Pótold a vízhiányt: A másnaposság egyik fő oka, hogy az alkohol dehidratálja a szervezetet. Ez ellen a legjobb orvosság a víz. Ne csak az este végén jusson eszedbe: minden pohár alkohol után igyál meg egy pohár vizet is, így folyamatosan pótolhatod a vízhiányt!
- A gyümölcs segít: Lefekvés előtt egy alma vagy narancs jó orvosság: ezek citromsav tartalma segít az alkohol feldolgozásában. Ébredés után pedig egy mézes banánturmix a tuti befutó: a banán pótolja az elveszett ásványi anyagokat, a mézben található fruktóz pedig segít eltávolítani az alkoholt. A grapefruitlé is csodákra képes!
- Ne maradj ágyban: Bár sokan másnaposan legszívesebben ágyban várnák meg a harmadnapot, érdemes kicsit kiszellőztetni a fejünket a friss levegőn. A mozgás ugyanis fokozza az alkoholfogyasztás miatt visszaesett endorfin hormon termelését, ami a jókedvünket is visszahozhatja.
Tippek
- A másnaposságot garantáltan elkerülheted, ha nem iszol, vagy legalábbis okosan. Mindig tarts mértéket!
- Tarts az ágyad mellett egy üveg vizet, így azonnal pótolhatod szervezeted vízhiányát, ha éjszaka vagy reggel felébredsz, még akkor is, ha még nem vagy kész kikelni az ágyból!
- Ismerd a saját határaidat! Van, aki a bort nem bírja, van, aki csak a vodkától szenved. Kerüld messziről azokat az italokat, amikkel rossz a tapasztalatod!
- Egyél savanyúkáposztát vagy káposztás ételeket, amik segítenek rendbe tenni a gyomrodat!
Figyelmeztetés
- Hagyd a szívószálat! A lassan, kortyonként elfogyasztott alkohol még jobban megárthat.
- Ha gyógyszert szedsz, ellenőrizd, hogy ihatsz-e mellette alkoholt!
- Másnaposan tilos a szauna, ugyanis az tovább tágítja az alkohol által már kikezdett ereket.
- Kerüld a paracetamol tartalmú fájdalomcsillapítókat! Ezeket a máj bontja le, aminek a bevitt alkoholmennyiséggel épp elég dolga van. Válassz inkább aszpirines tablettát.
- Vigyázz a nehéz ételekkel! A zsíros reggeli és ebéd csak még jobban megterheli a gyomrodat, egy könnyű erőleves viszont kifejezetten jótékony hatású!
- Többször, keveset egyél! Ha egyszerre túl sokat eszel, az megterhelheti a gyomrodat.
- Ha iszol, ne vezess! Alkohol hatása alatt romlanak a reflexek, így nem biztonságos volán mögé ülni. Nincs mit mérlegelni, és nem csak a zéró tolerancia miatt: a jogsink mellett ugyanis saját és mások épségét is veszélyeztetjük egy ilyen lépéssel!
Amire szükséged lehet
- Előrelátás, hogy felkészítsd a gyomrodat és a hűtődet.
- Mértékletesség és kitartás, hogy ne lépd túl a határokat.
- Banán, grapefruitlé, ásványvíz és savanyúkáposzta