Főmenü megnyitása

Hogyankell.hu β

Átíratni egy kutya chipjét

A lap korábbi változatát látod, amilyen JViki (vitalap | szerkesztései) 2017. augusztus 30., 08:48-kor történt szerkesztése után volt. (Lépések)

Hogyan kell átíratni egy kutya chipjét?

Kutya-chip-atiras.jpeg

Ha kutyát veszünk vagy fogadunk örökbe, az új kedvencről való gondoskodás részeként az azonosító chipet is át kell íratnunk a saját nevünkre. A szerződés aláírása mellett ez is szükséges hozzá, hogy hivatalosan a tulajdonunkba kerüljön az állat, az állatorvosok és a hatóságok ugyanis általában a chipszám lekérdezésével ellenőrzik, hogy kié az eb. Az alábbiakban bemutatjuk a chip átíratásához kapcsolódó tudnivalókat.

Lépések

  1. Köss szerződést a kutya előző tulajdonosával! Akár vásárlásról, akár ajándékozásról vagy örökbefogadásról van szó, egy dokumentumban rögzítsétek a tulajdonosváltás feltételeit. Egy ilyen dokumentum jó esetben mindkét fél és a kutya érdekeit is védi (például az átadó felelősséget vállalhat a kutya egészségügyi állapotára vonatkozóan, az átvevő pedig ígéretet tehet a megfelelő tartási körülmények biztosítására).
  2. A szerződés mellékleteként írass alá a korábbi tulajdonossal egy lemondó nyilatkozatot! Ennek az alábbiakat kell tartalmaznia:
    1. Kutya azonosítására szolgáló adatok: chipszám; fajtatiszta kutyáknál a törzskönyv jele és száma (esetleg tetoválás száma); fajta megnevezése vagy az, hogy milyen jellegű keverékről van szó; az eb születési ideje, neme, szőrzetének hossza és színe, valamint neve
    2. Korábbi tulajdonos adatai (legalább a név, cím, aláírás)
    3. Új tulajdonos adatai (legalább a név, cím, aláírás)
    4. Egy mondat arról, hogy az adott napon a kutya tulajdonjoga átruházásra kerül.
    5. Két tanú neve, címe, személyi igazolványának száma és aláírása hitelesítésként.
  3. A szerződés és a lemondó nyilatkozat aláírásakor kérd el a kutya oltási könyvét is (Kisállat Egészségügyi Könyv)!
  4. A fenti dokumentumok (de legalább az oltási könyv és a lemondó nyilatkozat) birtokában vidd el a kutyát egy állatorvoshoz! A doktor leolvassa a kutya chipszámát, majd a számítógépes adatbázisban átírja a chiphez tartozó adatokat. Önmagában a chip átírása általában ingyenes vagy csak néhány száz forint adminisztrációs díjat kérnek érte.

Tippek

  • A chip átírását szükség esetén össze lehet kötni az állatorvosi vizsgálattal, oltás beadásával is.
  • Ha törzskönyves kutya tulajdonjogát szeretnéd átíratni, akkor ezt külön kell intézned a törzskönyvet vezető szervezetnél, általában ehhez is egy tanúk által aláírt lemondó nyilatkozatra van szükség.

Amire szükséged lehet

  • Az előző tulajdonos által aláírt szerződés és/vagy lemondó nyilatkozat
  • Az eb oltási könyve (Kisállat Egészségügyi Könyv)

Figyelmeztetések

  • A hatályos rendelkezések értelmében a 4 hónapos kort elért kutyák már csak kizárólag mikrochippel megjelölve tarthatók, ha pedig tulajdonosváltozás következik be, még a tulajdonjog átruházása előtt kell a kutyát megjelölni a chippel! Ez a Magyar Állatorvosi Kamara oldalán található tájékoztató szerint azt jelenti, hogy ha 4 hónaposnál fiatalabb korban kerül hozzánk a kutya, akkor is az előző tulajdonos kötelessége ellátni az ebet mikrochippel – az átírás azonban már a mi kötelességünk.
  • Ha a fenti szabályt az előző tulajdonos nem tartja be (úgy akarja nekünk eladni/átadni a kutyát, hogy nincs benne mikrochip), akkor gyanakodjunk rá, hogy más dolgokban is megszegi az előírásokat – nagy esély van rá, hogy a kutyának nincsenek rendben az eb oltásai, fajtatisztaként árult kutyánál pedig nem tartotta be a tenyésztéssel kapcsolatos szakmai irányelveket.
  • Ha a fentiek ellenére vállaljuk, hogy chippel nem rendelkező kutyát veszünk magunkhoz, akkor nekünk kell az állatorvosnál kérni a chip beültetését (ha ezt elmulasztjuk, bírságra számíthatunk!). A beültetés költsége jóval magasabb, mint az átírásé, háromezer forinttól akár tízezer forintig is terjedhet rendelőtől függően.

Kapcsolódó források, hivatkozások

Az oldal szerzői

JViki