Főmenü megnyitása

Hogyankell.hu β

Felismerni a gyerek látásromlását

A lap korábbi változatát látod, amilyen TimiO (vitalap | szerkesztései) 2016. február 25., 15:39-kor történt szerkesztése után volt. (Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell felismerni a gyerek látásromlását? == Az idejében felfedezett látásproblémák még könnyebben kezelhetők és gyógyíthatók. Szülőként gye…”)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

Hogyan kell felismerni a gyerek látásromlását?

Az idejében felfedezett látásproblémák még könnyebben kezelhetők és gyógyíthatók. Szülőként gyermekeink szemének egészségére ügyelni komoly felelősség, de mégis hogyan vehetjük észre, ha valami gond van? Milyen jelek segíthetik a szembetegségek korai felismerését? Egy idősebb gyermek már esetleg megosztja velünk, ha valamit nem lát jól, de egy csecsemő esetében ennél sokkal körültekintőbbnek kell lennünk.


Lépések

  1. A rövidlátás (myopia) felismerése: Gyanúra adhat okot, ha a pici a játékait túlságosan közel tartja az arcához, ha hunyorogva kémleli a távolabbi környezetét, vagy a tévét csak közelről nézi, mivel távolabbról már nehezen látja a képernyőt. Intő jel lehet iskoláskorú gyereknél, ha a hátsó padokból nem tudja jól elolvasni a táblára írt szöveget, de akár labdajátékok során és más sporttevékenység közben is feltűnő lehet, ha rövidlátó.
  2. A távollátás (hypermetropia) felismerése: Mivel ilyenkor a gyermek közelre és távolra egyaránt homályosan lát, a szemét folyamatos erőlteti, így gyakran panaszkodhat fejfájásra. A távollátás sokszor rejtett maradhat, mivel fiatal korban még jól alkalmazkodik ehhez a hibához a szem, később azonban az alkalmazkodóképesség folyamatos elvesztésével a látásprobléma is egyre zavaróbbá válik. Ha a közeli tárgyak figyelésekor a gyerek szeme hamar elfárad, elképzelhető, hogy a hypermetropia áll a háttérben.
  3. A tompalátás (amblyopia) felismerése: Könnyen tesztelhetjük a baba látását, ha egy színes, gyenge fényforrást mozgatunk előtte, és közben letakarjuk hol az egyik, hol a másik szemét. Ha a fényt követi a tekintetével, valószínűleg nincs dolgunk amblyopiával. Azonban ha összezavarja a próba, nyűgössé válik, vagy a szemével nem követi a fényforrást, mindenképp keressünk fel egy megbízható gyermekszemészt, ahol megbizonyosodhatunk a kicsi tényleges állapotáról. Mivel a tompalátás csak az első években gyógyítható, a szakszerű kezelés nem tűrhet halasztást!
  4. A kancsalság felismerése: Gyakori hunyorgás és szemdörzsölés jellemző a kancsal gyerekekre, de általában az a legkönnyebben azonosítható tünet, hogy nem tudjuk megállapítani, melyik szemével merre néz. Babánál a tesztelés során apró, gyenge fényű lámpával világítsunk a szemébe! Ilyenkor az az egészséges reakció, ha a pupillája összeszűkül. 3-6 hónapos korban egy kedves játékfigura ide-oda mozgatásával könnyen fény derülhet a látászavarra. Ha a szeme nem követi a játékot, kérjük szakorvos segítségét! 1 éves koráig az alábbi módszer vezethet sikerre: szórjunk elé süteménymorzsát az asztalra, amit felcsipegethet, és közben felváltva takarjuk le a szemeit. Amennyiben bizonytalanná válik a mozgása, az intő jel lehet. 1-2 éves korban, amikor a gyerek még nem beszél, egy számára ismert mesekönyv lapjáról választhatunk 4-5 tárgyat, amelyeket lerajzolunk nagyjából 2-3 centiméteres méretben, a mesekönyvet pedig a gyermek ölében hagyjuk. Egy segítő felváltva letakarja a kisgyerek szemét, mi pedig 5 méter távolságból felmutatjuk a rajzainkat. Ha a kicsi a kérésünkre meg tudja mutatni a könyvben a rajznak megfelelő alakot, akkor nagy valószínűséggel megnyugodhatunk. Később (5 éves korig) elegendő, ha ezt a feladatot úgy teljesíti, hogy megnevezi a számára ismert tárgyakat. Az 5 évnél idősebb lurkóknál pedig már használhatjuk a villás módszert, amely szerint papírra rajzolt, kb. 7-10 milliméteres villa fejeket mutatunk neki szintén 5 méteres távolságból. Amennyiben a kezével képes jelezni, vagy akár ki is mondja a megfelelő irányt, valószínűleg egészséges a szeme, nem kancsal.


Tippek

  • A rendszeres gyermekszemészeti vizsgálat biztonságosan kiszűr minden látászavart.


Amire szükséged lehet

  • Korszerű technológiai háttérrel rendelkező, megbízható szemész.
  • Színes, gyenge fényforrás.
  • Játékfigura.
  • Sütemény.
  • Mesekönyv.
  • Papír és ceruza.
  • Segítő.
  • Jó megfigyelőképesség.


Figyelmeztetések

  • Az otthoni megfigyelés nem helyettesíti a szakszerű szemészeti vizsgálatot, ahol a gyermekszemész korszerű diagnosztikai eszközökkel vizsgálja meg a gyerek látását, és így még akár a tünetek jelentkezése előtt is felismerheti az esetleges szembetegséget.
  • A rövidlátás és a távollátás elhanyagolása a tünetek súlyosbodásához, sőt, akár kancsalsághoz is vezethetnek.
  • A kancsalság kezelés hiányában állandósul, sőt a gyereknél tompalátás alakulhat ki, amely felnőtt korban már műtét útján sem orvosolható. A kancsalság kiváltó oka lehet genetikai, szem- vagy idegrendszeri megbetegedés, lázzal járó betegség, de akár komolyabb lelki sérülés is állhat mögötte.
  • A tompalátás az első életévekben alakul ki, és általában 14 éves korig gyógyítható. Minél hamarabb diagnosztizálják a szembetegséget, annál jobban és könnyebben gyógyítható.


Kapcsolódó források, hivatkozások

Az oldal szerzői

TimiO