Főmenü megnyitása

Hogyankell.hu β

A színeket értelmezni és alkalmazni

A lap korábbi változatát látod, amilyen Mező (vitalap | szerkesztései) 2014. április 29., 22:53-kor történt szerkesztése után volt. (Hogyan kell a színeket értelmezni és alkalmazni?)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

Hogyan kell a színeket értelmezni és alkalmazni?

Say-hello.jpg

Mindenkinek vannak kedvenc színei, amiket szívesen hordanak. Manapság a divat szakmában és az öltözködésben igen fontos hangsúlyt helyeznek a színek harmonikus alkalmazására. A színeknek minden kultúrában fontos és meghatározott mondanivalójuk vannak, számtalan érzelmet, eseményt, folyamatot társítunk hozzájuk. A jól megválasztott színekkel üzenni tudunk a környezetünkkel, így egyfajta metakommunikációt alkalmazva feléjük. Viszont nem mindegy, hogy egyes esetekben milyen színeket párosítunk egymással. Ismerjük meg, hogy milyen színeknek, milyen mondani valójuk van, és hogyan kell őket alkalmazni.


Lépések

  1. A színek csoportosítása: számos szín és színárnyalat létezik, így elsősorban megkülönböztethetjük őket az alábbi szempontok szerint.
    • az alapszínek: piros, sárga, kék
    • a másodlagos színek: két alapszínből összeálló színek (pl.: narancssárga)
    • a meleg színek: piros, narancssárga, sárga, barna
    • a hideg színek: kék, zöld, skarlát
    • a semleges színek : fehér, barna, bézs
    • az erős színek: az intenzív színek, amelyek nincsenek fekete, fehér vagy kiegészítő színekkel keverve
    • a sápadt színek: fehér, fekete vagy komplementáris színekkel való vegyített kevésbé intenzív színek
  2. A piros szín: energiát, agresszivitást, bátorságot, áldozatkészséget, szeretetet, erőt, harciasságot, erős érzelmeket és szenvedélyt sugározz. Azoknak ajánlják, akik gyengének, félszegnek érzik magukat, mivel elég extrovertáltságot sugalló szín. Mivel optimizmusra és aktív tevékenységre sarkall, ezért a negatív szemléletű és lusta személyiségeknek is érdemes alkalmazniuk.
  3. A sárga szín: nyugtató, gondolkodásra késztető, éberséget és élénkséget, fürgeséget szimbolizáló, tökélességre sarkalló szín. Mivel a merészségre sugalló szín, így a felszabadultságra vágyóknak érdemes alkalmazniuk. A sárga színből irigységre, fösvénységre, féltékenységre és önzésre is asszociálhatunk.
  4. A zöld szín: nyugalmat, biztonságot, toleranciát, reményt, kezdődő szerelmet, egészséget, békességet, pihenést és az elmélkedést jelképez. A természet, a természetesség, az élet és az életvidámság szimbóluma. Köztudott, hogy nyugtató hatással van az idegrendszerre, így aki feszültebb, stresszesebb életet él, hasznosan alkalmazhatja a zöld szín nyugtató hatását.
  5. A kék szín: harmóniát, barátságot, bizalmat, hűséget, megbízhatóságot, bölcsességet, intelligenciát, hallhatatlanságot, végtelenséget, mélységet, átszellemültséget, sejtelmességet szimbolizáló szín. Egyben az erény színe is, és stresszhelyzetben nyugtató hatása van, derűssé, frissé, könnyeddé tesz – rendezi a pulzust, mérsékli a légzési ritmust, koncentrálásra sarkall és befelé való békességre sarkal.
  6. A fehér szín: tökéletességet, ártatlanságot, tisztaságot, egyszerűséget, szerénységet, új kezdetet, a születést, világosságot jelképezi. Az igazán pozitív és tiszta lelkületű személyiségek színe, s büszkeséget, jóságot és örökkévalóságot sugall.
  7. A fekete szín: a gyász, szomorúság, befelé fordulás, keménység, harag és az egyediség színe. Az öltözködésben távolságtartást, méltóságot és erőt sugározz.
  8. A lila szín: békességet, eltávolodást, szellemiséget, mozgást, szenvedélyt, életerőt és energiát jelképező szín. A kisugárzása nyugtató hatású, de az erőszakkal és a hatalommal társítják. Mivel intenzitása a fény erősségével változhat, a kétértelműséggel, a kevésbé szakmaisággal, a hűtlenséggel is társítják.
  9. A narancssárga szín: melegséget sugárzó, szórakozást, kikapcsolódást, vidámságot, nagylelkűséget, könnyedséget és játékosságot kifejező szín. Az érzelemre serkentőleg hat, biztonságot sugároz, étvágygerjesztő, és a bátorságot, áldozatkészséget is jelképezi.


Tippek

  • Ha hideg színekben jelenünk meg, a tapasztalatok alapján jobban odafigyelnek a mondanivalónkra.
  • A meleg színeknél a látvány nem élénkíti, hanem megnyugtatja, pihenteti a partnert.


Amire szükséged lehet

  • Színes ruhák
  • Tárgyak, eszközök


Figyelmeztetések

  • Ügyeljünk arra, hogy üzleti tárgyalásra vagy állásinterjúra ne menjünk háromnál több színű öltözetben.
  • A három szín még elfogadott egyszerre, de a kettő az ideális.
  • A túl sok szín elvonja a figyelmet a mondanivalóról.


Kapcsolódó videók

Kapcsolódó források, hivatkozások

Az oldal szerzői

BoglarkaS, Mező