Körömgombát kezelni

Innen: Hogyankell.hu

A lap korábbi változatát látod, amilyen 78.139.22.182 (vitalap) 2013. április 29., 18:31-kor történt szerkesztése után volt. (Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell kezelni a körömgombát? == A körömgomba szinte népbetegség Magyarországon. Kiváltképp azért veszélyes, mert sokan észre sem veszik a kialakulás…”)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

Hogyan kell kezelni a körömgombát?

A körömgomba szinte népbetegség Magyarországon. Kiváltképp azért veszélyes, mert sokan észre sem veszik a kialakulását, és észrevétlenül adják át másoknak, fürdőkben, strandokon, főleg a nyári szezonban.

Lépések

  1. Hogyan lehet felismerni a körömgombát? Két fő típusa van, amelyek különböző tüneteket produkálnak:
    1. Fonalas gomba: ez általában a körmök szabad széle felől indul, megvastagítja a körmöt, barázdálttá és sárgás-barnás színűvé teszi. Jellegzetessége továbbá, hogy körömvágáskor, reszeléskor a megvastagodott köröm alól fehér, morzsalékos anyagot lehet eltávolítani.
    2. Sarjadzó gomba: a körömágy felől kezdődő fájdalmas, gennyedző gyulladás. Cukorbetegek vagy keringési zavarokkal küzdők hajlamosabbak rá.
  2. Hogyan kezeljük?
    1. A legfontosabb a gombaellenes krém, ecsetelő, körömlakk vagy gyógyszer használata, amely megszünteti a fertőzést. Ezek egy része, akár recept nélkül is kapható.
    2. Az egyik leghatásosabb házi praktika az ecet és fokhagyma kettőse: naponta kétszer bedörzsölni fokhagymazúzalékos-ecetes vattával a körmöt, egy kicsit alá is érdemes nyomkodni. És hetente egyszer 30 perces lábfürdő: 20%-os ecet, lavórban víz és egy nagyobb gerezd fokhagyma összezúzva. Végül a szagtalanítás érdekében: szódabikarbónás vízben kell kiáztatni a lábat.
    3. Teafaolaj: fertőtlenítő hatású, természetes megoldás. Többnyire csak a 100%-os teafaolaj használ. Kis fülpucoló pálcikára egy cseppet cseppentve be kell kenni az egész körmöt és környékét. A köröm alá sem árt juttatni belőle. Ha úszás után bekenjük a veszélyeztetett területeket a lábon, megelőző szerként is funkcionál.
    4. Fertőtlenítsük a cipőnket! Ehhez általában formaldehidet használnak. Patikában beszerezhető, a cipő orrába kell tenni egy átitatott vattapamacsot, aztán egy zárt fóliában tartani 2 napig. Utána szintén 2-3 napig szabad levegőn kiszellőztetni. Ha érzékenyek vagyunk a formalinra, használjunk grapefruit mag cseppet a fertőtlenítéshez!
  3. Mit tegyünk, hogy ne térjen vissza a körömgomba?
    1. Lefekvés előtt alaposan mossuk meg, és töröljük teljesen szárazra a lábunkat, és kenjük be gombaellenes termékkel!
    2. Amint kicsit melegebb az idő nyitott, szellőző cipőt viseljünk, a legjobb a szandál!
    3. Ha zoknit viselünk, csakis 100% pamut zoknit hordjunk, és azt is azonnal cseréljük le, ha egy kicsit is beleizzadt a lábunk!
    4. Mindig viseljünk papucsot, ha nyilvános öltözőben vagy fürdőben járunk!

Tippek

  • A műköröm használata növeli a gombásodás kialakulásának esélyét, mivel a köröm nem tud megfelelőképpen szellőzni. Ezért van az, hogy elsősorban a lábon alakul ki koromba, mivel sokan még nyáron is zárt cipőt viselnek, így a láb nem tud kellőképpen szellőzni.
  • A vízben áztatás is jelentősen növeli a gombásodás veszélyét, azért gyakrabban alakul ki körömgomba a gyakorlott háziasszonyoknál, akik sokat mosogatnak vagy épp krumplit pucolnak.
  • A körömgomba leggyakoribb oka, hogy valaki megsérti a körmöt, pl. ráesik valami, felszakad, túl rövidre vágja, így szabad felületen érintkezik a köröm mindennel, így nyilvános helyen könnyen összeszedheti a gombát.

Amire szükséged lehet

  • gombaellenes krém, ecsetelő, körömlakk vagy gyógyszer
  • nyitott, jól szellőző cipő
  • ecet és fokhagyma
  • teafaolaj
  • formaldehid vagy grapefruit mag csepp

Figyelmeztetések

  • Mindenképpen kezelni kell a körömgombát, mivel idővel a fertőzés maradandó károsodást okozhat a körmön vagy körömágyon!
  • A gombaölő gyógyszerek gyakran komoly mellékhatásokkal járhatnak, ezért mindenképp érdemes orvosi felügyelet mellett szedni a gyógyszert. Máj- és szívproblémákkal küzdő betegeknél, illetve terhesség és szoptatás esetén nem alkalmazhatóak.
  • A beteg körömre soha ne kenjünk körömlakkot, mert ez akadályozza a szellőzést és a gyógyulást!

Kapcsolódó források, hivatkozások