„Spórolni” változatai közötti eltérés

Innen: Hogyankell.hu

23. sor: 23. sor:
 
*Mindig kapcsoljuk le a villanyt, ha nincs rá szükségünk! A háztartásokban az egyik fő áramfogyasztó a folyamatosan bekapcsolt számítógép.  
 
*Mindig kapcsoljuk le a villanyt, ha nincs rá szükségünk! A háztartásokban az egyik fő áramfogyasztó a folyamatosan bekapcsolt számítógép.  
 
*Ha elutazunk, mindig húzzuk ki a konnektorból azokat az eszközöket, amik ún. stand-by üzemmódban működnek! Ilyen például a tévé, a videomagnó, a DVD lejátszó. Ezek az eszközök a távirányítóval történő kikapcsolás után is fogyasztanak áramot.  
 
*Ha elutazunk, mindig húzzuk ki a konnektorból azokat az eszközöket, amik ún. stand-by üzemmódban működnek! Ilyen például a tévé, a videomagnó, a DVD lejátszó. Ezek az eszközök a távirányítóval történő kikapcsolás után is fogyasztanak áramot.  
* A várható költéseinket mindig becsüljük túl, a tervezett bevételeinkkel kapcsolatban pedig számoljunk pesszimistán (de a jövőt illetően persze legyünk optimisták)! :)
+
* A várható költéseinket mindig becsüljük túl, a tervezett bevételeinkkel kapcsolatban pedig számoljunk pesszimistán (de a jövőt illetően persze legyünk optimisták)!
  
 
== Figyelmeztetések ==
 
== Figyelmeztetések ==

A lap 2011. január 26., 14:25-kori változata

Hogyan kell spórolni?

Spórolni nem könnyű, ugyanakkor számos lehetőség adódik havi kiadásaink eredményes csökkentésére. Ha viszont nem jövünk ki havi fizetésünkből, vagy valamire gyűjteni szeretnénk, akkor mindenképpen célszerű spórolni. A spórolás néha befektetéssel is jár, a közüzemi számlák csökkentése érdekében például érdemes energiatakarékos eszközökbe beruházni, melyek többletköltsége akár 1 év alatt megtérülhet.

Lépések

  1. Határozzuk meg a spórolás célját! Ha például autót kell venni, akkor döntsük el, hogy mikorra és milyen összegben tervezzük a vásárlást, így meg tudjuk határozni azt az összeget, amit havonta meg kell spórolnunk a későbbi vásárlás érdekében!
  2. Vezessük a havi költést! Akár egy papíron, akár a számítógépen minden egyes költésünket rögzítsük! Utólag gyakorlatilag lehetetlen minden költést visszaidézni, így a későbbi elemzés során nem derül majd ki, hogy hová is tűnt az adott hónapban a pénzünk, vagy miért nem tudunk félrerakni.
  3. Elemezzük költéseinket! Határozzuk meg azokat a területeket, ahol kevesebből is ki tudnánk jönni! Ennek érdekében érdemes a költségeket csoportosítani (például közüzemi költségek, étel-ital, biztosítások, autó fenntartása, hitelek, szórakozás, ruha, utazás, egyéb kiadások). Ennek kapcsán az alábbi, s ezekhez hasonló kérdéseket érdemes feltenni az egyes területekre vonatkozóan.
    1. Hogyan csökkenthetném a közüzemi számlákat? Nem mindegy például, hogy vízforralóval vagy a gáztűzhelyen melegítjük a reggeli kávét. Az áram ugyanis drágább.
    2. Hogyan tudnám csökkenteni a benzinköltséget? A gázpedál óvatosabb használata akár 10-20 százalékos benzin-megtakarítást eredményezhet. Ezen kívül, ha tehetjük, menjünk inkább gyalog, biciklivel vagy tömegközlekedéssel!
    3. Melyek azok az extra kiadások, amelyekről a jövőben le tudnék mondani?
    4. Mi lenne, ha az ételrendelés helyett magam készíteném el a vacsorát?
    5. Tudnám-e csökkenteni a ruhára kiadott pénzt? Célszerű például csak a leértékelések során ruhát vásárolni, ilyenkor akár 50 százalékkal olcsóbban lehet hozzájutni a ruhaneműkhöz.
    6. Határozzuk meg a havi büdzsét! Az egyes területekre vonatkozóan határozzuk meg konkrétan azt az összeget, amit meg tudnánk spórolni! Addig csökkentsük a tervezett költéseket, amíg bevételeink és kiadásaink egyensúlyba nem kerülnek, vagy rendelkezésre áll az a havonta megspórolható mennyiség, mellyel a későbbre tervezett vásárlást végre tudjuk hajtani! Fontos, hogy tartsuk az előre meghatározott havi költési keretet!
  4. Hozzunk létre megtakarítási bankszámlát! Nyissunk külön bankszámlát, amire a megspórolt pénzt elhelyezzük! Így látványos lesz spórolásunk eredményessége (vagy éppen eredménytelensége).


Tippek

  • Ha spórolni akarunk, ne vegyünk fel újabb hitelt, hiszen így hosszú évekre ismét elkötelezzük magunkat! Vizsgáljuk meg jelenlegi hiteleinket, és próbáljuk meg kedvezőbb kamatozásúra cserélni azokat!
  • Ha bevásárlásra indulunk, írjuk össze azokat a tételeket, amikre feltétlenül szükségünk van, ne vásároljunk ötletszerűen! Az impulzusvásárlásként ismert jelenség akár 20-30 százalékkal több kiadást okozhat egy-egy bevásárlás során.
  • Célszerű egy jegyzettömböt mindig magunkkal vinnünk annak érdekében, hogy egyetlen kiadásról se feledkezzünk meg.
  • Bevásárlás előtt tájékozódjunk az árakról, használjuk az árösszehasonlító oldalakat, hogy megtudjuk, mit hol kapunk meg a legolcsóbban!
  • Mindig kapcsoljuk le a villanyt, ha nincs rá szükségünk! A háztartásokban az egyik fő áramfogyasztó a folyamatosan bekapcsolt számítógép.
  • Ha elutazunk, mindig húzzuk ki a konnektorból azokat az eszközöket, amik ún. stand-by üzemmódban működnek! Ilyen például a tévé, a videomagnó, a DVD lejátszó. Ezek az eszközök a távirányítóval történő kikapcsolás után is fogyasztanak áramot.
  • A várható költéseinket mindig becsüljük túl, a tervezett bevételeinkkel kapcsolatban pedig számoljunk pesszimistán (de a jövőt illetően persze legyünk optimisták)!

Figyelmeztetések

  • Ne az egészségünk rovására spóroljunk! Ne vonjuk meg magunktól a gyümölcsöt, a sportolás lehetőségét csak azért, hogy kevesebbet költsünk!

Amire szükséged lehet

  1. A spóroláshoz leginkább elszántság és akarat kell.
  2. Számológép vagy számítógép.
  3. Jegyzettömb és toll.

Kapcsolódó források, hivatkozások

Az oldal szerzői

Bianka, Bya, Hogyankell