„Ajtócsukót választani” változatai közötti eltérés

Innen: Hogyankell.hu

(Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell ajtócsukót választani? == Számtalan ajtócsukó, ajtóbehúzó megoldás létezik, így van néhány fontos szempont, amit mindenképpen érdemes végi…”)
 
1. sor: 1. sor:
 
== Hogyan kell ajtócsukót választani? ==
 
== Hogyan kell ajtócsukót választani? ==
  
Számtalan ajtócsukó, ajtóbehúzó megoldás létezik, így van néhány fontos szempont, amit mindenképpen érdemes végiggondolni a beszerzés előtt.  
+
[[Fájl:ajtocsuko.jpg|250px]]Számtalan ajtócsukó, ajtóbehúzó megoldás létezik, így van néhány fontos szempont, amit mindenképpen érdemes végiggondolni a beszerzés előtt.  
  
  
 
== Lépések ==
 
== Lépések ==
  
#Az ajtószárny szélessége: ez az egyik legfontosabb fizikai paraméter, az ajtószárny méretének belül kell esnie az ajtócsukónál megadott mérethatárnak.
+
#A'''z ajtószárny szélessége''': Ez az egyik legfontosabb fizikai paraméter, az ajtószárny méretének belül kell esnie az ajtócsukónál megadott mérethatárnak.
#Az ajtószárny súlya: Az ajtócsukó adatlapján szintén könnyen ellenőrizhető, hogy alkalmas-e az adott ajtószárny „kezelésére”. Ha egy ajtócsukó maximálisan 40 kg tömegű ajtó mozgatására képes, miközben az ajtószárnyak súlya ennek kétszerese, az ajtócsukó nem fogja tudni ellátni fő funkcióját.
+
#'''Az ajtószárny súlya''': Az ajtócsukó adatlapján szintén könnyen ellenőrizhető, hogy alkalmas-e az adott ajtószárny „kezelésére”. Ha egy ajtócsukó maximálisan 40 kg tömegű ajtó mozgatására képes, miközben az ajtószárnyak súlya ennek kétszerese, az ajtócsukó nem fogja tudni ellátni fő funkcióját.
#Intenzitás: Fontos az is, hogy milyen intenzív a felhasználás, ezért érdemes egy becslést készíteni arra vonatkozóan, hogy az adott ajtót naponta hányszor fogják kinyitni.  
+
#'''Használati intenzitás''': Fontos az is, hogy milyen intenzív a felhasználás, ezért érdemes egy becslést készíteni arra vonatkozóan, hogy az adott ajtót naponta hányszor fogják kinyitni.  
#Felszerelhetőség: ügyeljünk a felszerelhetőségi opcióra is, vagyis arra, hogy pánt vagy pánt ellenoldalról van szó.  
+
#'''Felszerelhetőség''': Ügyeljünk a felszerelhetőségi opcióra is, vagyis arra, hogy pánt vagy pánt ellenoldalról van szó.  
#Csukó mechanizmus: a konkrét csukó mechanizmus tekintetében két fő irány terjedt el, a karos, illetve a csúszósínes megoldás. Előbbi általában egy erősebb, masszívabb megoldást takar, míg a csúszósínes változatot akkor célszerű választani, ha fontos szempont az esztétikus megjelenés.  
+
#'''Csukó mechanizmus''': A konkrét csukó mechanizmus tekintetében két fő irány terjedt el, a karos, illetve a csúszósínes megoldás. Előbbi általában egy erősebb, masszívabb megoldást takar, míg a csúszósínes változatot akkor célszerű választani, ha fontos szempont az esztétikus megjelenés.  
#Ajtócsukó színe: Általában a fehér, fekete, illetve fémszínű eszközök ajtóbehúzók elterjedtek, ezek közül már könnyen választhatunk olyat, amely harmonizál a beépítési hely megjelenésével.  
+
#'''Ajtócsukó színe''': Általában a fehér, fekete, illetve fémszínű eszközök ajtóbehúzók elterjedtek, ezek közül már könnyen választhatunk olyat, amely harmonizál a beépítési hely megjelenésével.  
#Használat helye: Amennyiben kültéren történik a felhasználás, semmiképpen ne vásároljunk beltérre szánt változatot, hiszen ebben az esetben az eszköz nem lesz képes tartósan ellenállni az esőnek, pornak és egyéb környezeti viszonyoknak!
+
#'''Használat helye''': Amennyiben kültéren történik a felhasználás, semmiképpen ne vásároljunk beltérre szánt változatot, hiszen ebben az esetben az eszköz nem lesz képes tartósan ellenállni az esőnek, pornak és egyéb környezeti viszonyoknak!
  
  

A lap 2013. március 26., 15:13-kori változata

Hogyan kell ajtócsukót választani?

250pxSzámtalan ajtócsukó, ajtóbehúzó megoldás létezik, így van néhány fontos szempont, amit mindenképpen érdemes végiggondolni a beszerzés előtt.


Lépések

  1. Az ajtószárny szélessége: Ez az egyik legfontosabb fizikai paraméter, az ajtószárny méretének belül kell esnie az ajtócsukónál megadott mérethatárnak.
  2. Az ajtószárny súlya: Az ajtócsukó adatlapján szintén könnyen ellenőrizhető, hogy alkalmas-e az adott ajtószárny „kezelésére”. Ha egy ajtócsukó maximálisan 40 kg tömegű ajtó mozgatására képes, miközben az ajtószárnyak súlya ennek kétszerese, az ajtócsukó nem fogja tudni ellátni fő funkcióját.
  3. Használati intenzitás: Fontos az is, hogy milyen intenzív a felhasználás, ezért érdemes egy becslést készíteni arra vonatkozóan, hogy az adott ajtót naponta hányszor fogják kinyitni.
  4. Felszerelhetőség: Ügyeljünk a felszerelhetőségi opcióra is, vagyis arra, hogy pánt vagy pánt ellenoldalról van szó.
  5. Csukó mechanizmus: A konkrét csukó mechanizmus tekintetében két fő irány terjedt el, a karos, illetve a csúszósínes megoldás. Előbbi általában egy erősebb, masszívabb megoldást takar, míg a csúszósínes változatot akkor célszerű választani, ha fontos szempont az esztétikus megjelenés.
  6. Ajtócsukó színe: Általában a fehér, fekete, illetve fémszínű eszközök ajtóbehúzók elterjedtek, ezek közül már könnyen választhatunk olyat, amely harmonizál a beépítési hely megjelenésével.
  7. Használat helye: Amennyiben kültéren történik a felhasználás, semmiképpen ne vásároljunk beltérre szánt változatot, hiszen ebben az esetben az eszköz nem lesz képes tartósan ellenállni az esőnek, pornak és egyéb környezeti viszonyoknak!


Tippek

  • A technikai paraméterek az ajtócsukó termékek adatlapján könnyen ellenőrizhetők, figyeljünk oda rájuk, mert ezek mind a felszerelhetőséget, mind a mindennapi működést alapvetően meghatározzák.
  • Érdemes arra is odafigyelni, hogy kik fogják használni a megoldást. Ha idősek, mozgássérültek vagy gyermekek, akkor könnyített nyitást kell biztosítani.

Amire szükséged lehet

  • Ajtószárny pontos mérete, súlya.
  • Az ajtószárny elhelyezkedése.
  • Beszereléshez szükséges szerszámok.

Figyelmeztetések

  • A speciális követelmények esetén – pl. tűzgátló ajtó, hő- és füstelevezető ajtók – mindenképpen ellenőrizzük, hogy az adott megoldás rendelkezik-e a megfelelő minősítésekkel, például megfelel-e az RWA és ÉMI szabványoknak!

Kapcsolódó források, hivatkozások

Az oldal szerzői

Hogyankell