„Közműtartozásokat ingatlantulajdonosként rendezni” változatai közötti eltérés

Innen: Hogyankell.hu

(Hogyan kell {{PAGENAME}}?)
(Kapcsolódó videók)
38. sor: 38. sor:
  
 
* Ha kikapcsolják a szolgáltatást, lehetőséged van a visszakapcsoltatásra, de ez mindig +2 dologgal is együtt jár: extra díjat kell fizetned a visszakapcsolásért és mindig azonnal ki kell fizetned a teljes tartozást, enélkül nem fogsz újra gázt vagy áramot kapni.  
 
* Ha kikapcsolják a szolgáltatást, lehetőséged van a visszakapcsoltatásra, de ez mindig +2 dologgal is együtt jár: extra díjat kell fizetned a visszakapcsolásért és mindig azonnal ki kell fizetned a teljes tartozást, enélkül nem fogsz újra gázt vagy áramot kapni.  
 
== Kapcsolódó videók ==
 
 
MEGJEGYZÉS: Ha találsz a témához kapcsolódó Youtube videót, akkor azt itt tudod befűzni az oldalba. Ehhez nem kell más tenned, mint az „IDE” szó helyett beírnod a kiválasztott Youtube videó egyedi kódját!
 
 
<youtube>IDE</youtube>
 
 
  
 
== Kapcsolódó források, hivatkozások ==
 
== Kapcsolódó források, hivatkozások ==

A lap 2012. október 18., 12:39-kori változata

Hogyan kell közműtartozásokat ingatlantulajdonosként rendezni?

A közműtartozások felhalmozódása nem játék! Ha ingatlantulajdonos vagy, ne rizikózz. Ha bérlő vagy, fizesd rendesen. Ez a cikk arról szó, hogy mi történik, ha valaki nem fizet, és milyen jogai vannak a szolgáltatóknak.

Lépések

  1. Ha ingatlanod van, az nem csak vagyont és jogokat jelent, de kötelezettségekkel is jár. Az ingatlan állagmegóvása és a működtetése költségeinek viselése elsődleges feladata a tulajdonosnak.
  1. A jogszabály nem tiltja, sőt bérleti szerződések vagy más használati szerződések esetén engedélyezi, hogy a tulajdonos a rezsifizetést (ilyen a közművek díjának a fizetése is) áthárítsa az ingatlan tényleges használójára, vagy más személyre (a birtokba adás napjától). Erről a felek írásbeli szerződést köthetnek. (Szóbeli megállapodást ne köss, mert nem lehet vita esetén bizonyítani, hogy ki mit mondott anno...) Sőt, a fizető nevére át is lehet iratni a közműórákat, ehhez az aláírt megállapodást kell bemutatni.
  1. Ha azonban a szerződéses kötelezett fél (bérlő, albérlő, használó vagy más, aki írásban vállalta a rezsi fizetését) nem tartja be a megállapodást, akkor a hitelezőként fellépő közműtársasági (vízművek, gázművek, áramszolgáltató, telefontársaság stb.) végső soron a tulajdonost kötelezheti a fizetésre és ez ellen nem lehet mit tenni (az 1.pontban írott szabály miatt). Ehhez joga van.
  1. Ha tehát áthárítod a fizetést, mindig megbízható személyt válassz, mert ha nem így jársz el, pórul is járhatsz. Köss szuperbiztonságos bérleti szerződést és nem fizetés esetén időben lépj (pl. felszólítás, felmondás stb.)
  1. Ha nem fizeted az áramot vagy a gázt vagy a telefon díját, a közművek kikapcsolja majd a szolgáltatást az ingatlanodban. Ezt jogosan teszi meg, de előtte mindig írásban határidőt kell szabnia a fizetésre, és szólni, hogy ki fogja kapcsolni a szolgáltatást, ha nem fizetsz. A vízművek nem vonhatja meg a teljes vízszolgáltatást, de pl. csökkentheti a nyomást a csövekben vagy lajtoskocsiban küldheti a vizet a házhoz (ezt higiéniai okokból a rá vonatkozó jogszabályok írják elő.)

Tippek

  • Határidőben fizesd a rezsicsekkeket, de ha késel, akkor se késs többet 15-30 napnál. Ekkora késedelemnél még pótolhatod a fizetést, de még nem kapcsolják ki a szolgáltatást.
  • Évente ellenőrizd a közműszámláidat, és ha túlszámlázást tapasztalsz, azonnal egyeztess a szolgáltatónál.
  • Ha csúszol a fizetéssel, vagy nagyobb tartozásod halmozódott fel, időben kérj részletfizetést, de utána a kapott határidőkben mindig fizess pontosan.
  • Ha bérlőd nem fizet, ne halogass, azonnal szólítsd fel a fizetésre, küldd el a tartozás összegét neki, és ha lejárt a határidő és még mindig nem fizet, máris mondd fel a szerződést egy jó ügyvéddel és tedd ki az ingatlanodból, hogy további kárt neked ne okozzon.

Amire szükséged lehet

  • Jövedelem igazolásra, vagy annak igazolására, hogy nincs állásod vagy kevés a pénzed ahhoz. hogy a szolgáltatótól kedvezményeket kaphass. Kérdezz az ügyfélszolgálatoktól!
  • Kell tudás ahhoz is, hogy a megfelelő kérelmet add be a szolgáltatóhoz, és úgy írjál, hogy megsajnáljanak és el tudd érni a kért kedvezményedet (részletfizetés, kamat elengedés.
  • Ügyvéd, ha beperelt a szolgáltató és valamit vitatkozni kényszerülsz vele (pl. túlszámlázás volt vagy a mérőóra hibás volt stb.) A perjogi taktikákhoz vegyél igénybe szakértőt.

Figyelmeztetések

  • Figyelj arra, hogy ha késedelmesen fizetsz, a szolgáltató mindig kamatot és adminisztrációs díjakat számít fel a késedelem után. Hogy mennyit, azt a szolgáltató ÁSZF-ben vagy a számlákon az apróbetűs részeknél, esetleg az ügyfélszolgálati telefonszámokon tudod megkeresni.
  • Ha kikapcsolják a szolgáltatást, lehetőséged van a visszakapcsoltatásra, de ez mindig +2 dologgal is együtt jár: extra díjat kell fizetned a visszakapcsolásért és mindig azonnal ki kell fizetned a teljes tartozást, enélkül nem fogsz újra gázt vagy áramot kapni.

Kapcsolódó források, hivatkozások

Az oldal szerzői

Bya, DrnemethLAW.hu, Kiscsillag