„Közműtartozásokat ingatlantulajdonosként rendezni” változatai közötti eltérés

Innen: Hogyankell.hu

(Kapcsolódó videók)
(Kapcsolódó források, hivatkozások)
 
(15 közbenső módosítás, amit 3 másik szerkesztő végzett, nincs mutatva)
1. sor: 1. sor:
 
== Hogyan kell közműtartozásokat ingatlantulajdonosként rendezni? ==
 
== Hogyan kell közműtartozásokat ingatlantulajdonosként rendezni? ==
 +
[[Fájl:közművek.jpg | right | 250px | http://www.freedigitalphotos.net/images/Property_g196-Light_Water_Phone_House_Icons_p76491.html]]
  
 
A közműtartozások felhalmozódása nem játék! Ha ingatlantulajdonos vagy, ne  rizikózz. Ha bérlő vagy, fizesd rendesen. Ez a cikk arról szó, hogy mi történik, ha valaki nem fizet, és milyen jogai vannak a szolgáltatóknak.
 
A közműtartozások felhalmozódása nem játék! Ha ingatlantulajdonos vagy, ne  rizikózz. Ha bérlő vagy, fizesd rendesen. Ez a cikk arról szó, hogy mi történik, ha valaki nem fizet, és milyen jogai vannak a szolgáltatóknak.
5. sor: 6. sor:
 
== Lépések ==
 
== Lépések ==
  
# Ha ingatlanod van, az nem csak vagyont és jogokat jelent, de kötelezettségekkel is jár. Az ingatlan állagmegóvása és a működtetése költségeinek viselése elsődleges feladata a tulajdonosnak.
+
# '''Ha ingatlanod van, az nem csak vagyont és jogokat jelent, de kötelezettségekkel is jár.''' Az ingatlan állagmegóvása és működtetése költségeinek viselése elsődleges feladata a tulajdonosnak.
 
+
# '''A jogszabály nem tiltja, sőt bérleti szerződések vagy más használati szerződések esetén engedélyezi, hogy a tulajdonos a rezsifizetést (ilyen a közművek díjának a fizetése is) áthárítsa az ingatlan tényleges használójára, vagy más személyre (a birtokba adás napjától).''' Erről a felek írásbeli szerződést köthetnek. (Szóbeli megállapodást ne köss, mert nem lehet vita esetén bizonyítani, hogy ki mit mondott anno...) Sőt, a fizető nevére át is lehet iratni a közműórákat, ehhez az aláírt megállapodást kell bemutatni.  
# A jogszabály nem tiltja, sőt bérleti szerződések vagy más használati szerződések esetén engedélyezi, hogy a tulajdonos a rezsifizetést (ilyen a közművek díjának a fizetése is) áthárítsa az ingatlan tényleges használójára, vagy más személyre (a birtokba adás napjától). Erről a felek írásbeli szerződést köthetnek. (Szóbeli megállapodást ne köss, mert nem lehet vita esetén bizonyítani, hogy ki mit mondott anno...) Sőt, a fizető nevére át is lehet iratni a közműórákat, ehhez az aláírt megállapodást kell bemutatni.  
+
# '''Ha azonban a szerződéses kötelezett fél (bérlő, albérlő, használó vagy más, aki írásban vállalta a rezsi fizetését) nem tartja be a megállapodást, akkor a hitelezőként fellépő közműtársaság (vízművek, gázművek, áramszolgáltató, telefontársaság stb.) végső soron a tulajdonost kötelezheti a fizetésre és ez ellen nem lehet mit tenni, ehhez joga van''' (az 1. pontban írott szabály miatt).
 
+
# '''Ha tehát áthárítod a fizetést, mindig megbízható személyt válassz, mert ha nem így jársz el, pórul is járhatsz.''' Köss szuper-biztonságos bérleti szerződést (például felszólítás, felmondás, stb.) és nem fizetés esetén időben lépj!
# Ha azonban a szerződéses kötelezett fél (bérlő, albérlő, használó vagy más, aki írásban vállalta a rezsi fizetését) nem tartja be a megállapodást, akkor a hitelezőként fellépő közműtársasági (vízművek, gázművek, áramszolgáltató, telefontársaság stb.) végső soron a tulajdonost kötelezheti a fizetésre és ez ellen nem lehet mit tenni (az 1.pontban írott szabály miatt). Ehhez joga van.
+
# '''Ha nem fizeted az áramot vagy a gázt vagy a telefon díját, a közművek kikapcsolja majd a szolgáltatást az ingatlanodban.''' Ezt jogosan teszi meg, de előtte mindig írásban határidőt kell szabnia a fizetésre, és szólni, hogy ki fogja kapcsolni a szolgáltatást, ha nem fizetsz. A vízművek nem vonhatja meg a teljes vízszolgáltatást, de például csökkentheti a nyomást a csövekben vagy lajtoskocsiban küldheti a vizet a házhoz (ezt higiéniai okokból a rá vonatkozó jogszabályok írják elő).
 
 
# Ha tehát áthárítod a fizetést, mindig megbízható személyt válassz, mert ha nem így jársz el, pórul is járhatsz.  Köss szuperbiztonságos bérleti szerződést és nem fizetés esetén időben lépj (pl. felszólítás, felmondás stb.)
 
 
 
# Ha nem fizeted az áramot vagy a gázt vagy a telefon díját, a közművek kikapcsolja majd a szolgáltatást az ingatlanodban. Ezt jogosan teszi meg, de előtte mindig írásban határidőt kell szabnia a fizetésre, és szólni, hogy ki fogja kapcsolni a szolgáltatást, ha nem fizetsz. A vízművek nem vonhatja meg a teljes vízszolgáltatást, de pl. csökkentheti a nyomást a csövekben vagy lajtoskocsiban küldheti a vizet a házhoz (ezt higiéniai okokból a rá vonatkozó jogszabályok írják elő.)
 
  
 
== Tippek ==
 
== Tippek ==
  
* Határidőben fizesd a rezsicsekkeket, de ha késel, akkor se késs többet 15-30 napnál. Ekkora késedelemnél még pótolhatod a fizetést, de még nem kapcsolják ki a szolgáltatást.  
+
* Határidőben fizesd a rezsicsekkeket! Ha esetleg késel, akkor ne késs többet 15-30 napnál. Ekkora késedelemnél még pótolhatod a fizetést, de még nem kapcsolják ki a szolgáltatást.  
  
* Évente ellenőrizd a közműszámláidat, és ha túlszámlázást tapasztalsz, azonnal egyeztess a szolgáltatónál.  
+
* Évente ellenőrizd a közműszámláidat! Ha túlszámlázást tapasztalsz, azonnal egyeztess a szolgáltatónál.  
  
* Ha csúszol a fizetéssel, vagy nagyobb tartozásod halmozódott fel, időben kérj részletfizetést, de utána a kapott határidőkben mindig fizess pontosan.
+
* Ha csúszol a fizetéssel, vagy nagyobb tartozásod halmozódott fel, időben kérj részletfizetést, de utána a kapott határidőkben mindig fizess pontosan!
  
* Ha bérlőd nem fizet, ne halogass, azonnal szólítsd fel a fizetésre, küldd el a tartozás összegét neki, és ha lejárt a határidő és még mindig nem fizet, máris mondd fel a szerződést egy jó ügyvéddel és tedd ki az ingatlanodból, hogy további kárt neked ne okozzon.
+
* Ha bérlőd nem fizet, ne halogass, azonnal szólítsd fel a fizetésre! Küldd el a tartozás összegét neki, és ha lejárt a határidő és még mindig nem fizet, máris mondd fel a szerződést egy jó ügyvéddel és tedd ki az ingatlanodból, hogy további kárt neked ne okozzon.
  
 
== Amire szükséged lehet ==
 
== Amire szükséged lehet ==
  
* Jövedelem igazolásra, vagy annak igazolására, hogy nincs állásod vagy kevés a pénzed ahhoz. hogy a szolgáltatótól kedvezményeket kaphass. Kérdezz az ügyfélszolgálatoktól!
+
* Ahhoz, hogy a szolgáltatótól kedvezményeket kaphass, jövedelem igazolásra lesz szükséged, vagy annak igazolására, hogy nincs állásod vagy kevés a pénzed. Kérdezz az ügyfélszolgálatoktól!
  
* Kell tudás ahhoz is, hogy a megfelelő kérelmet add be a szolgáltatóhoz, és úgy írjál, hogy megsajnáljanak és el tudd érni a kért kedvezményedet (részletfizetés, kamat elengedés.
+
* Bizonyos tudásra is ahhoz, hogy a megfelelő kérelmet add be a szolgáltatóhoz, és úgy írjál, hogy megsajnáljanak és el tudd érni a kért kedvezményedet (részletfizetés, kamat elengedés).
  
* Ügyvéd, ha beperelt a szolgáltató és valamit vitatkozni kényszerülsz vele (pl. túlszámlázás volt vagy a mérőóra hibás volt stb.) A perjogi taktikákhoz vegyél igénybe szakértőt.  
+
* Ügyvédre, ha beperelt a szolgáltató és valamit vitatkozni kényszerülsz vele (például túlszámlázás volt vagy a mérőóra hibás volt, stb.) A perjogi taktikákhoz vegyél igénybe szakértőt.
  
 
== Figyelmeztetések ==
 
== Figyelmeztetések ==
37. sor: 34. sor:
 
* Figyelj arra, hogy ha késedelmesen fizetsz, a szolgáltató mindig kamatot és adminisztrációs díjakat számít fel a késedelem után. Hogy mennyit, azt a szolgáltató ÁSZF-ben vagy a számlákon az apróbetűs részeknél, esetleg az ügyfélszolgálati telefonszámokon tudod megkeresni.
 
* Figyelj arra, hogy ha késedelmesen fizetsz, a szolgáltató mindig kamatot és adminisztrációs díjakat számít fel a késedelem után. Hogy mennyit, azt a szolgáltató ÁSZF-ben vagy a számlákon az apróbetűs részeknél, esetleg az ügyfélszolgálati telefonszámokon tudod megkeresni.
  
* Ha kikapcsolják a szolgáltatást, lehetőséged van a visszakapcsoltatásra, de ez mindig +2 dologgal is együtt jár: extra díjat kell fizetned a visszakapcsolásért és mindig azonnal ki kell fizetned a teljes tartozást, enélkül nem fogsz újra gázt vagy áramot kapni.  
+
* Ha kikapcsolják a szolgáltatást, lehetőséged van a visszakapcsoltatásra, de ez mindig két további dologgal is együtt jár: extra díjat kell fizetned a visszakapcsolásért és mindig azonnal ki kell fizetned a teljes tartozást, enélkül nem fogsz újra gázt vagy áramot kapni.
  
 
== Kapcsolódó források, hivatkozások ==
 
== Kapcsolódó források, hivatkozások ==
45. sor: 42. sor:
 
* [http://blog.drnemethlaw.hu/mitol-jo-a-felszolitas-55-tipp-amit-mar-alkalmazhatsz-holnaptol/ Mitől jó egy felszólítás? ]
 
* [http://blog.drnemethlaw.hu/mitol-jo-a-felszolitas-55-tipp-amit-mar-alkalmazhatsz-holnaptol/ Mitől jó egy felszólítás? ]
  
* [http://www.elmu.hu/ugyfelszolgalat Ez pl. az ELMÜ ügyfélszolgálati portálja]
+
* [http://www.elmu.hu/ugyfelszolgalat Az ELMÜ ügyfélszolgálati portálja]
  
 
*[https://www.fogaz.hu/Nyitooldal/Ugyfelszolgalat/Online-Ugyfelszolgalat Egy fővárosi gázszolgáltató online ügyfélszolgálata]
 
*[https://www.fogaz.hu/Nyitooldal/Ugyfelszolgalat/Online-Ugyfelszolgalat Egy fővárosi gázszolgáltató online ügyfélszolgálata]
 +
 +
* [http://blog.drnemethlaw.hu/ime-4-egyszeru-technika-ami-ahhoz-kell-hogy-ingatlanod-ertekes-maradjon/ 4 ügyvédi TIPP ahhoz, hogy ingatlanod értékes maradjon!]
  
 
[[Kategória:Üzlet-jog]]
 
[[Kategória:Üzlet-jog]]

A lap jelenlegi, 2012. október 18., 14:42-kori változata

[szerkesztés] Hogyan kell közműtartozásokat ingatlantulajdonosként rendezni?

http://www.freedigitalphotos.net/images/Property_g196-Light_Water_Phone_House_Icons_p76491.html

A közműtartozások felhalmozódása nem játék! Ha ingatlantulajdonos vagy, ne rizikózz. Ha bérlő vagy, fizesd rendesen. Ez a cikk arról szó, hogy mi történik, ha valaki nem fizet, és milyen jogai vannak a szolgáltatóknak.

[szerkesztés] Lépések

  1. Ha ingatlanod van, az nem csak vagyont és jogokat jelent, de kötelezettségekkel is jár. Az ingatlan állagmegóvása és működtetése költségeinek viselése elsődleges feladata a tulajdonosnak.
  2. A jogszabály nem tiltja, sőt bérleti szerződések vagy más használati szerződések esetén engedélyezi, hogy a tulajdonos a rezsifizetést (ilyen a közművek díjának a fizetése is) áthárítsa az ingatlan tényleges használójára, vagy más személyre (a birtokba adás napjától). Erről a felek írásbeli szerződést köthetnek. (Szóbeli megállapodást ne köss, mert nem lehet vita esetén bizonyítani, hogy ki mit mondott anno...) Sőt, a fizető nevére át is lehet iratni a közműórákat, ehhez az aláírt megállapodást kell bemutatni.
  3. Ha azonban a szerződéses kötelezett fél (bérlő, albérlő, használó vagy más, aki írásban vállalta a rezsi fizetését) nem tartja be a megállapodást, akkor a hitelezőként fellépő közműtársaság (vízművek, gázművek, áramszolgáltató, telefontársaság stb.) végső soron a tulajdonost kötelezheti a fizetésre és ez ellen nem lehet mit tenni, ehhez joga van (az 1. pontban írott szabály miatt).
  4. Ha tehát áthárítod a fizetést, mindig megbízható személyt válassz, mert ha nem így jársz el, pórul is járhatsz. Köss szuper-biztonságos bérleti szerződést (például felszólítás, felmondás, stb.) és nem fizetés esetén időben lépj!
  5. Ha nem fizeted az áramot vagy a gázt vagy a telefon díját, a közművek kikapcsolja majd a szolgáltatást az ingatlanodban. Ezt jogosan teszi meg, de előtte mindig írásban határidőt kell szabnia a fizetésre, és szólni, hogy ki fogja kapcsolni a szolgáltatást, ha nem fizetsz. A vízművek nem vonhatja meg a teljes vízszolgáltatást, de például csökkentheti a nyomást a csövekben vagy lajtoskocsiban küldheti a vizet a házhoz (ezt higiéniai okokból a rá vonatkozó jogszabályok írják elő).

[szerkesztés] Tippek

  • Határidőben fizesd a rezsicsekkeket! Ha esetleg késel, akkor ne késs többet 15-30 napnál. Ekkora késedelemnél még pótolhatod a fizetést, de még nem kapcsolják ki a szolgáltatást.
  • Évente ellenőrizd a közműszámláidat! Ha túlszámlázást tapasztalsz, azonnal egyeztess a szolgáltatónál.
  • Ha csúszol a fizetéssel, vagy nagyobb tartozásod halmozódott fel, időben kérj részletfizetést, de utána a kapott határidőkben mindig fizess pontosan!
  • Ha bérlőd nem fizet, ne halogass, azonnal szólítsd fel a fizetésre! Küldd el a tartozás összegét neki, és ha lejárt a határidő és még mindig nem fizet, máris mondd fel a szerződést egy jó ügyvéddel és tedd ki az ingatlanodból, hogy további kárt neked ne okozzon.

[szerkesztés] Amire szükséged lehet

  • Ahhoz, hogy a szolgáltatótól kedvezményeket kaphass, jövedelem igazolásra lesz szükséged, vagy annak igazolására, hogy nincs állásod vagy kevés a pénzed. Kérdezz az ügyfélszolgálatoktól!
  • Bizonyos tudásra is ahhoz, hogy a megfelelő kérelmet add be a szolgáltatóhoz, és úgy írjál, hogy megsajnáljanak és el tudd érni a kért kedvezményedet (részletfizetés, kamat elengedés).
  • Ügyvédre, ha beperelt a szolgáltató és valamit vitatkozni kényszerülsz vele (például túlszámlázás volt vagy a mérőóra hibás volt, stb.) A perjogi taktikákhoz vegyél igénybe szakértőt.

[szerkesztés] Figyelmeztetések

  • Figyelj arra, hogy ha késedelmesen fizetsz, a szolgáltató mindig kamatot és adminisztrációs díjakat számít fel a késedelem után. Hogy mennyit, azt a szolgáltató ÁSZF-ben vagy a számlákon az apróbetűs részeknél, esetleg az ügyfélszolgálati telefonszámokon tudod megkeresni.
  • Ha kikapcsolják a szolgáltatást, lehetőséged van a visszakapcsoltatásra, de ez mindig két további dologgal is együtt jár: extra díjat kell fizetned a visszakapcsolásért és mindig azonnal ki kell fizetned a teljes tartozást, enélkül nem fogsz újra gázt vagy áramot kapni.

[szerkesztés] Kapcsolódó források, hivatkozások

Az oldal szerzői

Bya, DrnemethLAW.hu, Kiscsillag