„Trópusi betegségek elleni védőoltást beadatni” változatai közötti eltérés

Innen: Hogyankell.hu

(Kapcsolódó források, hivatkozások)
 
29. sor: 29. sor:
 
== Kapcsolódó források, hivatkozások ==
 
== Kapcsolódó források, hivatkozások ==
  
[https://www.invia.hu/blog/felkeszules-az-utazasra-1-resz/ Invia felkészülés az utazásra]
+
* [https://www.invia.hu/blog/felkeszules-az-utazasra-1-resz/ Invia felkészülés az utazásra]
[https://www.invia.hu/blog/hasznos-tanacsok-a-tokeletes-egzotikus-utazashoz/ Invia hasznos tanácsok egzotikus utazáshoz]
+
* [https://www.invia.hu/blog/hasznos-tanacsok-a-tokeletes-egzotikus-utazashoz/ Invia hasznos tanácsok egzotikus utazáshoz]
[http://konzuliszolgalat.kormany.hu/utazasi-tanacs Konzuli szolgálat]
+
* [http://konzuliszolgalat.kormany.hu/utazasi-tanacs Konzuli szolgálat]
[https://oltokozpont.hu/hu Oltóközpont]
+
* [https://oltokozpont.hu/hu Oltóközpont]
[http://www.webbeteg.hu/cikkek/egzotikus_betegsegek_utazas/8494/nyaralas-es-vedooltas Web beteg]
+
* [http://www.webbeteg.hu/cikkek/egzotikus_betegsegek_utazas/8494/nyaralas-es-vedooltas Web beteg]
[http://bhc.hu/magunkrol/sajtoszoba/sajtokozlemenyek/2009/hirlevelcikkek/egeszsegugyi-ajanlasok-utazoknak/ Bhc egészségügyi ajánlások utazóknak]
+
* [http://bhc.hu/magunkrol/sajtoszoba/sajtokozlemenyek/2009/hirlevelcikkek/egeszsegugyi-ajanlasok-utazoknak/ Bhc egészségügyi ajánlások utazóknak]
[http://www.utazaselott.hu/betegsegek-utazas-zanzibar-gifw.html Utazás elött]
+
* [http://www.utazaselott.hu/betegsegek-utazas-zanzibar-gifw.html Utazás elött]
  
[[Kategória:Egészség]]
 
 
[[Kategória:Utazás]]
 
[[Kategória:Utazás]]

A lap jelenlegi, 2018. február 16., 06:11-kori változata

BŐVÍTENDŐ CIKK

Ezt a cikket bővíteni kellene annak érdekében, hogy megfeleljen a Hogyankell.hu tartalmi, formai és minőségi irányelveinek!

[szerkesztés] Hogyan kell Trópusi betegségek elleni védőoltást beadatni?

Az utazási irodák széles kínálatot nyújtanak, bárhova is szeretnének utazni a világban. Azonban nagyon fontos, hogy utazásunk megszervezésekor az első lépéseink egyikeként tájékozódjunk a kiválasztott ország egészségügyi körülményeiről; arról, hogy javasolt/szükséges-e bármilyen védőoltás az adott célországban. Az információkat több helyről is begyűjthetjük.

[szerkesztés] Lépések

  1. Segítségünkre lehet a konzuli szolgálat mindig naprakész oldala, az adott ország nagykövetsége, vagy a Nemzeti Oltóközpont honlapja.
  2. Amennyiben olyan védőoltás szükséges a kiválasztott országban, mely hazánkban nem kötelező, ez esetben vegyük fel a kapcsolatot a háziorvosunkkal vagy az Oltóközponttal.
  3. A leggyakoribb, népszerű úticélokban ajánlott oltások a Hepatitisz A, Hepatitisz B, Malária és Sárgaláz elleniek. A közkedvelt nyaralási úticélok közül például Horvátország, Olaszország, Görögország, Törökország, Bulgária, Egyiptom és Tunézia is kockázatosak lehetnek hepatitis a és b, illetve a hastífusz szempontjából.
  4. További veszélyes vírusok jellemzően Dél-Amerikában, a Karib-térségben, Afrikában, Ázsia dél-keleti részén és Indonéziában jellemzőek a hepatitis és a hastífusz mellett, a malária, a sárgaláz és gennyes agyhártyagyulladás is előfordul ezekben a régiókban.
  5. Vedőoltások:
    • Sárgaláz:Ez az egyetlen olyan oltás, amely bizonyos országok látogatása esetén kötelező. A hatóságok az országba való belépéskor általában elkérik az oltást igazoló okmányt. Az oltást 9 hónapnál idősebb személyek kaphatják. Az oltási igazolvány a beadást követő 10. napon, a védettség kialakulásával válik érvényessé, viszont célszerű minimum 6 héttel az indulás előtt beadatni. A védettség 10 évre szól.
    • Hastífusz: 2 éves kortól lehet beadatni. A vakcina 2 hét után kb. 95%-os védelmet biztosít, amely 3 évre szól. Az oltást csak akkor ajánlott ismételni, ha újra fertőzött területre utazunk.
    • Gennyes agyhártyagyulladás: A nem-konjugált vakcina 2 éves kortól adható. A védelem 2 hét alatt alakul ki, és 5 évre szól. Az oltás ismételt beadására csak akkor van szükség, ha ismét fertőzött területre látogatunk.
    • Veszettség elleni védőoltás: Az utazás előtt kell beadni 3 alkalommal: 0-7-21 napos ismétléssel. Újabb oltást veszettség-gyanús sérüléskor, illetve tartós veszélyeztetettség esetén 1-2 évente szükséges megismételni.
    • Kolera: Az utazás előtt 2 alkalommal, 1 hetes időközzel kell beadatni. A védettség 2 évre szól. A védelem 85-90%-os.

[szerkesztés] Tippek

[szerkesztés] Figyelmeztetések

  • A tervezésnél fontos figyelembe venni, hogy a védettség kialakulása akár több hétbe is bele telhet, ezért ezt lehetőség szerint ne hagyjuk az utolsó pillanatra.


[szerkesztés] Amire szükséged lehet

[szerkesztés] Kapcsolódó források, hivatkozások

Az oldal szerzői

Hogyankell, Invia