„Felismerni a stroke-ot” változatai közötti eltérés
Innen: Hogyankell.hu
(Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell felismerni a stroke-ot? == A stroke az agy körülírt területeinek hirtelen kialakuló, átmenetileg fennálló vagy véglegessé váló funkciókárosod…”) |
(Nincs különbség)
|
A lap 2012. február 26., 16:22-kori változata
Hogyan kell felismerni a stroke-ot?
A stroke az agy körülírt területeinek hirtelen kialakuló, átmenetileg fennálló vagy véglegessé váló funkciókárosodása, amelynek oka az adott agyi régió vérátáramlásának (perfúzió) és a szövetek oxigén- és tápanyagellátásának hirtelen lecsökkenése vagy megszakadása. Nem szükséges azonban, hogy feltétlenül végzetes következményekkel járjon. Ha időben észrevesszük a tüneteket, és az oxigénhiányos állapotot megszüntetjük, az orvosi segítségnyújtás által a súlyos szövődmények elkerülhetők, mivel a sejtekben lezajló patológiás változások még visszafordíthatók lesznek.
Lépések
- Milyen típusai vannak a stroke-nak?
- Az esetek 80%-át alkotó típus az iszkémiás stroke általában a vért szállító artériák elzáródása miatt alakul ki.
- Az embóliás stroke oka, hogy a szívből vagy az ér egy korábbi, szívhez közelebb eső szakaszából származó vérrel sodródó részecske vagy törmelék zárja el az artériát.
- Mi történik stroke esetén? Amikor egy verőér (artéria) által táplált agyterület vérellátása hirtelen elégtelenné válik, az idegsejtek a kialakult oxigénhiány miatt károsodnak, és nem tudják ellátni a működésüket. A tünetek sokfélék lehetnek attól függően, hogy melyik agyi terület vérellátása sérül. Az iszkémiás stroke rendszerint lokális agyi működészavarokat okoz, míg a vérzéses stroke okozhat lokális zavarokat, azonban a szöveteket roncsoló vérzés és agynyomás-fokozódás következtében gyakran globális agyi működészavarok is fellépnek.
- Melyek a leggyakoribb tünetek?
- Féloldali látásvesztés, látótérkiesés, a szemhéj csüngése és szemteke rezgés (nystagmus).
- Beszédzavar: értelmetlenné váló szavakat és mondatokat kezd el mondani az alany, azaz összeakad a nyelve.
- Végtagok féloldali elgyengülése, zsibbadása vagy érzéketlensége, ennek következtében a végtagok ügyetlenné válása.
- Az arc félrehúzódása.
- Nyelészavar.
- Forgó jellegű szédülés, hányinger, egyensúlyzavar, zavartság.
- Milyen teszteket érdemes megcsináltatni?
- Nyújtassuk ki a nyelvét, és ha elernyedtnek vagy ferdének látjuk, akkor stroke-ra gyanakodhatunk!
- Próbáljuk meg begomboltatni a gombokat egy ruhadarabon vagy egy pénzérmét felvetetni a földről, és ha bizonytalannak látjuk a mozdulatokat, vagy azt észleljük, hogy nem tudja kellően megfeszíteni az apróbb izmait, akkor stroke-ra gyanakodhatunk!
- Kérjük meg a gyanús tüneteket mutató személyt, hogy egy egyenes vonal mentén sétáljon végig, és ha néha elbizonytalanodást látunk a mozdulataiban vagy szédülésre utaló jeleket, akkor azonnal hívjunk segítséget!
- Milyen kezelési terápiák léteznek a stroke-ra? Iszkémiás stroke esetén, ha a kialakulás óta nem telt el 3 óránál több, a stroke-centrumokban sor kerülhet gyógyszeres thrombolízisre, azaz a thromboembólus kémiai feloldására, és ezzel az elzáródott ér megnyitására.
- Melyek a stroke rizikófaktorai?
- Szívbetegség
- Cukorbetegség
- Magas vérzsírszint
- Érelmeszesedés
- A káros szokások közül pedig a cigarettázás, a túlzott alkoholfogyasztás, a mozgásszegény életmód és az intravénás drogok használata.
Tippek
- Ha félünk a stroke kialakulásától, vagy úgy érezzük, szeretteink veszélyben vannak, akkor forduljunk ideggyógyászhoz (neurológushoz), mivel ő a terület szakértője, aki különböző tesztek segítségével vizsgálja stroke valószínűségét!
- A stroke-ot okozó egyik legtipikusabb alapbetegség a szívritmuszavar, ezért rendkívül fontos annak azonosítása és kezelése.
- Érdemes odafigyelni, hogy a családban volt-e példa hasonló esetre, mivel a stroke-ra való hajlam genetikusan öröklődhet a családban.
- Léteznek speciális stroke centrumok is, ahol a kezeléshez szükséges speciális felszerelések is elérhetők, teljesebb gyógyulást biztosítva ezzel a betegeknek.
Amire szükséged lehet
- odafigyelés
Figyelmeztetések
- Ha a tünetek egyikét is észleljük vagy akár ezek együttesét, azonnal hívjunk mentőt, mivel a stroke esetén minden perc számít, mivel minél tovább tart az oxigénhiányos állapot, annál súlyosabb következmények, szövődmények alakulhatnak ki.