„Takarékosan vezetni, és az autó fogyasztását csökkenteni” változatai közötti eltérés
Innen: Hogyankell.hu
(Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell takarékosan vezetni, és az autó fogyasztását csökkenteni? == A takarékos vezetés legeredményesebb módja, ha óvatosan kezeled a gázpedált, ezen…”) |
(Nincs különbség)
|
A lap 2011. február 11., 15:03-kori változata
Hogyan kell takarékosan vezetni, és az autó fogyasztását csökkenteni?
A takarékos vezetés legeredményesebb módja, ha óvatosan kezeled a gázpedált, ezen kívül persze még számos tényező akad, amit érdemes figyelembe venni, melyekkel jelentős megtakarítást érhetsz el a benzinfogyasztás terén. A legkézenfekvőbb megoldás persze az, hogy ritkábban használod az autódat.
Lépések
- Menj lassabban! A legnagyobb megtakarítást akkor érheted el, ha lassabban mész, ekkor ugyanis kisebb a fogyasztás. Autópályán már 10 km/h-s sebességcsökkentéssel is jelentős fogyasztáscsökkenést érhetsz el.
- Bánj óvatosan a gázpedállal! Az intenzív gyorsítások nagyobb fogyasztást eredményeznek, különösen városban, ahol gyakran kell fékezni, illetve megállni. Ne pörgesd a motort, lehetőség szerint minél hamarabb – a fordulatszám-tartomány első harmadánál - kapcsolj a következő sebességfokozatba!
- Kapcsold ki a légkondicionálót! Az autó hűtésére fordított energia akár 5-15 százalékkal is megnövelheti a fogyasztást, így ha nincs túl meleg, érdemes kikapcsolni a légkondicionálót.
- Ellenőrizd a guminyomást! Az autógyártók általában a vezető oldali ajtó küszöbén jelzik az ideális keréknyomást. Amennyiben a kerék nincs az ideális nyomásra felfújva, az szintén fogyasztásnövekedést okozhat, mivel nő a gördülési ellenállás. Érdemes a keréknyomást havonta legalább egyszer ellenőrizni.
- Ellenőrizd a levegőszűrőt! A koszos levegőszűrő egyaránt befolyásolja a fogyasztást, illetve a motor teljesítményét. Az autók szervizkönyvében általában megadják, hogy milyen időközönként érdemes a levegőszűrőt kicserélni, de a szűrő állapota könnyedén ellenőrizhető „szemrevételezés” útján is.
- Pakold ki az autóból a fölösleges tárgyakat! A benzinfogyasztás mértéke szoros összefüggésben van az autó súlyával, ha a csomagtartóban olyan tárgyakat viszel, melyekre valójában nincs szükséged, benzint pazarolsz. Érdemes minden olyan fölösleges ballasztot kipakolni, amire nincs szükséged.
- Csökkentsd az autóhasználatot! Ha nem muszáj, ne menj mindenhová autóval, rövidebb távok esetén sétálhatsz is, használhatsz biciklit, illetve a tömegközlekedési eszközöket is igénybe veheted! Ezzel nem csak a pénztárcádat kíméled jelentősen, de csökkented az autó által okozott környezeti károkat is.
Tippek
- Érdemes a gyártó által előírt szabványgumikat használni, a szélesebb, nagyobb kerekek ugyan jobban néznek ki, de szintén növelik a benzinfogyasztást.
- A dízelüzemű gépjárművek fogyasztása kedvezőbb, ugyanakkor ezek az autók jellemzően valamivel drágábbak is. Az autó tervezett futásteljesítményéből – hány évre vesszük, évente hány kilométert megyünk majd – kiszámítható, hogy megéri-e a drágább, de üzemeltetés szempontjából olcsóbb dízelmotorú autó vásárlása.
- Az automata sebességváltó ugyan nagyon kényelmes, de a fogyasztást akár 5-15 százalékkal is növelheti, ezért érdemes manuális sebességváltóval felszerelt autót választani.
- A korszerűbb, illetve közép- és felsőkategóriás autókban már megtalálható a keréknyomás-ellenőrző rendszer, ugyanakkor kaphatók utólag felszerelhető eszközök is. Ezeket nem pusztán a már említett benzinfogyasztás csökkentése végett érdemes megvásárolni, hanem mert segítségükkel azonnal megtudjuk, ha valamelyik kerék ereszt, így komoly baleseteket is elkerülhetünk.
- Ha teheted, válassz alacsony fogyasztású vagy hibrid járművet!
- Az autó légellenállási tényezője nő, ha lehúzott ablak mellett autózol.
- Habár a chiptuningot leginkább a teljesítmény növelése érdekében veszik igénybe az autósok, az autó fogyasztásának csökkentésére is alkalmazható.
- Mielőtt bárhová indulsz, tervezd meg az utadat, így a fölösleges körökkel szintén csökkentheted a fogyasztást!
Figyelmeztetés
- Tévhit, hogy lejtőn érdemes üresbe tenni a sebességváltót, a motor ekkor is alapjáraton pörög, s így fogyasztja a benzint. Ez a megoldás ugyanakkor rendkívül veszélyes, hiszen ilyenkor nem működik a motorfék, vagyis egy hirtelen elénk kerülő „akadály” esetén növekedni fog a fékút.
- A fogyasztás csökkentésére számos csodaszert árulnak, ezek azonban a tapasztalatok szerint általában nem csökkentik a benzinfogyasztást, sőt néha károsan hatnak az autóra.
- Habár a motorkerékpár sokkal kevesebbet fogyaszt az autónál, rendkívül veszélyes, így pusztán a benzinre költött kiadások csökkentése végett nem érdemes motorra váltani.