„Sebet ellátni házilag” változatai közötti eltérés

Innen: Hogyankell.hu

(Hogyan kell sebet ellátni házilag?)
 
(Hogyan kell sebet ellátni házilag?)
1. sor: 1. sor:
 
== Hogyan kell sebet ellátni házilag? ==
 
== Hogyan kell sebet ellátni házilag? ==
  
[[Fájl:Accident_kid.jpg|right|250px]]Gyermekeinkkel számtalanszor előfordul, hogy kisebb horzsolásokat, vágásokat ejtenek magukon óhatatlanul, azonban ezek nem veszélyesek, és hagyományos elsősegélynyújtó szerekkel otthon is elláthatjuk a sérülést. Ebben nyújtunk most segítséget, milyen eszközökkel és módszerekkel hárítsuk el az apróbb sérüléseket.  
+
[[Fájl:Accident_kid.jpg|right|200px]]Gyermekeinkkel számtalanszor előfordul, hogy kisebb horzsolásokat, vágásokat ejtenek magukon óhatatlanul, azonban ezek nem veszélyesek, és hagyományos elsősegélynyújtó szerekkel otthon is elláthatjuk a sérülést. Ebben nyújtunk most segítséget, milyen eszközökkel és módszerekkel hárítsuk el az apróbb sérüléseket.
  
 
== Lépések ==
 
== Lépések ==

A lap 2014. június 4., 21:31-kori változata

Hogyan kell sebet ellátni házilag?

Accident kid.jpg

Gyermekeinkkel számtalanszor előfordul, hogy kisebb horzsolásokat, vágásokat ejtenek magukon óhatatlanul, azonban ezek nem veszélyesek, és hagyományos elsősegélynyújtó szerekkel otthon is elláthatjuk a sérülést. Ebben nyújtunk most segítséget, milyen eszközökkel és módszerekkel hárítsuk el az apróbb sérüléseket.

Lépések

  1. Mikor forduljunk orvoshoz? Amennyiben a vérzés nem áll el, a bőr nem záródik össze, vagy a fertőzés bármilyen jelét észleljük: váladékozás, gyulladás, az érintett terület lüktetése, láz, esetleg a sebtől kifelé vörös csíkok jelennek meg ne gondolkozzunk, azonnal menjünk be a legközelebbi kórházba, mivel minél gyorsabb szakszerű ellátásra lesz szükség. Valamint ha mély szúrt seb keletkezik, amely feltehetőleg szennyezett, akkor szintén forduljunk azonnal orvoshoz vele.
  2. Első lépés: tisztítás, fertőtlenítés! A sebet langyos, folyó vízzel mossuk ki. Nem gond, ha egy kicsit vérzik a seb, mert a vér kimossa a mélyebben lévő szennyeződéseket. Amennyiben még is csillapítani szeretnénk a vérzést, szorítsunk a sebre egy tiszta ruhát, egy zsebkendőt vagy egy steril gézlapot. Amikor a vérzés annyira lecsillapodott, hogy nagyjából el is állt, tisztítsuk meg a sebet és a környékét is lehetőleg jóddal, alkohollal, sebbenzinnel, vagy bőrfertőtlenítő szerrel, viszont ha nincs otthon, szappannal alaposan mossuk át, majd tegyünk rá jól rögzíthető steril kötszert.
  3. Használjunk természetes gyógymódokat! A körömvirág jól ismert és hatékony sebgyógyító, baktériumölő hatású. Horzsolások kezelésére kitűnően használható a körömvirágkrém. A mirha serkenti a fertőzést gátló fehérvérsejtek termelődését. Egy deci vízben, egy teáskanálnyi mirhatinktúrát keverjünk el és naponta kétszer kezeljük vele a sérült bőrfelületet. Hasonló módon használható a teafaolaj is, amely egy igazán erős fertőtlenítőszer. A seblemosóhoz másfél teáskanálnyi olajat keverjünk el egy pohár meleg vízben, majd öblítsük le vele a sebet naponta kétszer.
  4. Kisebb sebes, horzsolt térdre: a lehorzsolt térdet, könyököt a gyógyulás ideje alatt érdemes kevés vazelinnal bekenni, mivel így puhán tarthatjuk a bőrt, és kisebb az esélye, hogy a gyerekek kaparni kezdik.
  5. Erősebben vérző sebnél: a jobban vérző sebnél először a vérzést próbáljuk csillapítani - a seben nyomókötést alkalmazzunk. A seb környékét csak akkor tisztítsuk ki, ha a vérzés már megszűnt. Vérzéscsillapításkor közvetlenül a sebre ne tegyünk vattát, csak steril kötszert vagy kendőt használjunk.


Tippek

  • Kisebb sebek, de még a nagyobb horzsolások is gyorsabban gyógyulnak, ha nem kötözzük be, hanem szabadon hagyjuk őket.
  • A seb tisztítása benzinnel, alkohollal úgy történjen, hogy a seb környékét a sebtől kifelé törölgetjük.


Amire szükséged lehet

  • Steril géz, ragtapasz
  • Alkohol, sebbenzin, jód
  • Körömvirágkrém, mirhatinktúra, teafaolaj
  • Bőrfertőtlenítő

Figyelmeztetések

  • A sebből az idegen anyagokat (föld, homok) folyó vízzel és szappannal mossuk ki.
  • Mélyebb sebet azonban vízzel ne mossunk le, mert veszélyes lehet.
  • Ha a seb nagyon szennyezett volt, mindenképpen forduljunk orvoshoz.
  • A fertőtlenítőszert mindig a vattára öntsük, közvetlenül ne kerüljön a sebbe.
  • Lemosás után a seb környékét kenjük be jóddal.
  • Friss sebre ne tegyünk kenőcsöt vagy hintőport. A sebet csak steril gézzel fedjük le.


Kapcsolódó videók


Kapcsolódó források, hivatkozások

  • Az Egészség Magazin alapján készült a cikk.

Az oldal szerzői

Mező