„A színeket értelmezni és alkalmazni” változatai közötti eltérés

Innen: Hogyankell.hu

(Hogyan kell a színeket értelmezni és alkalmazni?)
(Hogyan kell a színeket értelmezni és alkalmazni?)
 
(2 közbenső módosítás, amit 2 másik szerkesztő végzett, nincs mutatva)
1. sor: 1. sor:
 
== Hogyan kell a színeket értelmezni és alkalmazni? ==
 
== Hogyan kell a színeket értelmezni és alkalmazni? ==
  
[[Fájl:Say-hello.jpg|right|250px]]Mindenkinek vannak kedvenc színei, amiket szívesen hord. Manapság a divatszakmában és az öltözködésben igen fontos hangsúlyt helyeznek a színek harmonikus alkalmazására. A színeknek minden kultúrában fontos és meghatározott mondanivalójuk vannak, számtalan érzelmet, eseményt, folyamatot társítunk hozzájuk. A jól megválasztott színekkel üzenni tudunk a környezetünkkel, így egyfajta metakommunikációt alkalmazva feléjük. Viszont nem mindegy, hogy egyes esetekben milyen színeket párosítunk egymással. Ismerjük meg, hogy milyen színeknek, milyen mondani valójuk van, és hogyan kell őket alkalmazni.
+
[[Fájl:Colors.jpg‎|right|300px]]Mindenkinek vannak kedvenc színei, amiket szívesen hord. Manapság a divatszakmában és az öltözködésben igen fontos hangsúlyt helyeznek a színek harmonikus alkalmazására. A színeknek minden kultúrában fontos és meghatározott mondanivalójuk vannak, számtalan érzelmet, eseményt, folyamatot társítunk hozzájuk. A jól megválasztott színekkel üzenni tudunk a környezetünkkel, így egyfajta metakommunikációt alkalmazva feléjük. Viszont nem mindegy, hogy egyes esetekben milyen színeket párosítunk egymással. Ismerjük meg, hogy melyik színnek milyen mondanivalója van, és hogyan érdemes a színeket használni.
  
 
== Lépések ==
 
== Lépések ==
  
# '''A színek csoportosítása''': számos szín és színárnyalat létezik, így elsősorban megkülönböztethetjük őket az alábbi szempontok szerint.
+
# '''A színek csoportosítása''': számos szín és színárnyalat létezik, amelyeket a következőképp különböztethetünk meg egymástól:
 
#* '''az alapszínek''': piros, sárga, kék
 
#* '''az alapszínek''': piros, sárga, kék
 
#* '''a másodlagos színek''': két alapszínből összeálló színek (pl.: narancssárga)
 
#* '''a másodlagos színek''': két alapszínből összeálló színek (pl.: narancssárga)
12. sor: 12. sor:
 
#* '''a semleges színek''' : fehér, barna, bézs
 
#* '''a semleges színek''' : fehér, barna, bézs
 
#* '''az erős színek''': az intenzív színek, amelyek nincsenek fekete, fehér vagy kiegészítő színekkel keverve
 
#* '''az erős színek''': az intenzív színek, amelyek nincsenek fekete, fehér vagy kiegészítő színekkel keverve
#* '''a sápadt színek''': fehér, fekete vagy komplementáris színekkel való vegyített kevésbé intenzív színek
+
#* '''a sápadt színek''': fehér, fekete vagy komplementáris színekkel való vegyített, kevésbé intenzív színek
# '''A piros szín''': energiát, agresszivitást, bátorságot, áldozatkészséget, szeretetet, erőt, harciasságot, erős érzelmeket és szenvedélyt sugározz. Azoknak ajánlják, akik gyengének, félszegnek érzik magukat, mivel elég extrovertáltságot sugalló szín. Mivel optimizmusra és aktív tevékenységre sarkall, ezért a negatív szemléletű és lusta személyiségeknek is érdemes alkalmazniuk.  
+
# '''A piros szín''': energiát, agresszivitást, bátorságot, áldozatkészséget, szeretetet, erőt, harciasságot, erős érzelmeket és szenvedélyt sugároz. Azoknak ajánlják, akik gyengének, félszegnek érzik magukat, mert jelentős extrovertáltságot sugalló szín. Mivel optimizmusra és aktív tevékenységre sarkall, ezért a negatív szemléletű és lusta személyiségeknek is érdemes alkalmazniuk.  
# '''A sárga szín''': nyugtató, gondolkodásra késztető, éberséget és élénkséget, fürgeséget szimbolizáló, tökélességre sarkalló szín. Mivel a merészségre sugalló szín, így a felszabadultságra vágyóknak érdemes alkalmazniuk. A sárga színből irigységre, fösvénységre, féltékenységre és önzésre is asszociálhatunk.
+
# '''A sárga szín''': nyugtató, gondolkodásra késztető, éberséget és élénkséget, fürgeséget szimbolizáló, tökélességre sarkalló szín. Mivel merészséget sugalló szín, így a felszabadultságra vágyóknak érdemes alkalmazniuk. A sárga színből irigységre, fösvénységre, féltékenységre és önzésre is asszociálhatunk.
# '''A zöld szín''': nyugalmat, biztonságot, toleranciát, reményt, kezdődő szerelmet, egészséget, békességet, pihenést és az elmélkedést jelképez. A természet, a természetesség, az élet és az életvidámság szimbóluma. Köztudott, hogy nyugtató hatással van az idegrendszerre, így aki feszültebb, stresszesebb életet él, hasznosan alkalmazhatja a zöld szín nyugtató hatását.
+
# '''A zöld szín''': nyugalmat, biztonságot, toleranciát, reményt, kezdődő szerelmet, egészséget, békességet, pihenést és az elmélkedést jelképezi. A természet, a természetesség, az élet és az életvidámság szimbóluma. Köztudott, hogy nyugtató hatással van az idegrendszerre, így aki feszültebb, stresszesebb életet él, hasznosan alkalmazhatja a zöld szín nyugtató hatását.
# '''A kék szín''': harmóniát, barátságot, bizalmat, hűséget, megbízhatóságot, bölcsességet, intelligenciát, hallhatatlanságot, végtelenséget, mélységet, átszellemültséget, sejtelmességet szimbolizáló szín. Egyben az erény színe is, és stresszhelyzetben nyugtató hatása van, derűssé, frissé, könnyeddé tesz – rendezi a pulzust, mérsékli a légzési ritmust, koncentrálásra sarkall és befelé való békességre sarkal.
+
# '''A kék szín''': harmóniát, barátságot, bizalmat, hűséget, megbízhatóságot, bölcsességet, intelligenciát, hallhatatlanságot, végtelenséget, mélységet, átszellemültséget, sejtelmességet szimbolizáló szín. Egyben az erény színe is, és stresszhelyzetben nyugtató hatása van, derűssé, frissé, könnyeddé tesz – rendezi a pulzust, mérsékli a légzési ritmust, koncentrálásra és befelé való békességre sarkall.
# '''A fehér szín''': tökéletességet, ártatlanságot, tisztaságot, egyszerűséget, szerénységet, új kezdetet, a születést, világosságot jelképezi. Az igazán pozitív és tiszta lelkületű személyiségek színe,  s büszkeséget, jóságot és örökkévalóságot sugall.  
+
# '''A fehér szín''': tökéletességet, ártatlanságot, tisztaságot, egyszerűséget, szerénységet, új kezdetet, a születést, a világosságot jelképezi. Az igazán pozitív és tiszta lelkületű személyiségek színe,  büszkeséget, jóságot és örökkévalóságot sugall.  
 
# '''A fekete szín''': a gyász, szomorúság, befelé fordulás, keménység, harag és az egyediség színe. Az öltözködésben távolságtartást, méltóságot és erőt sugározz.
 
# '''A fekete szín''': a gyász, szomorúság, befelé fordulás, keménység, harag és az egyediség színe. Az öltözködésben távolságtartást, méltóságot és erőt sugározz.
# '''A lila szín:''' békességet, eltávolodást, szellemiséget, mozgást, szenvedélyt, életerőt és energiát jelképező szín. A kisugárzása nyugtató hatású, de az erőszakkal és a hatalommal társítják. Mivel intenzitása a fény erősségével változhat, a kétértelműséggel, a kevésbé szakmaisággal, a hűtlenséggel is társítják.
+
# '''A lila szín:''' békességet, eltávolodást, szellemiséget, mozgást, szenvedélyt, életerőt és energiát jelképező szín. A kisugárzása nyugtató hatású, de az erőszakkal és a hatalommal is gyakran társítják. Mivel intenzitása a fény erősségével változhat, a kétértelműséggel, a kevésbé szakmaisággal, a hűtlenséggel is összefüggésbe hozható.
 
# '''A narancssárga szín''': melegséget sugárzó, szórakozást, kikapcsolódást, vidámságot, nagylelkűséget, könnyedséget és játékosságot kifejező szín. Az érzelemre serkentőleg hat, biztonságot sugároz, étvágygerjesztő, és a bátorságot, áldozatkészséget is jelképezi.
 
# '''A narancssárga szín''': melegséget sugárzó, szórakozást, kikapcsolódást, vidámságot, nagylelkűséget, könnyedséget és játékosságot kifejező szín. Az érzelemre serkentőleg hat, biztonságot sugároz, étvágygerjesztő, és a bátorságot, áldozatkészséget is jelképezi.
  

A lap jelenlegi, 2014. május 6., 21:12-kori változata

[szerkesztés] Hogyan kell a színeket értelmezni és alkalmazni?

Colors.jpg

Mindenkinek vannak kedvenc színei, amiket szívesen hord. Manapság a divatszakmában és az öltözködésben igen fontos hangsúlyt helyeznek a színek harmonikus alkalmazására. A színeknek minden kultúrában fontos és meghatározott mondanivalójuk vannak, számtalan érzelmet, eseményt, folyamatot társítunk hozzájuk. A jól megválasztott színekkel üzenni tudunk a környezetünkkel, így egyfajta metakommunikációt alkalmazva feléjük. Viszont nem mindegy, hogy egyes esetekben milyen színeket párosítunk egymással. Ismerjük meg, hogy melyik színnek milyen mondanivalója van, és hogyan érdemes a színeket használni.

[szerkesztés] Lépések

  1. A színek csoportosítása: számos szín és színárnyalat létezik, amelyeket a következőképp különböztethetünk meg egymástól:
    • az alapszínek: piros, sárga, kék
    • a másodlagos színek: két alapszínből összeálló színek (pl.: narancssárga)
    • a meleg színek: piros, narancssárga, sárga, barna
    • a hideg színek: kék, zöld, skarlát
    • a semleges színek : fehér, barna, bézs
    • az erős színek: az intenzív színek, amelyek nincsenek fekete, fehér vagy kiegészítő színekkel keverve
    • a sápadt színek: fehér, fekete vagy komplementáris színekkel való vegyített, kevésbé intenzív színek
  2. A piros szín: energiát, agresszivitást, bátorságot, áldozatkészséget, szeretetet, erőt, harciasságot, erős érzelmeket és szenvedélyt sugároz. Azoknak ajánlják, akik gyengének, félszegnek érzik magukat, mert jelentős extrovertáltságot sugalló szín. Mivel optimizmusra és aktív tevékenységre sarkall, ezért a negatív szemléletű és lusta személyiségeknek is érdemes alkalmazniuk.
  3. A sárga szín: nyugtató, gondolkodásra késztető, éberséget és élénkséget, fürgeséget szimbolizáló, tökélességre sarkalló szín. Mivel merészséget sugalló szín, így a felszabadultságra vágyóknak érdemes alkalmazniuk. A sárga színből irigységre, fösvénységre, féltékenységre és önzésre is asszociálhatunk.
  4. A zöld szín: nyugalmat, biztonságot, toleranciát, reményt, kezdődő szerelmet, egészséget, békességet, pihenést és az elmélkedést jelképezi. A természet, a természetesség, az élet és az életvidámság szimbóluma. Köztudott, hogy nyugtató hatással van az idegrendszerre, így aki feszültebb, stresszesebb életet él, hasznosan alkalmazhatja a zöld szín nyugtató hatását.
  5. A kék szín: harmóniát, barátságot, bizalmat, hűséget, megbízhatóságot, bölcsességet, intelligenciát, hallhatatlanságot, végtelenséget, mélységet, átszellemültséget, sejtelmességet szimbolizáló szín. Egyben az erény színe is, és stresszhelyzetben nyugtató hatása van, derűssé, frissé, könnyeddé tesz – rendezi a pulzust, mérsékli a légzési ritmust, koncentrálásra és befelé való békességre sarkall.
  6. A fehér szín: tökéletességet, ártatlanságot, tisztaságot, egyszerűséget, szerénységet, új kezdetet, a születést, a világosságot jelképezi. Az igazán pozitív és tiszta lelkületű személyiségek színe, büszkeséget, jóságot és örökkévalóságot sugall.
  7. A fekete szín: a gyász, szomorúság, befelé fordulás, keménység, harag és az egyediség színe. Az öltözködésben távolságtartást, méltóságot és erőt sugározz.
  8. A lila szín: békességet, eltávolodást, szellemiséget, mozgást, szenvedélyt, életerőt és energiát jelképező szín. A kisugárzása nyugtató hatású, de az erőszakkal és a hatalommal is gyakran társítják. Mivel intenzitása a fény erősségével változhat, a kétértelműséggel, a kevésbé szakmaisággal, a hűtlenséggel is összefüggésbe hozható.
  9. A narancssárga szín: melegséget sugárzó, szórakozást, kikapcsolódást, vidámságot, nagylelkűséget, könnyedséget és játékosságot kifejező szín. Az érzelemre serkentőleg hat, biztonságot sugároz, étvágygerjesztő, és a bátorságot, áldozatkészséget is jelképezi.


[szerkesztés] Tippek

  • Ha hideg színekben jelenünk meg, a tapasztalatok alapján jobban odafigyelnek a mondanivalónkra.
  • A meleg színeknél a látvány nem élénkíti, hanem megnyugtatja, pihenteti a partnert.


[szerkesztés] Amire szükséged lehet

  • Színes ruhák
  • Tárgyak, eszközök


[szerkesztés] Figyelmeztetések

  • Ügyeljünk arra, hogy üzleti tárgyalásra vagy állásinterjúra ne menjünk háromnál több színű öltözetben.
  • A három szín még elfogadott egyszerre, de a kettő az ideális.
  • A túl sok szín elvonja a figyelmet a mondanivalóról.


[szerkesztés] Kapcsolódó videók

[szerkesztés] Kapcsolódó források, hivatkozások

Az oldal szerzői

BoglarkaS, Mező