A peteérést kiszámolni szerkesztése

Innen: Hogyankell.hu

Figyelem: Nem vagy bejelentkezve. Ha szerkesztesz, az IP-címed nyilvánosan látható lesz a laptörténetben. Ha bejelentkezel vagy regisztrálsz, a szerkesztéseid a felhasználónevedhez lesznek társítva, egyéb hasznos dolgok mellett.

A szerkesztés visszavonható. Kérlek ellenőrizd alább a változásokat, hogy valóban ezt szeretnéd-e tenni, majd kattints a lap mentése gombra a visszavonás véglegesítéséhez.
Aktuális változat A te változatod
7. sor: 7. sor:
 
== Lépések ==
 
== Lépések ==
  
# '''Naptármódszer:''' A női nemi működés ciklikus jellegű, egy-egy ciklust a menstruáció első napjától a következő menstruáció első napjáig számolunk. Ez átlagos esetben 28 napot jelent, de természetesen ennél hosszabb, illetve rövidebb is lehet. Érdemes pár hónapon keresztül feljegyezni a menstruáció első napját, ebből 14 napot visszaszámolva megkaphatjuk az ovuláció időpontját. Ez egy átlagos, 28 napos periódus esetén épp a 14. napra esik, egy 30 napos ciklusnál viszont már a 16. napra. A naptármódszert akkor érdemes használni, ha ciklusunk mindig kiszámítható, szabályos periódusonként ismétlődik. Sajnos a vérzés megjelenése nem egyértelmű jele annak, hogy korábban volt peteérés. Általában a túl hosszú, vagy a túl rövid ciklus utalhat a peteérés elmaradására, de különböző okai is lehetnek, mint például pajzsmirigy-rendellenesség, PCOS, cukorbetegség, vagy akár a korai klimax.
+
# '''Naptármódszer:''' A női nemi működés ciklikus jellegű, egy-egy ciklust a menstruáció első napjától a következő menstruáció első napjáig számoljuk. Ez ideális esetben 28 napot jelent, de természetesen ennél hosszabb, illetve rövidebb is lehet. Érdemes pár hónapon keresztül feljegyezni a menstruáció első napját, ebből 14 napot visszaszámolva megkaphatjuk az ovuláció időpontját. Ez egy ideális, 28 napos periódus esetén épp a 14. napra esik, egy 30 napos ciklusnál viszont már a 16. napra. A naptármódszert akkor érdemes használni, ha ciklusunk mindig kiszámítható, szabályos periódusonként ismétlődik. Sajnos a vérzés megjelenése nem egyértelmű jele a peteérés meglétének. Általában a túl hosszú, vagy a túl rövid ciklus utalhat a peteérés elmaradására, de különböző okai is lehetnek, mint például pajzsmirigy-rendellenesség, PCOS, cukorbetegség, vagy akár a korai klimax.
# '''Ovulációs kalkulátor:''' Az interneten is fellelhető ovulációs kalkulátorok a fent említett naptármódszeren alapulnak; általában a ciklusunk hosszát kell megadnunk napokban számolva, illetve az utolsó menstruáció első napját. Ha a kért adatokat beütjük, a kalkulátor elvégzi helyettünk a számítást. Ezt a módszert szintén akkor célszerű használni, ha menstruációs ciklusunk teljesen szabályos.
+
# '''Ovulációs kalkulátor:''' Az interneten is fellelhető ovulációs kalkulátorok a fent említett naptármódszeren alapulnak; általában a ciklusunk hosszát kell megadnunk napokban számolva, illetve az utolsó menstruáció első napját. Ha a kért adatokat beütjük, a kalkulátor elvégzi helyettünk a számítást. Ezen módszer alkalmazása szintén akkor célszerű, ha menstruációs ciklusunk teljesen szabályos.
# '''Ovulációs teszt''': Drogériákban, patikákban kapható többféle gyorsteszt is, amelyek hasonlóan működnek, mint a terhességi tesztek. A tesztet érdemes a feltételezett középidő környékén 6 napon keresztül elvégezni, és az így kapott adatokat feljegyezni. Ha pár hónapon keresztül próbálkozunk a módszerrel, jó esetben szabálytalan ciklusnál is felfedezünk valamiféle rendszert, amely támpontot ad a peteérés időpontját illetően. Az ovulációs tesztek a vizeletből mutatják ki az úgynevezett LH hormont, akár a peteérés előtt már 36 órával, ezért érdemes a tesztet több napon is elvégezni, lehetőleg mindig ugyanabban az időpontban. A pozitív teszt utáni 24 órára érdemes időzíteni az együttlétet, ekkor a legnagyobb az esély a megtermékenyülésre.
+
# '''Ovulációs teszt''': Drogériákban, patikákban kapható többféle gyorsteszt is, amelyek hasonlóan működnek, mint a terhességi tesztek. A tesztet érdemes a feltételezett középidő környékén 6 napon keresztül elvégezni, és az így kapott adatokat feljegyezni. Ha pár hónapon keresztül próbálkozunk a módszerrel, jó esetben szabálytalan ciklus esetén is felfedezünk valamiféle szabályrendszert, amely támpontot ad a peteérés időpontját illetően. Az ovulációs tesztek a vizeletből mutatják ki az úgynevezett LH hormont, akár a peteérés előtt már 36 órával, ezért érdemes a tesztet több napon keresztül elvégezni, lehetőleg mindig ugyanabban az időpontban. A pozitív teszt utáni 24 órára érdemes időzíteni az együttlétet, ekkor a legnagyobb az esély a megtermékenyülésre.
# '''Ovulációs mikroszkóp:''' Az ovulációs tesztekkel ellentétben a mikroszkóp nem a vizeletből, hanem egy csepp nyálból (vagy akár hüvelyváladékból) mutatja ki a peteérés dátumát. Ennek oka, hogy a peteérés előtt megnő az ösztrogén hormon szintje, aminek hatására a mikroszkópon lévő megszáradt nyálminta páfrányos rajzolatú lesz. A kívánt rajzolatú minta utáni 24 órában van a legnagyobb esély a fogantatásra. Az ovulációs tesztekkel ellentétben az ovulációs mikroszkópok ugyan drágábbak, de megfelelő tisztítás után bármennyiszer felhasználhatóak, így csak egyszeri befektetést jelentenek. Hátránya, hogy a páfrányos minta felismerése némi gyakorlatot igényel.
+
# '''Ovulációs mikroszkóp:''' Az ovulációs tesztekkel ellentétben a mikroszkóp nem a vizeletből, hanem egy csepp nyálból (vagy akár hüvelyváladékból) mutatja ki a peteérés dátumát. Ennek oka, hogy a peteérés előtt megnő az ösztrogén hormon szintje, aminek hatására a mikroszkópon lévő megszáradt nyálminta páfrányos rajzolatú lesz. A kívánt rajzolatú minta utáni 24 órában van a legnagyobb esély a fogantatásra. Az ovulációs tesztekkel ellentétben az ovulációs mikroszkópok ugyan drágábbak, de megfelelő tisztítás után bármennyiszer felhasználhatóak, így egyszeri befektetést jelentenek. Hátránya, hogy a páfrányos minta felismerése némi gyakorlatot igényel.
# '''Az ébredési testhőmérséklet mérése:''' Az ébredési alaphőmérséklet mérésével a már bekövetkezett peteérést tudjuk igazolni. Érdemes pár hónapon keresztül ébredés után, nyugalmi állapotban megmérni testhőmérsékletünket, és a kapott adatokat feljegyezni akár egy mobil applikáció segítségével. A menstruációs ciklus alatt a testhőmérsékletünk egy meghatározott görbe mentén alakul, amely segít a peteérés időpontjának meghatározásában. A peteérés előtt gyakran testhőmérséklet-csökkenés tapasztalható, míg a bekövetkezett peteérés után emelkedik a testhőmérséklet a női szervezetben termelődő sárgatesthormon miatt. A legtermékenyebb időszak a legmagasabb középidős hőmérséklet előtti pár nap. A módszer hátránya, hogy testhőmérsékletünkre sok külső tényező is befolyással lehet, ráadásul a módszerrel a már bekövetkezett peteérés állapítható csak meg nagy biztonsággal, tehát pont "lekéssük" a legtermékenyebb órákat.
+
# '''Az ébredési testhőmérséklet mérése:''' Az ébredési alaphőmérséklet mérésével a már bekövetkezett peteérést tudjuk igazolni. Érdemes pár hónapon keresztül ébredés után, nyugalmi állapotban megmérni testhőmérsékletünket, és a kapott adatokat feljegyezni akár egy mobil applikáció segítségével. A menstruációs ciklus alatt a testhőmérsékletünk egy meghatározott görbe mentén alakul, amely segít a peteérés időpontjának meghatározásában. A peteérés előtt testhőmérséklet-csökkenés tapasztalható, míg a bekövetkezett peteérés után sárgatesthormon termelődik a női szervezetben, aminek testhőmérséklet-emelő hatása van. A legtermékenyebb időszak a mért legmagasabb középidős hőmérséklet előtti pár napban esedékes. A módszer hátránya, hogy testhőmérsékletünkre sok külső tényező is befolyással lehet, ráadásul a módszerrel a már bekövetkezett peteérés állapítható csak meg nagy biztonsággal.
# '''A hüvelyváladék vizsgálata:''' Annak érdekében, hogy a peteérés idején a lehető legkedvezőbb körülmények álljanak a hímivarsejtek rendelkezésére, a hüvelyváladék is változik a menstruációs ciklus alatt. A peteéréshez közeledve a váladék mennyisége több lesz, áttetszővé, nyújthatóvá válik, áteresztőképessége az ondósejtek számára fokozódik. Az ovuláció után a nyák újra sűrűbbé, zavarossá válik, mennyisége pedig kevesebb lesz.
+
# '''A hüvelyváladék vizsgálata:''' Annak érdekében, hogy a peteérés idejére a fogantatáshoz a lehető legkedvezőbb körülmények álljanak a hímivarsejtek rendelkezésére, a hüvelyváladék is változik a menstruációs ciklus alatt. A peteéréshez közeledve a váladék mennyisége több lesz, áttetszővé, nyújthatóvá válik, áteresztőképessége az ondósejtek számára fokozódik. Az ovuláció után a nyák újra sűrűbbé, zavarossá válik, mennyisége pedig kevesebb lesz.
# '''Fizikai tünetek megfigyelése:''' A peteérést kísérheti enyhe szúró, alhasi fájdalom, ezt középidős fájdalomnak is szokták nevezni. Szintén az ovuláció jele lehet még a mellfeszülés és a kis mennyiségű, pecsételő vérzés is – ám ezeket a tüneteket nem mindenki érzékeli, van, akinél egyáltalán nem jelentkeznek. Ha mégis észrevesszük a leírt tüneteket, az biztató jel lehet az ovuláció bekövetkeztére.
+
# '''Fizikai tünetek megfigyelése:''' A peteérést kísérheti enyhe szúró, alhasi fájdalom, ezt középidős fájdalomnak is szokták nevezni. Szintén az ovuláció jele lehet még a mellfeszülés és a kis mennyiségű, pecsételő vérzés is – ám ezeket a tüneteket nem mindenki érzékeli, van, akinél egyáltalán nem jelentkeznek. Ha mégis észrevesszük a leírt tüneteket, az bíztató jel lehet az ovuláció bekövetkeztére.
 
# '''Ultrahangos tényfeltárás:''' Ma már több diagnosztikai központban is lehetőség nyílik az ovuláció pontos időpontjának meghatározására egy egyszerű hasi ultrahang segítségével. Ekkor a méhnyálkahártya és a petesejt állapota alapján egészen pontosan behatárolható a fogantatás legkedvezőbb napja.
 
# '''Ultrahangos tényfeltárás:''' Ma már több diagnosztikai központban is lehetőség nyílik az ovuláció pontos időpontjának meghatározására egy egyszerű hasi ultrahang segítségével. Ekkor a méhnyálkahártya és a petesejt állapota alapján egészen pontosan behatárolható a fogantatás legkedvezőbb napja.
  
34. sor: 34. sor:
 
== Kapcsolódó források, hivatkozások ==
 
== Kapcsolódó források, hivatkozások ==
  
* [https://kiszamolo.com/peteeresi-ovulacio-kalkulator/ Peteérési (ovuláció) kalkulátor]
 
 
* [http://www.webbeteg.hu/cikkek/nogyogyaszat/5822/a-noi-ciklus-mukodese Ovuláció, peteérés -  A női ciklus működése]
 
* [http://www.webbeteg.hu/cikkek/nogyogyaszat/5822/a-noi-ciklus-mukodese Ovuláció, peteérés -  A női ciklus működése]
 
* [http://www.babaszoba.hu/articles/teherbeeses/Teherbeeses_honnan_lehet_tudni_hogy_van-e_peteeresem?aid=20170224140318&autorefreshed=1 Teherbeesés: Honnan lehet tudni, hogy van-e peteérésem?]
 
* [http://www.babaszoba.hu/articles/teherbeeses/Teherbeeses_honnan_lehet_tudni_hogy_van-e_peteeresem?aid=20170224140318&autorefreshed=1 Teherbeesés: Honnan lehet tudni, hogy van-e peteérésem?]
40. sor: 39. sor:
 
* [http://www.babaszoba.hu/articles/teherbeeses/Mikor_eshetek_teherbe?aid=20170127095441&autorefreshed=1 Mikor eshetek teherbe?]
 
* [http://www.babaszoba.hu/articles/teherbeeses/Mikor_eshetek_teherbe?aid=20170127095441&autorefreshed=1 Mikor eshetek teherbe?]
 
* [http://www.intima.hu/intim-magazin/menstruacio/peteeres-kiszamitasa Peteérés kiszámítása]
 
* [http://www.intima.hu/intim-magazin/menstruacio/peteeres-kiszamitasa Peteérés kiszámítása]
 
[[Kategória:Család-gyerek-kapcsolatok]]
 

Vedd figyelembe, hogy a Hogyankell.hu wikin végzett összes módosítást szerkeszthetik, módosíthatják vagy eltávolíthatják más szerkesztők. Ha nem akarod, hogy az írásodat módosítsák, akkor ne küldd be.
Azt is megígéred, hogy ezt magadtól írtad, vagy egy közkincsből vagy más szabad forrásból másoltad (lásd a(z) Hogyankell.hu:Szerzői jogok lapot a részletekért). NE KÜLDJ BE JOGVÉDETT MUNKÁT ENGEDÉLY NÉLKÜL!

Kategóriák kiválasztása:

A lap szerkesztéséhez kérlek válaszolj az alábbi kérdésre (további információk):

Mégse Szerkesztési segítség (új ablakban nyílik meg)