1 100
szerkesztés
Módosítások
Innen: Hogyankell.hu
nincs szerkesztési összefoglaló
#* Fűts okosan! Ha nem vagy otthon, vagy lefekszel aludni, vedd lejjebb a hőfokot. Azokat a radiátorokat ideiglenesen zárd le, ahol valamiért aktuálisan melegebb van (például a konyhában az egész napos sütés-főzéskor). A lakás levegőjét inkább több gyors, de intenzív szellőztetéssel (akár kereszthuzat révén) frissítsük fel, de ne hagyjuk egész nap résnyire nyitva az ablakot!
#* Spórolj a benzinnel! Az ajándékaidat lehetőség szerint egyszerre vásárold meg, ne járj vissza minden nap a boltokba, így sok üzemanyagot takarítasz meg. Hasznos lehet, ha az ajándékokat online választod ki, és postán küldeted el – a postás sosem egy csomagot szállít egyszerre. Ha látogatóba mentek, 4-5 ember üljön egy autóba!
#* További tippekért olvasd el a [[Takarékoskodni_az_energiával|Hogyan kell takarékoskodni az energiával? ]] cikket.
# '''Ha lehet, válaszd a helyit!''' Ha helyi alapanyagokból készült árukat vásárolsz, kisebb a szállítás okozta környezetterhelés.
#* Amikor a karácsonyi ételeket készíted, ha teheted, válassz magyar terméket, amelynél az alapanyag és a feldolgozási folyamatok is Magyarországhoz kötődnek.
# '''Hasznosíts újra!'''
#* Ne vásárolj minden évben új díszeket – inkább jól becsomagolva tedd el őket, hogy még több éven át használhasd.
#* Szép dekorációt készíthetsz a kidobásra ítélt tárgyakból – a WC papír gurigájából például [[Hópelyhet_hajtogatni_papírgurigából|hópelyhet]], a feleslegessé vált nyomtatványokból [[Óriás_papírcsillagot_hajtogatni|óriás csillagot ]] hajtogathatsz, de akár a narancs héjából is készíthetsz illatos dekorációt. A műanyag alma vagy karácsonyfaág helyett inkább használj igazit – lehet, hogy pár hét után ki kell dobnod, de legalább lebomló anyagokról van szó.
#* Nyugodtan ajándékozz tovább olyan (új, korábban nem használt) dolgokat, amikre nincs szükséged! Ez nem „ciki”, hiszen nem azért teszed, mert nincs pénzed „rendes” ajándékra, csak felesleges kidobni olyan dolgokat, amelyek másoknak még örömet szerezhetnek. Ha a közelebbi barátaidnak nem is ezek a legjobb ajándékok, biztosan megtalálod majd a számodra felesleges dolgok számára a megfelelő helyet.
#* A karácsonyi ajándékozásnál is válogasd szét a szemetet (például a csomagolópapírt, műanyagot, fémet), és az ünnepek után vidd el a szelektív hulladékgyűjtőbe, hogy újrahasznosíthassák!
# '''Bánj környezettudatosan a karácsonyfával is!'''
#* Talán a leginkább környezetbarát megoldás az, ha cserepes fenyőt vásárolsz – de csak akkor, ha úgy gondozod, hogy a fa valóban túlélje az ünnepeket. (Tippekért olvasd el a [[A_gyökeres_karácsonyfát_gondozni|Hogyan kell a cserepes karácsonyfát gondozni? ]] cikkünket.)
#* Ha műfenyőt vásárolsz, minőségi árut válassz, ami biztosan több éven keresztül díszíti a szobát – a műanyagok ugyanis rendkívül nehezen lebomló, környezetkárosító anyagok, így nem sokat segít, ha pár évente a szemétbe dobsz egy ilyet.
#* Ha a vágott fenyő mellett döntesz, akkor ünnepek elmúltával vidd olyan gyűjtőhelyre, ahol környezetbarát módon kezelik a fát – például ledarálva komposztálják.
# '''Ne ajándékozz felesleges dolgot!''' Egy kutatás szerint a fogyasztói társadalmakban megvásárolt dolgoknak mindössze 1 százalékát használjuk fél évvel a vásárlás után – és ez még fokozottabban igaz a karácsonyi ajándékokra. Gondolj bele, a maradék 99 százalék előállítása, csomagolása, kiszállítása, tárolása és megsemmisítése (lebomlása, miután a szemétbe kerül) mennyi energiát és nyersanyagot emészt fel!
#* Csak olyan dolgot vásárolj karácsonyra (is), amiről biztosan tudod, hogy a megajándékozottnak szüksége van rá és használni fogja. A legjobb, ha figyeled az illető jelzéseit. Hiába van például szerinted szüksége egy borospohárkészletre minden háztartásban, ha az adott család nem fogyaszt alkoholt, valószínűleg csak a szekrényben fognak porosodni. Ugyanígy felesleges kuktát venni olyan valakinek, aki nem nagyon főz, vagy inget venni annak, aki legszívesebben a saját esküvőjén is pólót viselne.
#* Ne vásárolj valamit csak azért, mert karácsony van! A legtöbben legalább annyira örülnek valami egyedi, saját készítésű apróságnak, mint mondjuk egy tábla csokinak vagy a huszadik hűtőmágnesnek. A saját készítésű ajándékból ráadásul látszik, hogy mennyi időt szántál rá, mennyi figyelmet szenteltél neki, ami mindennél értékesebb, mert a szeretetedet fejezed ki vele.
#* Ha valakinek „mindene megvan”, „már nincs szüksége semmire”, vagy olyan típusú ember, aki úgyis megveszi magának, ami kell, akkor ne is próbáld tárgyakkal meglepni. Inkább gondolkodj olyasmiben, amit mindenképp felhasznál, elfogyaszt. Jó ajándék lehet például egy tál saját készítésű karácsonyi sütemény, egy csomag a kedvenc kávéjából, vagy akár egy meghívás valamilyen közös programra (persze csak akkor, ha valóban el is mentek).
# '''Ne adj ajándékba élőlényt!''' Akármilyen furcsán is hangzik, egyetlen állat, de még egy növény sem feltétlenül jó ajándék, ha a megajándékozott nem készült fel arra, hogy gondoskodjon róla. Az állatok (nem csak a kiskutyák és a kismacskák, de akár egy hörcsög vagy egy hal is) jól láthatóan szenvednek, ha nem megfelelő körülmények között tartják, nem kapják meg a szükséges gondoskodást. Egy kutya például veszélyessé is válhat, ha nem megfelelően nevelik! Emellett gondoljunk arra, hogy a kis állat ellátása, gondozása komoly anyagi vonzattal jár, így az élő ajándék akkor is teherré válhat, ha egyébként sok örömet szerez. A növényeket ugyan kevésbé tartjuk érző lényeknek, de nincs értelme megvásárolni egy több hónapig vagy évig nevelt cserepes virágot, ha az egy hónap múlva már csak száraz kóróként meredezik az új helyén. Nyilván ha valaki szereti a növényeket vagy vágyik valamilyen kisállatra, akkor nyugodtan lepd meg eggyel – de talán ilyenkor is jobb, ha meglepetés helyett először kikéred a véleményét.