#* Tandem bringák: két ember tekerheti egyszerre, nagy barátok vagy nagy szerelmek ideális biciklije.
#* Rekumbens vagy fekvőkerékpár: mintha csak egy nyugágyat tekernél, vagy legalábbis majdnem. Érdekesség, hogy valamennyi emberi erővel elért sebességrekordot fekvőkerékpárokkal értek el. Kényelmes és gyors – bár kezdetben mindenképpen fura…
# '''Kerékpárváz anyaga''': A kerékpár keretének anyaga jelentős hatással van a kerékpár súlyára, tartósságára, rugalmasságára és árára. Az alábbiakban néhány gyakori keretanyag jellemzőit és előnyeit ismertetjük:
#* Acél: Az acélkeretek híresek a tartósságukról és rugalmasságukról. Ezek a keretek képesek elnyelni az utak egyenetlenségeit, így kényelmes utazást biztosítanak. Az acél súlyosabb más anyagokhoz képest, de kedvező árú lehetőség.
#* Alumínium: Az alumíniumkeretek könnyűek és merevek, ami gyors és hatékony kerékpározást tesz lehetővé. Ezek a keretek általában olcsóbbak, mint a karbon vagy titán keretek, és jó választásnak számítanak mindennapi vagy rekreatív kerékpározáshoz.
#* Karbon: A karbonkeretek a könnyűségükről és merevségükről ismertek. Kiváló teljesítményt nyújtanak, különösen a sebesség és a hatékonyság szempontjából. A karbon keretek azonban drágábbak lehetnek, így inkább verseny- vagy magas teljesítményű kerékpárokban találhatóak meg.
#* Titán: A titánkeretek rendkívül tartósak és korrózióállóak, ugyanakkor könnyűek is. Ezek a keretek kombinálják az acél rugalmasságát és az alumínium könnyűségét. A titán viszont drága anyag, így a titánkeretek általában a magasabb árkategóriába tartoznak.
#* Fontos, hogy a keretanyagot az igényeidhez, a kerékpározás típusához és a költségvetésedhez mérten válaszd ki. Például, ha gyakran kerékpározol városi környezetben, egy strapabíró acél vagy alumínium keret lehet a legjobb választás. Ha viszont a teljesítmény a legfontosabb szempont, akkor egy karbon vagy titán keret érdemelheti meg a figyelmet.
# '''Ha városban használnád a bringádat, de átvágsz rázós terepeken is (ez a magyar utak állapotát ismerve elég valószínű), válassz egy hegyikerékpárt.''' Ha teleszkópos, az még kényelmesebbé teszi a használatát. Kezdőknek elég könnyű a kezelése.
# '''Ha nem szándékozol terepre menni, válassz országúti kerékpárt!''' A versenykerékpárokat azonban felejtsd el, hacsak nem versenyezni akarsz, ugyanis elég kényelmetlenek, nem átlagos biciklizésre találták ki őket.
# '''Ha úgy tervezed, hogy a biciklidre kosarat raksz, hogy intézhesd a bevásárlást, csomagokat fogsz vinni vagy a gyerekedet gyerekülésen, akkor válassz olyan biciklit, amivel kompatibilis az adott kiegészít'''ő.
# '''Az országúti és hegyi kerékpároknál a váltó segít abban, hogy jobb teljesítményt érj el.''' Egy jó váltó azonban meglehetősen nagyot dob nem csak a kerékpár teljesítményén, hanem az árán is. Ha viszont szereted a kihívást, válassz egysebességest!
# '''Vizsgáld meg, hogy jó-e neked az adott kerékpár!Méret és illeszkedés''' Az egyes bicikliknél más-más dimenziót : A kerékpár méretének megfelelőnek kell figyelembe vennilennie a testmagasságodhoz. FontosA méret kiválasztásához jó kiindulási alap lehet egy kerékpár méret kalkulátor használata, hogy kényelmesen le tudj szállni róla és fel tudj rá szállnia cikk végén mi is ajánlottunk egy ilyet. Ez persze nem pótolja a valós körülményeket. # '''Mielőtt megvennéd, Mindenképpen próbáld ki!''' Ha az üzletben nem engedik mega kiszemelt kerékpárt, hogy kipróbáld, menj el egy másikba, vagy kérd kölcsönbe egy ismerősöd hasonló kerékpárjátkényelmesen elérj a pedálokhoz és a kormányhoz. Ha ugyanis nem jó valamiért A kerékpárboltban a bringaszakeladók segíteni fognak abban, nagyon nehéz lesz hozzászoknodhogy pontosan mire ügyelj ilyenkor, minek hová kell elérnie.
# '''Profival szereltesd össze a biciklit!''' Ez különösen igaz a váltóval felszerelt kerékpárokra.
== Figyelmeztetések ==
* Ne felejts el bukósisakot venni!
* Ne vásárolj túl nagy vagy túl kicsi kerékpárt, mert ez hosszú távon kényelmetlenséget és egészségügyi problémákat okozhat.
* Ellenőrizd, hogy a kerékpár megfelel a biztonsági előírásoknak és jól karbantartott-e.
== Kapcsolódó források, hivatkozások ==
* [http://sportersplanet.com/hu/hirek/kerekpartipusok-azaz-melyik-bringa-mire-valo Kerékpár típusok, azaz melyik bringa mire való?]
* [http://www.wikihow.com/Choose-a-Bicycle How to choose a bicycle?]
* [http://www.ambringa.hu/189-rekumbens/ Rekumbens - fekvőkerékpár]
* [https://kiszamolo.com/kerekpar-meret-kalkulator/ Kérékpár vázméret kalkulátor]
[[Kategória:Autó-motor-járművek]]
[[Kategória:Sport-fitnesz]]