1 100
szerkesztés
Módosítások
Innen: Hogyankell.hu
→Lépések
== Lépések ==
# Vigyél szótárt, ha nem beszélsz idegen nyelvet! Nincs kellemetlenebb, amikor a pékségben nem tudsz kenyeret kérni, vagy amikor az étteremben valami teljesen mást hoznak ki, mint amire számítottál. Természetesen nem kell folyékonyan tudnod hat nyelven (a repülőjegy mellett már a szállást is le tudod foglalni magyarul), de az szinte biztos, hogy kommunikálnod kell majd a helyiekkel. És pár nap után az activity-t is meg lehet unni…unni...
# Tanulj meg pár szót az adott ország nyelvéből! A turisták által leggyakrabban látogatott helyeken az idegenforgalomból élők többsége ért néhány világnyelven (például angolul vagy németül). Ennek ellenére mindenki hálás, ha az anyanyelvén kívánnak jó napot vagy köszönik meg a segítséget.
# Vigyázz a magyarul beszélőkkel! Sokan elkövetik azt a hibát, hogy külföldön járva bátran kimondják a véleményüket – bízva abban, hogy úgysem értik a kívülállók. A Szallas.hu felmérése szerint azonban honfitársaink harmada került már kínos szituációba azért, mert hallótávolságon belül mégis tudott valaki magyarul. Ne felejtsd el, hogy a gesztusokból is sok mindent ki lehet olvasni!
# Öltözz praktikusan, de a helyi szokásoknak megfelelően! Vigyél magaddal olyan ruhadarabokat és kiegészítőket, amelyek illenek a programhoz és jól használhatók váratlan helyzetekben is. Egy kendő például hasznos, ha leég a vállad, és akkor is, ha kedved támad megnézni a helyi templomot. Ha zoknit viselsz a szandálhoz, mert csak így bírod az egész napos gyaloglást, azon senki sem fog megsértődni – de vedd figyelembe, hogy sok Európán kívüli országban szabályozzák íratlan törvények az öltözködést, amelyeket vendégként nem illik megsérteni.
# Többször keveset! A külföldi ételeket mindenképpen érdemes megkóstolni – de először óvatosan szedjünk a tányérunkra, így biztos nem kerülünk kellemetlen helyzetbe. Svédasztalos étkezésnél is forduljunk inkább többször, minthogy megpúpozzuk a tálunkat. Az evéssel kapcsolatban próbáljunk a helyi szokásokhoz igazodni: míg Dél-Ázsiában mindenki sétálva eszegeti az utcai árusoktól vett ételeket, addig máshol illetlenségnek számít nyilvános helyen enni.
# Alkoholt csak mértékkel! A külföldi szeszes italok fogyasztásakor próbáljunk számolni azzal, hogy a napfény és a víz hatása miatt könnyebb becsípni. Egy kis jókedv még senkit sem zavar, de a hangoskodást vagy az önkontroll elvesztését már külföldön is kevesen tolerálják.
# Rómában, mint a rómaiak! Utazás előtt mindenképpen érdemes tájékozódni a helyi szabályokról, szokásokról. Ha mégsem tudunk valamit, figyeljük meg a helyieket és alkalmazkodjunk hozzájuk – ha például senki nem dohányzik a vendéglátóhelyeken, mi se gyújtsunk rá, ellenben álljunk sorba a buszmegállóban, ha láthatóan ez az elterjedt gyakorlat.