Segíteni, ha valakinek üvegszilánk vagy más idegentest ment a szemébe
Innen: Hogyankell.hu
[szerkesztés] Hogyan kell segíteni, ha valakinek üvegszilánk vagy más idegentest ment a szemébe?
Ha valamilyen idegentest, pl. üvegszilánk vagy fa-, fémforgács kerül a szemünkbe, könnyezünk, reflexszerűen pislogunk és szúró, égető fájdalmat érezhetünk. Az is előfordulhat, hogy a szemünket szinte ki sem tudjuk nyitni.
[szerkesztés] Lépések
- Ha olyan munkát végzünk (pl. fűrészelés, csiszolás, esztergálás), melynek során a szemünk megsérülhet, használjunk védőszemüveget. Fontos, hogy a védőszemüveg ne csak szemből, de oldalról is takarja a szemet. A hagyományos szemüveg nem elég, mert nem elég masszív a lencse, így az eltörve még nagyobb gondot okozhat.
- Mindenképpen tudni kell, mi ment a szembe! A különféle fémek (pl. vas vagy réz) oxidálódhat, így még veszélyesebb, hiszen mérgezést, gyulladást válthat ki. Szintén nagyon veszélyesek a növényi részecskék, mert baktériumok lehetnek rajta.
- A bekerült idegentest a reflexes pislogás és könnyezés hatására magától távozhat a szemből.
- Ha az idegentest beékelődik, fedjük le kétoldalt steril gézlapokkal, így csökkenthető a pislogás miatti súrlódás és fájdalom, és azonnal forduljunk szemorvoshoz. Ne próbáljuk meg mi eltávolítani a beékelődött üvegszilánkot vagy fa-, fémforgácsot.
[szerkesztés] Tippek
- Az idegentest eltávolítása után igyunk sokat, és fogyasszunk vitaminokat (A-, C- és E-vitamint), hogy gyorsabban regenerálódjon a szemünk. Olvasd el a vitaminokról szóló cikkünket: Hogyan kell vitamint fogyasztani?
[szerkesztés] Amire szükséged lehet
- steril gézlap
[szerkesztés] Figyelmeztetések
- Ha a szemünkbe ment valami, ne dörzsöljük, nyomkodjuk vagy piszkáljuk, mert így tovább romolhat a helyzet, a szem burkait átszakítva az idegentest még a szemgolyóba is bejuthat. A nem megfelelő kezelés akár végleges látásromláshoz is vezethet.
- Ne öntsünk folyadékot a szembe, hogy kimossuk a szilánkot.