Kültéri házat választani
Innen: Hogyankell.hu
[szerkesztés] Hogyan kell Kültéri házat választani?
Kültéri tárolóként szolgáló házat választani nehezebb, mint ahogy az elsőre gondolnánk. Mint a hosszú távú befektetéseknél általában, megannyi dolgot mérlegelnünk kell, itt sem elég ránézésre kiválasztani a nekünk tetszőt. Tippjeinkkel segítünk, hogy az igényeihez leginkább közel álló, praktikus kerti házat válassza.
[szerkesztés] Lépések
- Válassza ki a kívánt méretet! Kültéri házak kaphatóak már 2,5 m2-től (az adatokat általában centiméterben, szélesség, hosszúság, magasság sorrendben adják meg), ami kerti szerszámok tárolására elegendő, ám ha a lakóházba nem férő nagyobb tárgyak elhelyezésére vagy egyéb tevékenységekre (pl. testépítés, barkácsolás) használnánk, érdemes nagyobb, minimum 5 m2-es házikót választanunk.
- Válassza ki háza anyagát! A legelterjedtebbek a fából, műanyagból vagy fémből készült kültéri házak. Lássuk ezek közül melyik fajtát miért érdemes választani.
- A faházak tartósak, szépek és igen masszívak, noha karbantartásuk is több időt igényel. Ha nem is sűrűn, de felületüket faápolóval feltétlen kezelni kell, előnye viszont, hogy olyan színűre festhetjük, amilyenre csak akarjuk és egy kertben ezek mutatnak a legjobban.
- A műanyagból készült kültéri házak megvételük után már „csak” fel kell állítani és még a bogarakat se vonzzák. Amennyiben egy extrább változat mellett döntünk a polcok és az akasztók rögzítési lehetőségének köszönhetően a ház belsejét rendkívül praktikussá alakíthatjuk. A ház nem igényel karbantartást, nem korrodálódik, nem hámlik le a bevonat, az anyag pedig taszítja a nedvességet.
- Az itthon a legkevésbé elterjedt fémháznak is megvannak az előnyei, bár talán egy kültéri házak közötti „szépségversenyben” ez végezne leghátul és a legdrágább is a felsoroltak közül. Ugyanakkor összeszerelésükkel nem kell bajlódni és a manapság használt fémek miatt a rozsdásodástól sem kell tartanunk.
- A ház önmagában szép dolog, kisebb dolgok, szerszámok tárolásához azonban szükségünk lesz további polcokra, akasztókra. Ezeket viszont könnyedén beszerezhetjük hozzájuk és a házban található kialakításnak köszönhetően gond nélkül felszerelhetjük.
[szerkesztés] Tippek
- Teszteljük a házak szilárdságát! A rosszul kialakított tároló tetőszerkezete idővel megsüllyed, falai behorpadnak, ajtajuk nem záródik rendesen. Ha a falakat, tetőt „megnyomkodva” sziklaszilárd ellenállást tapasztalunk és az ajtóban sem tesz kárt, ha kicsit erősebben becsukjuk, nyert ügyünk van.
- A faházak esős idő esetén beázhatnak, ami előbb-utóbb rothadáshoz, korhadáshoz vezet. Eme jelentős probléma megelőzése érdekében vizsgáljuk meg, hogy a tető széle „lelóg-e” legalább 5 centiméterrel a ház oldalsó részén és az elején/oldalán egyaránt.
- Ha kerti házat veszünk, azt minden bizonnyal használni is fogjuk. Nem kedvező tehát, ha a belépéskor majdnem elesünk a küszöbben, vagy a fejünket beverjük ajtófélfába. Egy átlagos ajtó szélessége 70-től 150, magassága 180-tól 210 centiméterig terjed. Minél nagyobb az ajtó, annál nagyobb dolgok férnek be rajta, erre is gondolnunk kell, így ha nincsenek megadva, nyugodtan vegyük fel a boltban méreteket! A legbiztosabb választás a duplaszárnyú ajtóval ellátott tároló, számos típust ezzel árulnak.
[szerkesztés] Amire szükséged lehet
- kültéri ház
[szerkesztés] Figyelmeztetések
- Fontos a biztonság! Egy fűnyíró vagy egy grillasztal nem olcsó mulatság, mindenképpen olyan házat válasszunk, ami zárható!