Cikkek:Ne halat adj a gyermekednek, hanem tanítsd meg halat fogni

Innen: Hogyankell.hu

Ne halat adj a gyermekednek, hanem tanítsd meg halat fogni!

Babajatekok1.jpeg

Ez a metaforikus mondat a modern pszichológia egyik alapelve. Ahhoz, hogy a gyermeked a mai világban felnőttként majd önállóan megállja a helyét, nagyon sok képességre, divatos nevén skillre lesz szüksége. Ezek lassan, a folyamatos fejlesztés által fognak kialakulni, és már egészen kisgyermekkorban meg kell alapozni őket.

Mit nevezünk skillnek?

A képesség és a készség fogalma gyakran keveredik, pedig nem ugyanazt jelentik. A képesség a velünk született bőséges “eszköztár”, lehetőség, ami fejlesztéssel, gyakorlással készséggé válhat. A készségeket, azaz a skilleket két csoportra szokás osztani.

A soft skillnek nevezett szociális, kommunikációs készségekre, kreativitásra, valamint a hard skillként emlegetett, mérhető, alkalmazott, szakmai tudásra bonthatjuk ezt a csoportot. Ezek kialakulását kisgyermekkorban kell megalapozni. Mindezt úgy, hogy közben a gyermek jól érezze magát, vagyis készségfejlesztő játékok alkalmazásával.

Az Anyaparadicsom készségfejlesztő játékai már 12 hónapos kortól javasoltak, hiszen ebben az időszakban a gyermek minden iránt fogékony. Ha kisgyermekkorban pozitív hatások, sikerélmény éri a játékos tanulás során, az iskoláskor akadályait is könnyebben veszi majd.

Készségfejlesztő játékok 1-2 éves korban

Az egyéves gyermek már próbál önállóan járni, tanulja elrúgni a labdát, tornyot épít, figyel a környezetére. Kétéves korára meg sem lehet állítani, önállóan iszik és eszik, mondatokban beszél, marokra fogja az írószereket és firkálgat. Hihetetlen fejlődésre képes ebben az időszakban, csak a megfelelő módon kell fejleszteni.

A készségfejlesztő játékok közül ebben az időben a kicsik kedvelik a formabedobó típusú játékokat, például a NIC Toys formabedobó széfet. Ez a játék fejleszti a logikai gondolkodást és a finommotorikát. Tanítja a gyermeket a formákra, a színekre, és fejleszti a szem és a kéz koordinációját, valamint a térlátást. Hasonlóan kedvelt játék a PlanToys Fa csibe fészekrakó játéka, amely sokféleképpen összerakható, változatos játéklehetőséget kínál a gyereknek.

A fejlesztő építőjátékok

Az építőjátékok is a korszak nagy kedvencei, hiszen sok színes, érdekes darabból állnak, amelyek felkeltik a gyermek kíváncsiságát. Szívesen próbálgatja az egyes formák egymásra rakosgatását, például a Nic Toys egymásba helyezhető kockáit vagy a Grimm’s szivárvány építőszett darabjait.

Ezek a fantáziát, a kreativitást, a térlátást, a finommotorikát fejlesztik, miközben a gyermek megalkothat bármit, amit szeretne. Kétéves kor körül a kicsi már tud játszani a Grapat nyílt végű játékaival is, például a Grapat házakkal, amelyek a szabad játékot ösztönzik.

Ha szülőként azt szeretnéd, hogy gyermeked ebben a fejlődésre fogékony időszakban olyan játékokkal játsszon, amelyek segítik a képességei kibontakozását, nézz körül az Anyaparadicsom webáruház játékkínálatában! Tudatosan fejlesztve ugyanis - mire felnő - valóban megtanítod őt “halat fogni”, azaz kifejlődnek azok a készségei, amivel majd önállóan el tudja érni a céljait.