Cikkek:Mit tehetünk az epe és a máj védelmének érdekében
Innen: Hogyankell.hu
Mit tehetünk az epe és a máj védelmének érdekében?
A máj egy olyan szervünk, amelynek központi szerepe van a méregtelenítésben és az anyagcsere-folyamatokban, valamint emésztőnedvünket, az epét is a máj választja ki. A máj sérülése vagy betegségei nagyon komoly hatással lehetnek az egészségünkre. Mivel a májnak jelentős a szerepe ezek mellett a vérképzésben is, ezért nagyon fontos odafigyelnünk az egyensúly fenntartására.
Ha felbomlanak a máj funkciói és folyamatai, akkor leggyakrabban epekő vagy májgyulladás alakulhat ki. A Patikatt.hu a máj és epe védelmének és egészségének érdekében számtalan terméket forgalmaz. Mindenképpen szükséges odafigyelni a táplálkozásra is, de a táplálékkiegészítők alkalmazása is segíthet fenntartani az egészséges állapotot.
Hogyan tudjuk túlterhelni ezeket a szerveinket? Milyen módjai vannak a máj és az epe megkímélésének? Mit tehetünk az életmódváltáson túl? Ezekről lesz szó következő írásunkban.
Gyakran előforduló májkárosító tényezők
A túlzott alkoholfogyasztás jut mindenkinek először eszébe, ha a máj betegségeiről van szó. Ám nem ez az egyetlen ok, ami szerepet játszhat a májkárosodásban. Különböző gyógyszerek is ronthatják a máj állapotát, mint például az antibiotikumok vagy a fogamzásgátlók.
Az élelmiszerekben előforduló adalékanyagok, a tartósítók, színezékek, valamint a vegyszerek is okozhatnak májbetegséget. Ez utóbbiak nemcsak a növényvédő szerekben, hanem nagyon sok kozmetikumban is fellelhetők.
A hepatitis vírusok is ronthatják a máj állapotát, de lényeges odafigyelni a táplálkozásunkra is. A túl zsíros ételek, a túlzottan erős fűszerek, a finomított szénhidrátok és a vízben nem oldódó rostok mind-mind a probléma forrásai lehetnek.
Hogyan kíméljük az epét és a májat?
Az egészséges étrend sokat javíthat a máj állapotán, de hogy is néz ki ez? Mi az, amit kerüljünk, vagy csökkentsük minimálisra a bevitelt?
- Alkohol, szénsavas üdítők.
- Zsírt csak könnyen emészthető, esszenciális zsírsavak formájában vegyünk magunkhoz.
- Erős fűszerek helyett friss, szárított zöldségeket használjunk.
- Nehezen emészthető ételeket kerüljük, az éretlen gyümölcsöket és a száraz hüvelyeseket is beleértve.
Mire figyeljünk?
- A megfelelő vitaminbevitelre.
- A kéntartalmú aminosavak elősegítik a máj regenerálódását, mint pl. a köles, a sovány túró vagy a tojásfehérje.
- Figyeljünk oda az étkezés gyakoriságára és az adagokra! Inkább többször kevesebbet!
Mit tehetünk még?
Alkalmazzunk zsírszegény sütési módokat, mint az alufóliában, sütőzacskóban vagy a forró levegős fritőzben való sütés. A hagyományos sűrítés helyett csináljunk száraz rántást vagy joghurtos, illetve kefíres habarást.
Ha mégis valamilyen okból fokozott terhelésnek van kitéve a májunk, érdemes májvédő készítményeket is alkalmazni. Ezek többnyire gyógynövénykivonatokból készülnek, amelyek a májsejtek regenerálódását, a szabadgyökök semlegesítését segíthetik elő. Emellett megakadályozhatják a méreganyagok bejutását a májsejtbe. A készítmények alkalmazási utasításait mindig tartsuk be!