Cikkek:Agresszió és kezelése. Mit tehetünk laikusként

Innen: Hogyankell.hu


Agresszió és kezelése. Mit tehetünk laikusként?

Https- www.onlinepszichologus.net - 2021 november - Cikk2.jpeg

Nyilvánvalóan senki sem arra készül reggelente, amikor elindul otthonról, hogy más emberek dühkitöréseit fogja kezelni akár az utcán, akár a boltok sorai között sétálva.

Mégsem árt tisztában lenni azzal, hogy pontosan ugyanúgy, ahogyan váratlan támadásnak is bármikor kitehet minket a sors, úgy olyan helyzetek is előfordulhatnak, amikor jól jön, ha tisztában vagyunk azzal, hogyan érdemes reagálnunk, ha furcsa, ijesztő viselkedéssel, dühöngéssel, agresszióval szembesülünk.

Az agresszív, pszichiátriai betegekkel való szembesülés esetén sem kell teljesen kiszolgáltatottnak éreznünk magunkat. Nézzük, hogy milyen eszközeink lehetnek egy ilyen helyzetben.


Hogyan viselkedjünk?

Az agresszió nemcsak a hétköznapi értelemben vett agresszív viselkedésformákat jelentheti, hiszen a mások elleni agresszió mellett saját maga ellen is irányulhat, továbbá nem korlátozódik kizárólag a fizikai támadásra sem.

Az agresszió olyan viselkedés, aminek az a célja, hogy valamilyen kárt, illetve valakinek testi vagy lelki szenvedést okozzunk. Fontos mielőbb felismerni és kezelni a problémákat, a súlyos, pontenciálisan ön-, vagy közveszélyes mentális zavar jeleinek detektálásában az OnlinePszichológus.net szakemberei segíthetnek, de felkereshetjük háziorvosunkat is.

Ha csak lehet, ne maradjunk kettesben a kiszámíthatatlan viselkedésű emberrel, ez kiemelten igaz, ha valamilyen mentális probléma gyanúja is felmerül bennünk. Fontos tudni, hogy akár egy kevésbé szerencsésen megfogalmazott, vagy a másik személy által félreértelmezett mondat is teljesen labilissá teheti a személyt, amelyben teljesen megjósolhatatlanná válhat a szituáció és annak végkimenetele.

Viselkedésünk a körülményekhez mérten mindig legyen higgadt, de semmiképp ne legyünk lenézőek! Nem szabad elfelejtenünk egy percre sem, hogy nem tiszta elmeállapotú emberrel állunk szemben.

Éppen ezért beszéljünk tömören, röviden, miközben őrizzük meg hidegvérünket! Az agresszív válaszok teljesen eldurvulttá tennék a helyzetet, ezért kerüljük ezeket!

Figyeljünk a feszültség jeleire! A gyors légzés, a tág pupillák és a megfeszült izmok mellett az elnyújtott szemkontaktus és a koordinálatlan mozgás, valamint a beszédkényszer is a feszültség jelei lehetnek.

Mi mindent tehetünk?

Az agresszív szituációkban nem könnyű helyesen megítélni a helyzetet, hogy mikor tehetünk valamit, és mikor veszélyeztetnénk saját magunk, vagy esetleg mások testi-lelki épségét a cselekedeteinkkel.

Nem véletlen a bizonytalanság, hiszen a diagnózis az orvos kompetenciájába tartozik, s hacsak nem vagyunk mi magunk is orvosok, úgy egyáltalán nem biztos, hogy sikerül helyes következtetéseket levonnunk.

Ha veszélyben érezzük magunkat vagy szerettünket, illetve az agresszív személy tűnik úgy, hogy segítségre szorul, ne felejtsük el, hogy hívhatjuk a 112-es telefonszámot, akik segítenek a kialakult helyzetet megoldani.

Mentális zavar esetén is orvost, illetve mentőt kell hívni a további problémák elkerülése érdekében. Ha pedig saját szerettünkön látjuk a viselkedés változásának jeleit, ne késlekedjünk és minél előbb forduljunk szakemberhez! A mentális egészségre pontosan ugyanolyan fontos figyelnünk, mint a testi egészségünkre.