Cikkek:A napelemes rendszer tájolásának jelentősége

Innen: Hogyankell.hu


A napelemes rendszer tájolásának jelentősége

Https- a1solar.hu - 2021 november - Cikk3.jpeg

Ha azon gondolkodunk, hogy itt az ideje a megújuló energiaforrások felé fordulnunk, akkor azt nagyon helyesen tesszük. Eljött az idő, amikor már valóban minden szempont azt támogatja, hogy vágjunk bele ebbe a fejlesztésbe.

Az egyik szempont a környezetvédelem, a másik pedig a kiadásaink csökkentése és az elszabaduló energiaárak kedvezőtlen hatásainak elkerülése, valamint a rendelkezésre álló pályázatok kihasználása.

További szempont az ingatlanunk energetikai fejlesztése és értékének növelése. Minden szempontot megvalósíthatunk egyetlenegy beruházással, a napelemes rendszer telepítésével.

Hogyan működik a napelemes rendszer?

A napelemes rendszerek több összetevőből állnak, ezek a napelemes panel, az inverter, a biztonsági elemek, a tartószerkezet, valamint a kapcsolók és kábelek.

A napelemes struktúra lehet szigetüzemű, amellyel teljes függetlenség biztosítható, illetve szaldós rendszerű is, amely a hálózatra visszatáplálja a felesleges energiát, illetve azokban az időszakokban is maximálisan kielégíti az energiaigényeket, amikor a napelem egyáltalán nem termel, például éjszaka, vagy csak nem elengedő energiát biztosít, például borús időben.

Az A1Solar napelemes rendszer a megrendelői igényeknek megfelelve, valamint a meglévő körülményeket figyelembe véve biztosítja a legkiválóbb teljesítményt.

Hogyan valósul meg az optimális működés?

A napelem tervezésekor figyelembe kell venni egyrészt a lehetőségeket, másrészt az igényeket. Ez azt jelenti, hogy meg kell határozni a rendszertől elvárt teljesítményt, amely ideális esetben némileg felültervezett a pillanatnyi igényekhez képest, így további elektromos áramot használó eszközök, vagy egy elektromos autó otthoni töltése sem okoz a későbbiekben problémát.

Ha tudjuk az elvárt teljesítmény mértékét, akkor ennek megfelelően már megtervezhető a szükséges napelempanelek típusa, száma, valamint az optimális elhelyezése is. Ugyanis az utóbbinak nagyon fontos szerepe van a teljesítőképességben.

Hogyan befolyásolja a tájolás a napelemes rendszer teljesítményét?

Az ideális tájolás természetesen a déli, lehetőség szerint a tartószerkezet is ennek feleljen meg. A maximális teljesítményt ezzel érhetjük el. Gyakran előfordul, hogy a teljesen déli tájolás nem kivitelezhető, ilyenkor keleti, vagy nyugati irányba egyaránt lehetséges eltérni ettől, illetve már tervezésnél bele kell számolni a kedvezőtlenebb fekvés okozta teljesítményromlást.

A napelempanelek ideális dőlésszöge 35-40 fokos eltérést jelent a vízszintes fekvéshez képest, s ezzel a szöggel, valamint a déli tájolással érhető el a legjobb teljesítmény. Ha keleti, vagy nyugati tájolásra van csak lehetőség, akkor a dőlésszöggel némileg még javíthatunk a teljesítőképességen.

Az egyetlen tájolás, ami olyan mértékben rontja a napelempanelek teljesítményét, amit már nem igazán lehet optimalizálni, az az északi tájolás. Ezért, ha csupán a tető északi oldalára telepíthető a napelem, akkor érdemes más megoldásokat, például a talajra történő telepítést is megfontolni.