Cikkek:A négy leggyakoribb hiba, amit elkövethetsz történelem érettségin
Innen: Hogyankell.hu
A négy leggyakoribb hiba, amit elkövethetsz történelem érettségin
Sokan nincsenek tisztában a történelem érettségi szabályaival. Hiába mondja el a tanár, hogyan kell esszét írni, mire figyeljünk oda azok kidolgozásánál, a diákok így is sok hibát vétenek. De vajon melyek azok az apróságok, amikre nagyobb hangsúlyt kellene fektetni az idei megmérettetésen? Segíthetnek a különböző internetes kurzusok? Ebből a cikkből minden kiderül!
1. Hiba: Nem olvassák el a feladatot!
Sokszor fordul elő, hogy a végzősök nem figyelnek oda, hogy mit is kér a feladat. Fontos, hogy arról írjunk, amiről kell, ne akarjunk más témába átfordulni, hiszen ez nem válik előnyünkre. Vannak olyan diákok, akik úgy gondolják, elegendő csak nagyjából körbejárni az adott témát, akkor is jár majd a pont. Ez azonban nem így van, hiszen ezt a tanár nem fogja értékelni. Hiába töltjük ki az adott helyet, ami rendelkezésünkre áll, ha nem arról szól az esszé, amit kértek tőlünk.
Fontosak továbbá a korszakhatárok is. Ha a forradalom a téma, akkor ne kezdjük el mesélni az 1800-as évek elejétől, hiszen itt csakis az 1848-as évről, és annak bizonyos szakaszaira kíváncsiak. A lényeg, hogy gondoljuk át alaposan, hogy mi is a feladat, és írjunk inkább kevesebbet, de az jó legyen.
2. Hiba: Helyesírás, nyelvhelyesség
Ahogy a magyar érettségin, úgy a történelem esetében is fontos a nyelvhelyesség. Amennyiben az alapdolgok nem stimmelnek, pontot vonnak le, amiről sokan nem is tudnak. Manapság persze már nem veszik annyira véresen komolyan, de a jó helyesírás sokat dobhat az eredményünkön. Fontos, hogy a súlyos hibákért azonnal pontokat veszíthetünk. Nagy gondnak számít például, ha nem jól írjuk le az uralkodók nevét, egyes földrajzi helyszíneket vagy éppen a népneveket.
3. Hiba: A felkészülés hiánya
A felkészülés hiánya nagy hátrányba sodorhat bennünket. Ha azt hisszük, hogy az atlasz elég lesz a vizsgán, akkor nagyon tévedünk. Amennyiben nem áll rendelkezésünkre elegendő feladatsor, a tanár sem tud többet segíteni, a szülőkre sem támaszkodhatunk, akkor érdemes körülnézni az interneten. A világhálón számos képzés található, amelyekkel könnyedén felkészülhetünk a vizsgákra. A Rubicon internetes kurzusa például kész tételsorokkal, topográfiával és fogalmakkal járul hozzá az érettségi sikeréhez.
4. Hiba: Nem vesszük figyelembe a forrásokat
A legtöbb vizsgázót nem készítik fel és tanítják meg arra, hogyan használja a forrásokat. Az esszéírás során azonban igenis elemezni kell azokat, méghozzá az összeset. A legnagyobb hiba, hogy a diák nem veszi figyelembe a forrásokat, mintha nem is léteznének. Fontos tehát, hogy menjünk végig az összes rendelkezésre álló információn, amelyből vonjunk le következtetéseket. Ezeket írjuk le, ne utalásokat tegyünk azokra, hiszen az nem számít forráselemzésnek.