Főmenü megnyitása

Hogyankell.hu β

Módosítások

Számolni a terhesség idejét

204 bájt hozzáadva, 2017. június 20., 11:12
Tippek
== Lépések ==
=== Terhességi idő az orvosnálpontosan: hetek+napok ===
# Kiindulási alapként az utolsó menstruáció első napját kell tekinteni.
# Számold ki, hány teljes hét telt el az előbbi dátum óta. Ez a terhességi hét.
# A teljes hetek után fennmaradó napokat pluszban kell a terhességi héthez adni.
# Mivel a terhesség ideje a menzesz első napjától számítva 280 nap, ezért a szülés időpontjának azt a napot adják meg, amikor a várandós nő betölti a 40. hetet.
: ''Példa: ha január 1-jén, hétfőn volt az utolsó menzesz első napja, akkor január 28-án, vasárnap tölti be a kismama a 4. hetet (4+0), és január 29-én már 4 hét + 1 napos terhesnek számít. Az orvos csak a betöltött heteket nézi, tehát ő január utolsó napjaiban is 4 hetesnek mondja a terhességet, viszont a várandós nők néha úgy is fogalmaznak, hogy már az ötödik héten járnak.''
# Mivel a terhesség ideje a menzesz első napjától számítva 280 nap, ezért a szülés időpontjának azt a napot adják meg, amikor a várandós nő betölti a 40. hetet.
=== Terhességi idő hónapokban ===
# Terhességi korként azt szokták megadni, hogy hány teljes naptári hónap telt el az utolsó menstruáció óta.
# Ehhez képes az „x-edik hónapban jár” kifejezés általában már a betöltött naptári hónap után következő időszakra utal.
#: Példa: ha január 1-jén, hétfőn volt az utolsó menzesz első napja, akkor február 1-jén tölti be a kismama az első hónapot. Március elsején már 2 hónapos terhes, április elsején pedig 3 hónapos - de pár héttel később már gyakran azt a kifejezést használják, hogy a negyedik hónapban jár.
# A fenti logika szerint a szülés a kilencedik hónap betöltése után (a tizedik hónap elején) várható – ekkor már mindennaposnak vagy mindenórásnak is mondják a várandós nőt.
: ''Példa: ha január 1-jén, hétfőn volt az utolsó menzesz első napja, akkor február 1-jén tölti be a kismama az első hónapot. Március elsején már 2 hónapos terhes, április elsején pedig 3 hónapos - de pár héttel később már gyakran azt a kifejezést használják, hogy a negyedik hónapban jár.''
== Tippek ==
* A terhességi kor nyilvántartására ma már sokféle telefonos vagy interneten elérhető applikáció van, így a kismamáknak sem kell naptárral bajlódniuk.
* Amikor hetekben kell számolni, fordulónapként mindig egy hét adott napját kell nézni (pl. minden hétfő). Ha viszont hónapokkal számolunk, akkor a dátumhoz érdemes viszonyítani (pl. minden hónap elseje). Ezzel kiküszöbölhetőek az abból fakadó különbségek, hogy egy naptári hónap nem négy hétből áll.
* A pontos terhességi kor nyilvántartására ma már sokféle telefonos applikáció van(hetek száma) helyett sok esetben érdemes inkább a szülés várható időpontját megadni az érdeklődőknek, így a kismamáknak sem kell naptárral bajlódniukez mindenki számára egyértelmű.
* A statisztikák szerint csak a születések 5%-a esik a kiírás napjára, de még mindig ez a legnagyobb arány, ha az időbeli eloszlást nézzük. A szülések 50%-a a kiírt dátumhoz képest egy hetes időtartamon belül indul be, és csak a babák 10%-a születik két hétnél nagyobb különbséggel a becsült időponthoz képest.
1 100
szerkesztés