Főmenü megnyitása

Hogyankell.hu β

Módosítások

Kezelni a dührohamot/hisztit felnőttek esetében

42 bájt hozzáadva, 2011. december 2., 11:30
Lépések
== Lépések ==
# '''Káros-e? ''' Bizonyos mértékig normális, ha néha időnként dühösek vagyunk. Már tizedszerre kértük meg a párunkat arra, hogy vegyen a gyereknek pelenkát, de még mindig nem tette meg? Persze, hogy kiborulunk. Összességében jobb is, ha nem magunkban őrlődünk, s halmozzuk fel a feszültséget. Ugyanakkor a dührohamok esetében már nem tudjuk kontrollálni az érzelmeinket. A fontos, hogy a dühünket próbáljuk egészséges módon levezetni, nem pedig agresszív módon.# '''Mi a különbség a gyermeki és a felnőtt hiszti között?'''
#* A gyerekek azért hisztiznek, mert valamit nem képesek elérni vagy elkeseredett.
#* A felnőttek gyakran manipulálni vagy kontrollálni akarnak valakit a dühkitöréseikkel. A szituáció veszélyes is lehet.
# '''Miért nem vesszük észre, ha értelmetlenül dühöngünk? ''' Amikor dühösek vagyunk, az agy érzelmi központja sokkal inkább előtérbe kerül, mint az a rész, amely a tudatos gondolkodásért felel.# ''' Mi az oka annak, hogy napjainkban egyre többször hisztizünk/kapunk dührohamot?'''
#* Túl sok stressz.
#* Kevés pihenés és kikapcsolódás.
# [[Fájl:duh_teszt.jpg|right]]'''Mennyire jellemző ránk a düh? ''' Töltse ki az alábbi táblázatot. Ha több 2-es, 3-as vagy 4-es szerepel a táblázatban, kérjen szakmai segítséget (pszichológus, haragkezelési tréning). # '''Hogyan kezeljük a dühünket?'''
#* Számoljunk el tízig! Vagy addig, amíg egy kicsit lenyugszunk.
#*Ha már lenyugodtunk, öntudatosan, de nem konfrontáló módon, hogy mi frusztrál minket. Fogalmazzuk meg a gondunkat, igényeinket érthetően és nyíltan anélkül, hogy ezzel bárkit megsértenénk vagy kontrollálni próbálnánk.
#* A humor néha sokat segít oldani a feszültséget – de ne legyünk szarkasztikusak.
#* Relaxáljunk. Mélyegezzünk mélyen, gondoljunk valami kellemesre, és ismételgessük magunknak, hogy „nyugi van”. A jóga sokat tud segíteni.
# '''Mit tegyél, ha úgy érzed, a párod hisztijei/dührohamai romba döntik a kapcsolatotokat?'''
#* Ne csak hallgass! Ha egyszerűen nem foglalkozol vele, az gyakorlatilag zöld lámpát ad az efféle viselkedésnek. Ha pedig elvonulsz előle, attól úgy érzi majd a másik, hogy elítéled.
#* Az érzésekre, és ne a viselkedésre reagálj. Ahelyett, hogy azt mondanád, hogy „Ne ordibálj már úgy, mint egy makákó”, mondd inkább, hogy „Édesem, megértem, hogy dühös vagy”.
emailconfirmed
3 341
szerkesztés