Gyakornoknak jelentkezni

Innen: Hogyankell.hu

A lap korábbi változatát látod, amilyen Mező (vitalap | szerkesztései) 2014. május 17., 21:06-kor történt szerkesztése után volt. (Hogyan kell gyakornoknak jelentkezni?)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

Hogyan kell gyakornoknak jelentkezni?

A mai felsőoktatási rendszer célja, hogy a hallgatóknak lehetősége legyen gyakorlatban hasznosítható, magas szintű szakmai ismereteket megszerzésére, amit a munkaerőpiac is elismer. Ezt támogatja a kötelező szakmai gyakorlat elnevezésű rendszer, amely megszerzése a diploma kiadásának előfeltétele, így a képzési idő alatt a teljesítése kötelező. Ahhoz, hogy egy a számunkra megfelelő szakmában és a hozzánk, valamint az elképzeléseinkhez illeszkedő helyet megtaláljunk, ismerünk kell az általunk választott piacot és annak a követelményeit is. A gyakornoki pozíció segít minket belevezetni a munka világába, és megtapasztalhatjuk általa, milyen is egy munkahelyre naponta bejárni. Segítséget nyújtunk, hogyan találd meg álmaid gyakornoki helyét!


Lépések

  1. Tisztázzuk, hogy milyen terület érdekel minket! Legelső lépésünk az legyen, hogy a tanulmányainkhoz és elképzeléseinkhez képest a legmegfelelőbb területet találjuk meg, ahol szívesen gyakorlatoznánk, s majdan dolgoznánk. Ezért fontos, hogy körülnézzünk a szakterületünkön működő cégek között, hogy milyen profillal és tevékenységi körökkel rendelkeznek. Így határozottan el tudjuk majd dönteni, melyik szakterületet, és azon belül mely részterületet pályázzuk meg.
  2. Készítsünk önéletrajzot és motivációs levelet! Ahhoz, hogy jelentkezni tudjunk adott cégekhez gyakornoki programokra, feltétlen szükséges rendelkeznünk egy (szakmai) önéletrajzzal és egy motivációs levéllel, amiben részletesen írjuk le az elképzeléseinket a jövőbeli pályánkkal, munkahelyünkkel és elképzeléseinkkel kapcsolatosan, valamint mutatkozzunk be benne, s részletezzük a tanulmányainkat, képzéseinket és a személyes készségeinket is.
  3. Keressük fel az iskolánk tanulmányi osztályát! Minden felsőoktatási intézményben működik tanulmányi osztály, valamint az tanulok szakjához tartozó szakintézetek, ahol mindig számos szakmai gyakorlati pozícióval várják a tanulókat. Feltétlen keressük fel ezen osztályokat, ahol hagyjuk ott az önéletrajzunkat, amit e-mail formájában is küldjük el az intézetek számára, hogy értesíteni tudjanak minket bármikor. Illetve tartsunk állandó kapcsolatot a tanulmányi referenssel, aki rendszerint tájékoztatni tud minket bármilyen lehetőségről.
  4. Regisztráljunk fel internetes állásportálokra! Számtalan online állásportál már rendelkezik külön szakmai gyakorlati vagy gyakornoki részleggel a weboldalukon. Ezért érdemes pár ilyen portálra felregisztrálni, és bejelölni a szakmai gyakorlatokról küldő információs hírlevél szolgáltatást, ami segítségével napi szinten friss és aktuális gyakornoki pozíciókról kaphatunk információkat. Ráadásul beállíthatjuk, hogy a szakterületünkhöz megfelelő ajánlatokat kaphassunk. Az alábbi honlapokon biztosan találhatunk gyakornoki pozíciókat: [1],[2], [3], [4].
  5. Menjünk el állásbörzékre! Az egész évben, főként tavasszal és ősszel rendeznek több helyszínen, egyetemeken és főiskolákon is karrier börzéket, ahol lehetőségünk nyílhat megismerkedni rengeteg céggel és annak a képviseletével, profiljával és HR-eseivel, így kellő információk birtokába és a személyes kontaktus varázsának kiaknázásával előnyhöz juthatunk. A nagyobb egyetemek és főiskolák börzéin rendszerint az iskola szakjaihoz igazodva vannak meghívva a cégek képviseletei, vagyis specifikusan és a saját szakterületünknek megfelelően válogathatunk a lehetőségek között.
  6. Jelentkezzünk a karrier-, gyakornoki- és trainee-programokra! A karrier- és menedzsment trainee-programok, a diploma előtt állók vagy már némi tapasztalatot szerzett pályakezdők lehetőségei lehetnek. A karrierprogramok elsősorban szakmai irányultságúak, a menedzsment trainee-programok viszont a belső vezetői utánpótlást szolgálják. A gyakornoki programoknál a nagyobb cégek általában előre tudják, melyik pozícióban lesz majd igény friss diplomás szakemberekre, ezért a kiválasztás célirányosan történik. A cégekhez bejelentkező gyakornokokat Assessment Centerrel (AC) választják ki a legmegfelelőbb néhány jelöltet, akiktől egy nyelv (általában angol vagy német) tárgyalási szintű aktív tudását is megkövetelik. Rendszerint fél és egyéves programokat indítanak, ahol teljes betekintést, gyakorlatot szerezhet a gyakornok az egész cég működésében, valamint minden cégen belüli területen, részterületen jártasságot szerezhet. A program végén a cégektől állásajánlatot is kaphatunk.
  7. Legyünk vállalkozóak, keressünk fel cégeket mi magunk! Amennyiben teljesen határozottan tudjuk, milyen területen szeretnénk gyakornokként elhelyezkedni és kialakult a fejünkben a kép, s az elképzelés, hogy mivel foglalkoznánk szívesen, akkor ne várjunk másokra, lépjünk mi magunk. Érdemes kinyomtatni néhány önéletrajzot és személyesen felkeresni a nekünk megfelelő és a számunkra legmegnyerőbb cégeket, ahol hagyjuk ott az CV-t. Lehetőség szerint nézzünk utána, hogy a cégnél ki az illetékes munkaügyi felvételben, ki a HR-es, és próbáljuk személyesen őt megkeresni. Ezen kívül próbálkozzunk még az interneten más cégeknél is, akiknek küldjünk érdeklő e-mailt és a levél mellé csatoljuk az önéletrajzunkat és a motivációs levelünket.


Tippek

  • Érdemes mindenhol otthagyni az önéletrajzod, amely tartalmazza az elérhetőségeidet és az aktuális tanulmányaidat.
  • Mutatkozz be és beszélgess el személyesen az állásbörzéken a HR-esekkel, hogy jó benyomást kelts bennük és azzal előnyt is szerezz a későbbi megkeresés érdekében.


Amire szükséged lehet

  • Önéletrajz, motivációs levél
  • Cégek, HR-esek
  • Internet
  • Állás- és karrierbörzék

Figyelmeztetések

  • Ne beszéljünk túl sokat, és ne szépítsünk semmit se, főként ne hazudjunk.
  • Legyünk mindig lényegre törőek, határozottak, komolyak, céltudatosak és illedelmesek.
  • Amikor személyesen megyünk bármilyen tárgyalásra, megjelenésre, mindig elegánsan öltözzünk fel, mint ha csak egy állásinterjúra mennénk.
  • Légy mindig naprakész és tájékozott, főleg a szakterületeden.
  • Sajnos sok cégnél nem, vagy csak minimálisan fizetnek a gyakornokoknak, ezzel legyünk tisztában, és az interjún véletlen sem mi kérdezzünk rá, hogy kapunk-e fizetést, hanem várjuk meg, míg ezt felhozzák.


Kapcsolódó videók


Kapcsolódó források, hivatkozások

Az oldal szerzői

BoglarkaS, Mező