Bankszámlát váltani

Innen: Hogyankell.hu

A lap korábbi változatát látod, amilyen Sólyomné Szilágyi Mária, független pénzügyi tanácsadó (vitalap | szerkesztései) 2013. szeptember 2., 14:30-kor történt szerkesztése után volt. (Hogyan kell bankszámlát váltani?)

Hogyan kell bankszámlát váltani?

Bankszamla valtas.jpg

Életünk ma már szinte elképzelhetetlen anélkül, hogy pénzügyeinket ne bankszámla bevonásával intézzük. Amikor még csak egy bank közül „választhattunk”, ez a kérdés fel sem merült. Ma viszont a bankok egymással versenyeznek, hogy újabb és újabb konstrukciókkal csalogassák magukhoz az ügyfeleket. A választás azonban korántsem egyszerű, hiszen nincs két egyforma csomag, több tényezőre is nagyon oda kell figyelnünk. Mégis érdemes elgondolkodni a váltáson, hiszen a jó választás akár több tízezer forintot is jelenthet évente.

Lépések

  1. Gondold át, hogy milyenek a „bankolási” szokásaid, és ehhez képest mit nyújt számodra a jelenlegi számlacsomagod?
  2. Gondold végig, hogy mindenre szükséged van-e, amit jelenlegi számlád nyújt, minden szolgáltatást kihasználsz-e? Ha csak töredékét veszed igénybe, akkor keresd meg a saját bankodat, és kérj másik ajánlatot a jelenlegi helyett. Egy fapados számlával is sokat megtakaríthatsz.
  3. Számold ki jelenlegi számlád költségeit az elmúlt évre! A költségeknél a számlavezetési díjon felül vedd figyelembe az összes banki költséget: zárlati díj, jutalék, készpénzfelvételi díjak, átutalások díja, csoportos beszedések díja, internet használati díj, tranzakciós költségek, SMS-ek díja, bankkártya díja. Nem elég, ha csak egy hónapot veszel figyelembe, mert a számlavezetési díjon kívül a többi elég változatos lehet.
  4. Ha már pontosan tudod, hogy mire van szükséged, mire használod a számládat, tisztában vagy a költségekkel, hasonlítsd össze a bankok ajánlatát! Ehhez nem kell minden egyes bankot végignézned, több kalkulátor is rendelkezésedre áll.
  5. Az ajánlatok közül válaszd ki a számodra legmegfelelőbbet!
  6. A kiválasztott banknál nyisd meg az új bankszámládat!
  7. A régi bankodnál mondd fel a szerződésedet, és szüntess meg minden ehhez kapcsolódó szerződést!

Tippek

  • A legjobb ajánlatok esetében gondold át, hogy a kiválasztott banknak van-e a közeledben fiókja, ATM-je, rendelkezik-e internet bankolási lehetőséggel.
  • A régi bankszámládat célszerű az új megnyitásától számítva még legalább 1 hónapig fenntartani, hogy biztosan minden folyamatban lévő utalás, terhelés megérkezzen rá.
  • Ezeken az oldalakon találsz bankszámla kalkulátort: Privátbankár.hu oldala , Pénzügyek Szervezetek Állami felügyelete honlapja, Biztosítás.hu oldala.
  • A bankszámlanyitás előtt személyesen is tájékozódj a bankban, és alaposan nézd át a feltételeket.

Amire szükséged lehet

  • internet hozzáférés
  • a bankszámlanyitáshoz személyes irataid
  • néhány óra az előkészületekhez és a kalkulációhoz, majd a személyes ügyintézéshez

Figyelmeztetések

  • Egyes bankok előírják, hogy az általuk folyósított hitelt, lízinget csak az adott banknál vezetett számláról lehet törleszteni. Ha ezzel rendelkezel, akkor a bankszámlát nem szüntetheted meg!
  • Ha a számládhoz folyószámla hitelkeret is kapcsolódik, és ezt igénybe is vetted, a tartozást rendezned kell még a megszüntetés előtt!
  • A megszüntetéshez a bankkártyádat is vidd magaddal, mert azt a legtöbb esetben a bank visszakéri és érvényteleníti!
  • Nem szüntetheted meg a számládat, ha folyamatban lévő betétlekötés kapcsolódik hozzá, negatív az egyenleged, vagy inkasszó, végrehajtás van rajta!
  • A régi szerződés megszüntetéséhez minden kapcsolódó szerződésed (bankkártya, hitelkártya, folyószámlahitel, értékpapírszámla, megtakarítási számla stb.) szerződést fel kell mondanod!

Kapcsolódó források, hivatkozások