Főmenü megnyitása

Hogyankell.hu β

Módosítások

Vinyl padlót fektetni

3 934 bájt hozzáadva, 2021. április 1., 13:54
Új oldal, tartalma: „Rég elmúltak már azok az idők, amikor a műanyag alapú burkolatok kizárólag a praktikumot szolgálták. A vinyl padlók ugyanis manapság – kedvező tulajdons…”
Rég elmúltak már azok az idők, amikor a műanyag alapú burkolatok kizárólag a praktikumot szolgálták. A vinyl padlók ugyanis manapság – kedvező tulajdonságaik és a gyártók, dizájnerek fejlesztései révén – nemcsak jó ár-érték aránnyal, de igazán vonzó megjelenéssel is bírnak. Nem véletlen, hogy Magyarországon is egyre gyakrabban választják ezt a melegburkolatot akár még a hálószobába is. Szerencsére a burkolás nem ördöngösség. Nézzük, hogyan kell a vinyl padlót szakszerűen lefektetni!

== Lépések ==
# Gondoskodjunk a felület simaságáról és tisztaságáról! Ha koszos a padlózat vagy egyenetlen a felület, akkor, bizony, a burkolat is átveszi ezeket, ennek köszönhetően pedig akár éveken át lépdelhetünk a hepehupákon. Fontos, hogy 1,2 m hosszon a megengedett szintbeli eltérésnek 3 mm-nél kevesebbnek kell lennie.
# Fontos a hőmérséklet is! A burkoláshoz a gyártó minden esetben előírja az optimális levegő- valamint padlóhőmérsékletet is. Ezt ellenőrizhetjük a használati vagy lerakási útmutatóban, illetve a termék csomagolásán. A gyártók általában minimum 10 fokos helyiségi hőmérsékletet írnak elő.
# Kezdjük el a vinyl padló fektetését!
#* Balról jobbra haladjunk. Folyosók esetén célszerű a hosszanti lerakást választani, mert ez adja a legstabilabb elrendezést. Mindig figyeljünk a gyártó által megadott maximálisan egybefüggően leburkolandó felület nagyságára, ami a hőtágulási dilatáció miatt fontos.
#* Az egyes elemeket gumikalapáccsal óvatosan, de azért határozottan üssük össze.
#* A falaknál hagyjunk egy minimum 8-10 mm-es dilatációs rést! Erre azért van szükség, mert a padló később még tágulhat. Azokon a helyeken, ahol sok a napfény, a dilatációs rés lehet akár 10 mm is.
#* A sorban váltogassuk a kezdő elemek hosszát annak megfelelően, amennyi pótlást az előző sorban be kell rakni, így megfelelő minta alakítható ki. Arra ügyelni kell, hogy a fal mellé 30 cm vagy annál nagyobb darab kerüljön.
# Ha megvagyunk a burkolattal, akkor rögzítsük a szegélyléceket! Ez klikkrendszerű megoldás esetén egyszerű pattintásokkal történik.

== Tippek ==
* A legtöbb vinyl padlóhoz mellékelnek lerakási útmutatót is. Ezeket érdemes minden esetben betartani, hiszen a lerakás viszonylag egyszerűbb folyamatát képek is segítik.
* Akadhatnak az adott padlómárkára jellemző olyan egyedi tulajdonságok, amelyek a lerakás során fontosak lehetnek. Ilyen például a bizonyos gyártóknál megtalálható klikkreteszrendszer, amelynél az elemek mechanikusan rögzülnek egymáshoz.
* A lerakásra kerülő vinyl padlót már a burkolás előtt 48 órával előbb helyezzük el abban a helyiségben, ahová kerülni fog, így felveszi az ottani klímának megfelelő méretét.

== Amire szükséged lehet ==
* Mérőeszközök (colstok, derékszögmérő)
* Gumikalapács
* Vágókés
* Szegélyléc
* Dilatációs ék
* Ceruza

== Figyelmeztetések ==
* A vinyl padló alapanyaga PVC, abból is a keményebb fajta, CBT-bevonattal (kerámiagyöngy technológia) vannak ellátva, ami további ellenálló képességet és tartósságot biztosít a padlónak. Ennek ellenére nehéz és éles tárgyakat ne húzogassunk a padlón, mert felsérthetik, illetve megkarcolhatják azokat. A bútorokra ilyenkor ragasszunk védőfilcet!
* A padló lerakása előtt mindenképpen győződjünk meg arról, hogy az egyes panelek minősége kifogástalan! Burkolás után ugyanis a garanciát már nem lehet érvényesíteni, ha nem megfelelő minőségű padlót raktunk le.

== Kapcsolódó források, hivatkozások ==
* [https://www.bauhaus.hu/padlo-fal/laminalt-es-vinyl-padlo/vinyl-es-kompozitpadlo.html?utm_source=hogyankell&utm_medium=blog&utm_campaign=2021ND0003 Vinyl és kompozitpadló]

[[Kategória:Otthon-kert]]
3 567
szerkesztés